Både metallsprøytestøping og presstøping gjør en CAD-modell om til en ferdig metalldel uten å skjære den ut fra en blokk, og begge selges på løftet om nettoformet produksjon i store kvanta. Denne overflatelikheten er grunnen til at så mange sourcing-samtaler starter med en prissammenligning og ender i feil prosess. De to rutene divergerer på spørsmålet som avgjør de fleste prosjekter før kostnaden i det hele tatt er relevant: hvilke legeringer hver av dem kan kjøre. Presstøping foregår i lavtsmeltende ikke-jernholdige metaller; metallsprøytestøping foregår i fint pulver og høytemperatursintring, som åpner rustfritt stål og andre jernholdige systemer.
Denne sammenligningen er organisert rundt kriteriene en kjøper faktisk evaluerer – legeringskompatibilitet, delstørrelse og geometri, toleranse og finish, verktøy- og volumøkonomi, mekaniske egenskaper og etterbehandling – snarere enn rundt prosessnavn. En sammendragsmatrise kommer først for lesere som er nær en beslutning, etterfulgt av hvert kriterium etter tur, alternativene når ingen av prosessene passer, hvordan NOBLE støtter programmer i begge retninger, og svar på spørsmålene som dukker opp oftest.
Metall sprøytestøping vs. støping i korte trekk
| Criterion | Metallsprøytestøping (MIM) | Pressestøping |
| Legeringsfamilie | Fint metallpulver pluss bindemiddel; rustfritt stål, lavlegert stål, spesialsystemer inkludert titan og sementert karbid i forskning og produksjonsutvikling | Lavtsmeltende ikke-jernholdige legeringer: aluminium, sink, magnesium, kobber/messing, bly og tinnbaserte legeringer |
| Typisk delstørrelse | Små, komplekse komponenter; prosessen beskrives som å tilby nesten ubegrenset form- og funksjonskapasitet, men de siterte referansene oppgir ikke et sammenlignbart størrelsestak | Fra en brøkdel av en unse til omtrent 454 g i miniatyrpraksis; opptil omtrent 9 kg i allmennpraksis |
| Typisk vegg | Ikke spesifisert i de siterte MIM-referansene | Aluminium nominelt 2–3 mm, praktisk 1.2 mm på små deler; sink 1–1.5 mm nominelt, 0.75 mm oppnåelig |
| Toleranse | Nettoformprosess med god dimensjonstoleransekontroll; spesifikke publiserte tall i det leverte materialet er titan-MIM-forskningsverdier, ikke en generell MIM-standard | NADCA standard lineær toleranse ±0.010 tommer (±0.25 mm) på den første tommen pluss ±0.002 tommer per ekstra tomme for aluminium; presisjonsverktøy halverer det omtrent |
| Overflatebehandling | Sintret overflate; Ti-MIM-forskning bemerker en grovere overflate enn andre MIM-metoder på grunn av større partikkelstørrelse | Omtrent 32–63 µin Ra (0.8–1.6 µm) støpt fra en ny dyse, grovere etter hvert som dysen varmekontrolleres |
| Verktøy | Multi-kavitetsverktøy muliggjør høye produksjonshastigheter; grønne deler støpes i overdimensjonerte størrelser og krymper under sintring | Herdet H13-dysemontering; omtrent 10–16 uker for bygging og prøvetaking |
| Økonomisk volumbånd | Posisjonert for masseproduksjon av komplekse formede deler; det siterte materialet gir ikke noe MIM break-even-volum | Verktøy gir sjelden tilbakebetaling under omtrent 5,000 deler per år; matriser med ett eller to hulrom er normalt fra 10 000 til 100 000; flerhulrom over 250 000 |
| Syklusfrekvens | Konvensjonell sprøytestøpemaskin; syklustid ikke oppgitt i de siterte MIM-referansene | 15–60 sekunder per skudd; portfylling på 20–100 millisekunder |
| Oppnåelig geometri | Nesten ubegrensede former og geometriske egenskaper; underskjæringer og tverrhull kan legges til den grønne delen ved maskinering | Intrikate konturer med innstøpte knotter og ribber; kreves utkast, sidebevegelser øker verktøykostnader og syklustid |
| Post-prosessering | Preging, maskinering, varmebehandling, belegg og andre sekundære operasjoner for strengere toleranser eller forbedrede egenskaper | Trimming, maskinering av kritiske boringer, avgrading, vibrerende overflatebehandling, impregnering og belegg |
En advarsel før du bruker tabellen: de to kolonnene måles ikke på samme måte. Tall for støpegodstoleranse og finish kommer fra NADCA-standarder og prosessreferanser skrevet for produksjonsstøping. MIM-toleransetallene som er tilgjengelige i det siterte materialet, kommer fra en forskningsgjennomgang av titan-MIM, der forfatteren bemerker at toleransekapasiteten der ennå ikke er på nivå med andre MIM-teknologier. Behandle MIM-raden som retningsbestemt, og bekreft tallene som er viktige med leverandøren som gir tilbud på delen din.
Evalueringskriterier: Hvordan sammenligne metallsprøytestøping og Die Casting
Fem kriterier gjør mesteparten av arbeidet i en avgjørelse om metallsprøytestøping kontra støping, og de bør brukes i rekkefølge.
Legeringskompatibilitet kommer først fordi det er en port, ikke en rilling. Hvis delen må være av rustfritt stål, er konvensjonell støping utelukket av smeltetemperatur, og ingen mengde verktøyoptimalisering endrer det. Hvis delen er et aluminiumshus, er ikke MIM den naturlige løsningen. Avgjør legeringsspørsmålet før du sammenligner noe annet.
Delstørrelse og geometri setter den fysiske konvolutten. Støping har publiserte størrelsesområder og regler for veggtykkelse; MIMs styrke er formfrihet i liten skala, og de siterte referansene gir ikke et sammenlignbart størrelsestak. En del som er for stor for én prosess eller har funksjoner som den andre ikke kan støpe, avgjøres her.
Toleranse og overflatefinish avgjør hvor mye sekundært arbeid delen trenger. Dimensjoner som støpt eller sintret tilfredsstiller sjelden alle funksjoner, så det virkelige spørsmålet er hvilke funksjoner som må maskineres og hva det tilfører.
Verktøy- og volumøkonomi omregner det ovennevnte til penger. Begge prosessene har en betydelig fast verktøykostnad og en lav kostnad per del i volum, og det er derfor volumbåndet er like viktig som enhetsprisen.
Mekaniske egenskaper og etterbehandling avgjør om den ferdige delen oppfører seg som nødvendig – tetthet, porøsitet, sveisebarhet, varmebehandlingsbarhet – og hvilke etterbehandlingstrinn applikasjonen krever.
Ved å kjøre kriteriene i denne rekkefølgen unngår man den vanlige feilen med å sitere to prosesser for en del som bare én av dem fysisk kan produsere.
Legering og materialkompatibilitet
Pressstøping er bygget rundt legeringer hvis smeltepunkter maskinen og støpeformen kan overleve. De fleste støpegods er laget av ikke-jernholdige metaller – sink, kobber, aluminium, magnesium, bly, tinn og tinnbaserte legeringer – og maskinarkitekturen følger smeltetemperaturen.
Normal levetid for støpeformen etter støpelegering, fra Uddeholms støpeguide. Verdiene er typiske områder for produksjonsformer og kjerner; faktisk levetid avhenger av formmateriale, varmebehandling og prosesskontroll, og er ikke en garanti.
Varmekammermaskiner holder injeksjonssylinderen nedsenket i smelten. De bruker sink-, magnesium- og blylegeringer, hvis smeltepunkter er lave nok til ikke å angripe stålstempelet; Zamak 3 smelter nær 390 °C. Kaldkammermaskiner holder ovnen separat og øser et målt skudd inn i en uoppvarmet hylse hver syklus. Aluminium, hellt ved omtrent 620–675 °C, ville oppløse en nedsenket varmkammersylinder, så aluminium støpes alltid i kaldt kammer.
Metallsprøytestøping starter med et annet utgangspunkt. Svært fine elementære eller forlegerte metallpulver – vanligvis under 30 mikrometer – blandes varmt med et termoplastisk bindemiddel til hver partikkel er belagt, og granuleres deretter til råstoffpellets. Bindemidler utgjør vanligvis 40 volum% av råmaterialet. Delen støpes på en konvensjonell sprøytestøpemaskin, avbindes og sintres i en kontrollert atmosfære ved omtrent 85 % av metallets smeltetemperatur. En del av rustfritt stål kan varmes opp til 1,350–1,400 °C.
Det er denne sintringsruten som gjør at MIM kan nå legeringer som støpegods i praksis ikke kan gjennomføres med. Avveiningen er en flertrinnsprosess – blanding, støping, avbinding, sintring – hvor avbinding beskrives i litteraturen som det mest kritiske trinnet, fordi det avgjør om prosessen lykkes eller mislykkes.
Hvorfor støpegods vanligvis ikke brukes i rustfritt stål
Smelteområdet for rustfritt stål ligger langt over det et nedsenket varmtkammersystem tolererer, og selv et kaldtkammerskudd ved den temperaturen ville påføre dysestålet en alvorlig termisk belastning. Levetiden for dysen viser retningen tydelig. I aluminium støpt ved omtrent 700 °C begrenser varmesjekking, sprekker, erosjon og inntrykk normal levetid for dysen til omtrent 60 000–200 000 skudd på dysen og 40 000–150 000 på kjernen. I kobber/messing ved omtrent 970 °C reduserer de samme mekanismene normal levetid til 5 000–50 000 skudd på dysen og 1 000–5 000 på kjernen. Rustfritt stål smelter godt over begge deler.
Begrensningen er praktisk snarere enn absolutt: støpeformens levetid avtar når støpetemperaturen stiger, og ved temperaturer i rustfritt stål kollapser økonomien ved en herdet støpeform. Dette er grunnen til at prosessen beskrives som å bruke ikke-jernholdige legeringer, og hvorfor stålstøpegods er oppført som ikke anvendelig for støpegods i prosesssammenligningstabeller.
Hva metallsprøytestøping kan gjøre med jernholdige og spesiallegeringer
MIMs materialområde fokuserer på jernholdige systemer – rustfritt stål og lavlegert stål – i tillegg til spesialmaterialer. MIM har produsert sementert wolframkarbid (WC-Co), med forskning fokusert på sintringsruter som mikrobølgesintring som begrenser kornvekst og bevarer hardhet. Titan MIM er en aktiv forskningsfront: Ti-6Al-4V er den desidert vanligste legeringen, og gjennomgangen bemerker at med varm isostatisk pressing har Ti-6Al-4V levert en strekkfasthet på 975 MPa med 14 % forlengelse, tilsvarende smidde materialer, mens sintret titan i det beste rapporterte tilfellet nådde 920 MPa med 11 % forlengelse ved 98 % tetthet. Utmattings- og bruddseighet var vanligvis lavere enn for det sammenlignbare smidde produktet.
Hold omfanget ærlig: disse titantallene kommer fra en gjennomgang av Ti-MIM spesifikt, og den samme gjennomgangen sier at toleransekapasiteten i Ti-MIM ennå ikke er på nivå med andre MIM-teknologier, med en grovere sintret overflatefinish på grunn av den større partikkelstørrelsen.
Delstørrelse, veggtykkelse og geometri
Støpegods har veldokumenterte størrelsesområder. Generell praksis dekker deler fra noen få gram opp til omtrent 9 kg; miniatyrstøpegods dekker deler fra en brøkdel av en unse til omtrent 454 g. Veggtykkelsen følger legeringen: støpegods av aluminium har en nominell vegg på 2–3 mm, med 1.2 mm praktisk på små deler, mens sink blir tynnere med 1–1.5 mm nominelt og 0.75 mm oppnåelig. Tykke seksjoner er verre enn tynne her, fordi tunge seksjoner størkner sist og beholder krympeporøsiteten; enhver seksjon som er mer enn omtrent 1.5 ganger den nominelle veggen, bør skjæres ut.
MIM beskrives som å tilby en nesten ubegrenset kapasitet for former og geometriske egenskaper, med høye produksjonsrater mulig ved bruk av verktøy med flere hulrom. De siterte referansene gir ikke et sammenlignbart størrelsestak for MIM, så denne sammenligningen kan ikke gi et. Det som kan sies er at MIMs fordel er kompleksitet i liten skala, ikke konvoluttstørrelse.
Utkast, ribber og kjernefunksjoner i støping
Regler for støping av trykkstøpsel former delen før verktøyet skjæres. Aluminium trenger omtrent 1° trekk på yttervegger og 2° på innvendige overflater med kjerne; sink, som griper kjernen mindre aggressivt, klarer seg med omtrent halvparten så mye, og dype kjerner trenger mer. Minimum filetradius er omtrent 1.5 mm, og en filet lik den tilstøtende veggen er bedre – skarpe innvendige hjørner er spenningsøkere i støpegodset og varmekontrollinitieringssteder i dysen. Ribbene bør løpe omtrent 0.6× den nominelle veggen slik at de ikke synker, med 1–2° trekk per side. Minimum kjernediameter er rundt 2.5 mm i aluminium og 1.5 mm i sink, med kjernedybde holdt under omtrent 4× diameter; små eller dype hull er billigere å bore etter støping enn med kjerne.
Delelinjer har en toleransestraff. Dimensjoner som krysser delelinjen avhenger av hvor tett formhalvdelene lukkes og har en større toleranse enn dimensjoner innenfor én formhalvdel, og bevegelige formkomponenter legger til sin egen toleranse på toppen av den lineære toleransen.
Underskjæringer, krysshull og funksjoner lagt til etter støping
MIM oppnår geometrisk frihet på en annen måte. Hvis ytterligere designfunksjoner ikke er mulige under støping – for eksempel underskjæringer eller krysshull – kan de legges til den grønne delen på det stadiet ved maskinering eller en annen sekundær operasjon, før avbinding og sintring. Den grønne delen er fortsatt myk og ferdig formet, så dette er en praktisk måte å få funksjoner som formen ikke kunne frigjøre.
Støping håndterer det samme problemet med sidebevegelser: sleider og kjerner som trekker i en annen retning enn hoveddyseåpningen. Hver sidebevegelsesmekanisme legger til verktøykostnader, syklustid og et vedlikeholdspunkt, og det er derfor veiledningen for støping av verktøy setter reduksjon av antall sleider nær toppen av listen over kostnadsreduksjoner. Å omorientere delen eller flytte en funksjon til skilleplanet er ofte billigere enn å legge til en sleide.
Toleranse, Overflatebehandling og repeterbarhet
Toleransen for støpeform er standardisert. NADCAs standard lineære toleranse for aluminium er ±0.010 tommer (±0.25 mm) på den første tommen, pluss ±0.002 tommer for hver ekstra tomme; sink og magnesium har de samme standardverdiene, mens kobber er løsere med ±0.014 tommer (±0.36 mm). Presisjonsverktøy og strammere prosesskontroll halverer omtrent disse tallene. Overflatefinishen i støpt form er omtrent 32–63 µin Ra (0.8–1.6 µm) fra en ny form, og blir grovere når formen varmekontrolleres, fordi sprekkmønsteret fra termisk utmatting overføres til deloverflaten.
Sintringskrymping rapportert for metallsprøytestøping. Den grønne delen støpes overdimensjonert og krymper isotropisk under sintring; den nøyaktige verdien er avhengig av bindemiddelvolum, så verktøyet kuttes for å kompensere i stedet for at tegningen justeres.
MIM beskrives som en nettformprosess med god dimensjonstoleransekontroll, men de spesifikke tallene i det leverte materialet er titan-MIM-forskningsverdier: en variasjonskoeffisient på 0.1 % i ett rapportert tilfelle, og 0.08–0.65 % i mindre detaljerte rapporter, sammen med massevariasjoner fra 0.5 % til over 1 %. Dette er ikke en generell MIM-standard, og selve gjennomgangen sier at Ti-MIM potensielt nærmer seg andre MIM-tilnærminger i stedet for å matche dem. For en produksjons-MIM-del er toleransen for design den leverandøren forplikter seg til.
Krymping: Design av verktøyet for den ferdige dimensjonen
Krymping er den avgjørende verktøyhensynet i MIM. Den grønne delen er omtrent 20 % større i alle dimensjoner enn den ferdige delen, avhengig av bindemiddelvolumet, og sintringskrymping er vanligvis 18–22 %, også avhengig av bindemiddelvolumet, der delen krymper isotropisk til sine designdimensjoner etter hvert som porene elimineres og metallpartikler smelter sammen. Verktøyet kuttes derfor overdimensjonert slik at delen lander på tegningen etter sintring.
Pressstøping håndterer den samme fysikken med en sammentrekningsfaktor – en multiplikator som brukes på støpedimensjoner for å oppnå dysedimensjoner, som imøtekommer de forskjellige termiske utvidelseskoeffisientene til dysestålet og legeringen pluss dysens driftstemperatur.
I begge prosessene tilhører kompensasjonen verktøymakeren, ikke kunden. Deltegningen forblir på ferdige dimensjoner; form- eller dysehulrommet har krympetillegget. Det kunden må levere er en tydelig tegning med toleranser og kritiske funksjoner, og det leverandøren må levere er et verktøy som er designet slik at den produserte delen oppfyller disse.
Sekundære operasjoner for å stramme inn toleranser
Ingen av prosessene holder alle funksjoner innenfor den endelige toleransen slik de støpes. MIM-deler går gjennom preging, maskinering, varmebehandling, belegg og andre sekundære operasjoner når det er behov for strengere toleranser eller forbedrede egenskaper. Støpegods går gjennom trimming, maskinering av kritiske boringer, avgrading, vibrerende overflatebehandling, harpiksimpregnering for trykktette deler og belegg.
Disse operasjonene blir rutinemessig undervurdert i kostnad. Ved støping koster ofte trimming, maskinering, avgrading og impregnering mer enn selve støpesyklusen, så et tilbud som bare sammenligner støpetrinnet sammenligner ikke delene du faktisk vil installere.
Verktøy, Volum og kostnadsøkonomi
Kostnadsstrukturene varierer i hvor pengene er forpliktet, ikke bare hvor mye.
Pressstøping domineres av formen. En produksjonsform er en herdet H13-enhet som tar omtrent 10–16 uker å bygge og prøve, med 2–4 uker per produksjonslansering deretter. Under omtrent 5,000 deler per år betaler verktøyet seg sjelden tilbake, og investeringsstøping, sandstøping eller maskinering fra barrer vinner i stedet. Fra 10 000 til 100 000 deler er en form med ett eller to hulrom normalt; over 250 000 reduserer flerhulromsformene og maskiner med høyere tonnasje maskineringstiden per del proporsjonalt. Verktøykostnaden er i størrelsesorden 10–20 % av den totale kostnaden for et ferdig aluminiumsstøpegods, og selve formstålet står for bare 5–15 % av formkostnaden – resten er maskinering, varmebehandling og bygging.
MIMs økonomi hviler på verktøy med flere kaviteter som muliggjør høye produksjonsrater, og det er derfor prosessen er posisjonert for masseproduksjon av komplekse formede deler. Det siterte materialet gir ikke et MIM-volum break-even, så den ærlige påstanden er retningsbestemt: MIM har faste kostnader for verktøy og råmateriale og en lav kostnad per del ved volum, og den forbedres når volumet øker og geometriens kompleksitet øker.
Hvor pengene går i hver prosess
Ved støping er kostnaden per del maskinsekunder pluss legeringsvekt pluss sekundære operasjoner. Maskineringstiden er kort – 15–60 sekunders sykluser, med portfylling på 20–100 millisekunder – så støpetrinnet er sjelden den dyre delen. Sekundærdelene er: trimming, maskinering, avgrading og impregnering legger ofte til mer enn selve støpesyklusen. Legeringsvalg endrer også tallet, siden sinkformene varer omtrent en størrelsesorden lenger enn aluminiumformene og sykler raskere, noe som ofte oppveier høyere metallkostnader på små deler.
I MIM er kostnadsdriverne råmateriale, termisk prosessering og sekundærprodukter. Råmateriale er fint pulver pluss bindemiddel, med bindemiddel vanligvis 40 volum%. Avbinding og sintring bruker ovnstid og kontrollert atmosfære, og sintring er en lang, nøyaktig overvåket temperaturprofil snarere enn en rask syklus. Sekundæroperasjoner – preging, maskinering, varmebehandling, belegg – kommer i tillegg. Der de faste kostnadene for støpegods er konsentrert i en maskinert stålform, er MIM spredt over verktøy, pulver og ovnskapasitet.
Velge et volumbånd
Retningsbestemt: Lavt volum favoriserer maskinering, investeringsstøping eller sandstøping, der verktøybruken er liten eller fraværende; middels volum favoriserer en enkel dyse eller MIM avhengig av legering, siden en dyse med ett eller to hulrom er normal fra 10 000 til 100 000 deler, og MIM-verktøybruk amortiserer over en lignende størrelsesorden; høyt volum favoriserer verktøybruk med flere hulrom i begge prosessene. Dette er retningsbånd hentet fra de siterte kildene, ikke universelle terskler – delstørrelse, legering, toleranse og hulromantall forskyver alle overgangen, og et sitat er det eneste pålitelige tallet for en bestemt del.
Mekaniske egenskaper og etterbehandling
MIM-deler når 96–99 % av teoretisk tetthet når de sintres i kontrollert atmosfære, og det resulterende metallet beskrives å ha mekaniske og fysiske egenskaper som ligner på glødede deler laget av konvensjonell metallbearbeiding – lik deler maskinert fra stangmateriale. Når høyere egenskaper er nødvendig, utvider sekundære operasjoner som varmebehandling rekkevidden.
Støpegods har en annen struktur. Størkningen begynner ved formoverflaten og fortsetter innover, og produserer en finkornet, lavporøs hud som vanligvis er 0.38–0.50 mm tykk, med porøsitet konsentrert i kjernen mellom hudene. Hudtykkelsen er relativt konstant og er ikke en funksjon av total veggtykkelse, så tynnveggede seksjoner kan faktisk være sterkere og mer konsistente enn tykke seksjoner. Den praktiske konsekvensen er at konvensjonelle høytrykksstøpegods vanligvis ikke kan sveises eller T6-varmebehandles, fordi innesluttet gass utvider seg ved temperatur og danner bobler på delen. Vakuumstøping, som reduserer hulromstrykket til 50 millibar eller mindre, og porefrie varianter reduserer innesluttet gass nok til å tillate begge deler, til en prosesspremie. Hvis sveising eller T6-varmebehandling er nødvendig, si ifra før formen designes.
Kan støpte deler maskineres og monteres?
Ja, og begge deler er rutine. Støpegods går gjennom trimming, maskinering av kritiske boringer, avgrading, vibrasjonsbehandling, harpiksimpregnering for trykktette deler og belegg. Støpegods beskrives også som å tilby store muligheter for monteringsfordeler: innstøpte boss, ribber og selvfikserende funksjoner kan redusere antallet deler, og lagerflater kan noen ganger innlemmes i støpegodset for å eliminere separat produserte og monterte lagre.
Forsiktigheten gjelder maskineringsdybde. Beregn omtrent 0.25–0.75 mm (0.010–0.030 tommer) på maskinerte overflater, og ikke mer enn nødvendig. Kjølehuden er det tetteste, trykktette metallet i støpegodset. Å skjære dypt gjennom den eksponerer porøsitet under overflaten, som er den vanlige årsaken til lekkasjer i maskinerte tetningsflater. Der trykktetthet er viktig, velg maskinerte overflater nøye og spesifiser områdene, omfanget og dybden av sekundærmaskinering før formkonstruksjonen begynner.
Bruksområder: Der hver prosess passer inn
Bruksområdet for støpegods følger legeringene og dens vekt. Typiske deler er hus, girkasser, braketter, kontaktskall og maskinvare, fra noen få gram opp til omtrent 9 kg. Aluminium A380 dominerer i volum; sinklegeringer som Zamak 3 og 5 gir tynnere vegger, finere detaljer og mye lengre levetid for støpegodset; magnesium AZ91D gir vektbesparelser til høyere metallkostnad. Støpegods brukes i landbruksmaskiner, biler, bygningsutstyr, elektrisk og elektronisk utstyr, håndverktøy, husholdningsapparater, industriprodukter, instrumentering, plen- og hageutstyr, kontormøbler og -maskiner, bærbare elektroverktøy og fritidsutstyr.
MIM-komponenter brukes blant annet innen medisin og tannhelse, luftfart, forsvar, bilindustri og landbruk, i tillegg til sementerte karbiddeler og slitedeler. Listene overlapper hverandre, og det er nettopp denne overlappingen som er poenget: ingen av bransjene tilhører utelukkende én prosess. Materialvalg, ikke bransjemerking, styrer valget.
Biler og industrielt utstyr
Volumarbeid innen bilindustrien og industrien – tynnveggede ikke-jernholdige hus, braketter, girkasser, kontaktskall – passer for støping fordi delene er store nok til å trenge en form, enkle nok til å frigjøres og mange nok til å amortisere en. Der de samme sektorene trenger små, komplekse komponenter med høyere smeltepunkt, passer MIM: formfriheten og nettoformtoleransekontrollen er viktigere enn konvoluttstørrelsen, og legeringen kan være rustfritt eller lavlegert stål som støping ikke kan utføres med.
Medisinsk, Tannlege- og presisjonsinstrumenter
Små komponenter i rustfritt stål og spesiallegeringer i medisinsk og tannteknisk utstyr peker mot MIM, og det er derfor medisin og tannhelse er et av markedene prosessen betjener. Støpte hus brukes fortsatt i enhetsskap der et aluminiums- eller sinkhus med støpte funksjoner gjør den strukturelle jobben. Igjen avgjør materialkravet før industrien gjør det: en instrumentkomponent i rustfritt stål og et aluminiumsskap konkurrerer ikke om den samme prosessen.
Alternativer når verken metallsprøytestøping eller støping passer
Når legeringen utelukker støping av trykk og volumet eller geometrien utelukker MIM, er svaret vanligvis ett av fem alternativer. De overlapper i stedet for å rangere i en fast rekkefølge.
CNC-maskinering fra billet vinner ved lavt volum, når toleransene er stramme og når det ikke finnes noe verktøybudsjett. Den har nesten null verktøybruk og høy kostnad per del, og den leverer deler før noe verktøy er kuttet.
Investeringsstøping er gunstig for stål, rustfritt stål og superlegeringer, for lavere volumer og for geometrier med underskjæringer eller null trekk som en stålform ikke kan frigjøre. Den kan produsere vegger så tynne som omtrent 0.25–1 mm (0.010–0.040 tommer), avhengig av legering, og verktøykostnadene ligger godt under støpegods.
Sandstøping vinner for store, enkle deler med lavt volum, med lavest verktøybehov av støperutene og sekundære operasjoner som driver kostnader der presisjon er nødvendig.
Pulvermetallurgisk press-og-sintring vinner for enklere geometrier i volum, der en dyse kan presse formen direkte og formfriheten til MIM ikke er nødvendig.
Plastsprøytestøping vinner når delen ikke trenger å være av metall i det hele tatt.
Maskinering og investeringsstøping som broalternativer
Maskinering spiller en spesifikk rolle i et støpe- eller MIM-program: den leverer deler før verktøy finnes, slik at designet kan testes og revideres mens produksjonsverktøyet blir tilbudt eller bygget. Når designet er stabilt, kan den maskinerte delen erstattes av en støpe- eller MIM-prosess. Veiledning om støping fremhever det samme poenget fra den andre siden – der designspørsmål må løses først eller ledetidene er korte, brukes prototypingalternativer som tyngdekraftstøping eller maskinering fra lager for å tilnærme seg det støpte sluttproduktet.
Investeringsstøping dekker legeringsområdet som støpegods ikke kan, og geometrien som MIM-verktøy kanskje ikke rettferdiggjør ved lavt volum. Det er den naturlige broen når en del må være rustfritt eller en superlegering, volumet er under MIM-verktøyterskelen, og geometrien har underskjæringer eller nulltrekkflater.
Plastsprøytestøping når metall ikke er nødvendig
Hvis funksjonen tillater en polymer, deler sprøytestøping av plast sprøytestøpemaskinarkitekturen med MIM, men fjerner avbindings- og sintringstrinnene og kostnaden for metallpulver. Det gjør det verdt å spørre, før noen metallprosess gis et tilbud, om delen i det hele tatt må være av metall – og hvis den må, om metallkravet er strukturelt, termisk, elektrisk eller kosmetisk, fordi hvert svar peker på en annen prosess.
Å velge NOBLE til støtte for dine metallsprøytestøpings- og støpeprosjekter
NOBLE er en Kina-basert kontraktsprodusent og et kinesisk-britisk joint venture, anerkjent av myndighetene som en «nasjonal høyteknologisk bedrift». Vår servicedybde og prosessekspertise hjelper kundene med å gå effektivt fra prototype til volumproduksjon på metallsprøytestøping og støpeprogrammer – og på maskinering, etterbehandling og monteringsarbeid rundt dem.
Et MIM- eller støpeprogram er sjelden bare et støpetrinn. Det krever input for design for produksjonsevne før verktøyet kuttes, verktøykoordinering, sekundær maskinering for å bringe kritiske funksjoner innenfor toleranse, overflatebehandling, inspeksjon mot tegningen og montering hvis delen sendes som en delmontering. NOBLEs rolle er å dekke hele dette omfanget, slik at programmet ikke fragmenteres på tvers av leverandører, der hver omlevering legger til tid og toleranseopphopning.
Fra prototype til batchproduksjon
Veien går gjennom designgjennomgang og analyse av produksjonsevne, tilbudsinnhenting, prøvetaking og deretter volumproduksjon, med samme kvalitetssystem brukt i hvert trinn. I praksis betyr det å laste opp CAD-filer og sende inn en tilbudsspørsmål med nødvendig informasjon, motta designanalyse og transparent prising, og deretter gå videre til produksjon og levering. NOBLEs tjenester for rask prototyping og lavvolumproduksjon er bygget for å bygge bro mellom en første artikkel og endelig produksjon, slik at et design kan verifiseres før volumverktøy blir forpliktet.
Kvalitetssystemer og komplett service
NOBLE har ISO 9001:2015- og ISO 13485:2016-sertifisering. For en kjøper betyr ISO 9001:2015 et dokumentert kvalitetsstyringssystem som styrer hvordan deler planlegges, produseres og kontrolleres; ISO 13485:2016 legger til et medisinsk utstyrsorientert kvalitetssystem, noe som er viktig når delen forsyner et regulert enhetsprogram. I produksjonen kjører NOBLE en komplett IQC-, IPQC- og FQC/OQC-inspeksjonsprosess, med internt test- og måleutstyr som brukes til å verifisere komponenter mot spesifikasjon.
Det komplette tilbudet strekker seg fra design til montering – ikke bare produksjon. For et MIM- eller støpeprosjekt betyr det én partner for DFM-inndata, verktøykoordinering, sekundær maskinering, etterbehandling, inspeksjon og montering, noe som reduserer antall overleveringer mellom leverandører og holder ansvarlighet på ett sted. For å starte et prosjekt, del tegninger, legering, volumer og kvalitetskrav, så vil NOBLEs team svare med tilbakemeldinger om produksjonsevne og priser.
Vanlige spørsmål om metallsprøytestøping kontra støping
Hvilken prosess bør jeg velge for en liten, kompleks del i rustfritt stål med titusenvis av produksjonsmengder per år?
Rustfritt stål utelukker konvensjonell støping basert på smeltetemperatur, så den virkelige sammenligningen er MIM mot maskinering og investeringsstøping. Med titusenvis av eksemplarer per år med kompleks geometri, amortiseres MIMs verktøy over volumet, og formfriheten og netto formtoleransekontrollen favoriserer den. Maskinering er fortsatt reservemodellen med lavt verktøybehov, og investeringsstøping dekker geometri med lavt volum eller null utkast. Bekreft toleranse- og finishkravene med leverandøren før du forplikter deg, siden disse bestemmer hvor mye sekundærmaskinering delen trenger.
Hvorfor kan ikke støpegods normalt produsere deler i rustfritt stål?
Varmekammermaskiner bruker kun lavtsmeltende sink-, magnesium- og blylegeringer. Aluminium ved omtrent 620–675 °C må støpes i kaldt kammer fordi det ville oppløse en nedsenket sylinder. Rustfritt stål smelter langt over dette, og den termiske belastningen ville overstige det H13-formstål tolererer – formlevetiden synker allerede fra omtrent 60 000–200 000 skudd i aluminium ved omtrent 700 °C til 5 000–50 000 i kobber/messing ved omtrent 970 °C. Ved temperaturer i rustfritt stål kollapser formøkonomien, og det er derfor prosessen behandles som en ikke-jernholdig rute.
Ved hvilket produksjonsvolum blir metallsprøytestøping økonomisk å foretrekke fremfor maskinering eller investeringsstøping?
Det finnes ikke noe fast tall. MIM har faste kostnader for verktøy og råmateriale, men lave kostnader per del i volum, så de forbedres etter hvert som volumet øker og geometriens kompleksitet øker. Maskinering har nesten null verktøy og høye kostnader per del; investeringsstøping ligger midt imellom. Overgangen avhenger av delstørrelse, legering, toleranse og antall hulrom, og et tilbud for din spesifikke del er det eneste pålitelige tallet.
Hvor mye krymping må beregnes i et MIM-verktøy, og hvem kompenserer for det?
Den grønne delen er omtrent 20 % større i alle dimensjoner enn den ferdige delen, og sintringskrympingen er vanligvis 18–22 %, avhengig av bindemiddelvolumet og isotropisk. Verktøyprodusenten kompenserer i formhulrommet slik at den sintrede delen samsvarer med tegningen. Du oppgir ferdige dimensjoner; verktøyet har toleransen.
Kan støpte deler maskineres og monteres til en ferdig enhet?
Ja. Støpegods går rutinemessig gjennom trimming, maskinering av kritiske boringer, avgrading, vibrasjonsbehandling, impregnering og belegg, og innstøpte boss, ribber og selvfikserende funksjoner kan redusere antall deler i monteringen. Beregn omtrent 0.25–0.75 mm (0.010–0.030 tommer) maskineringsmateriale og unngå å skjære dypt forbi kjølehuden, noe som eksponerer porøsiteten under overflaten og forårsaker lekkasjer i tetningsflatene.
Hva er alternativene når verken MIM eller støpegods passer?
- CNC-maskinering fra billet — lavt volum, liten toleranse, intet verktøybudsjett.
- Investeringsstøping — stål, rustfritt stål og superlegeringer; lavere volumer; underskjæringer eller nulltrekksgeometri.
- Sandstøpning — store, enkle deler med lavt volum.
- Pulvermetallurgi press-og-sinter — enklere geometrier i volum.
- Støping av plast — når delen ikke trenger å være av metall.
Hva bør jeg forberede før jeg ber om et tilbud på et MIM- eller støpt prosjekt?
- 3D CAD- og 2D-tegninger med toleranser og kritiske funksjoner merket
- Legering og materialspesifikasjon
- Årlige og toppvolumer
- Krav til overflatebehandling og etterbehandling
- Monteringsomfang, hvis delen sendes som en undermontering
- Kvalitets- og sertifiseringskrav
- Måltidslinje
Elementene som påvirker verktøykostnadene mest er geometrikompleksitet og sidebevegelser i støping, og delstørrelse og antall funksjoner i MIM; volum- og toleransekrav styrer sammenligningen per del i begge.














