Sprøytestøping er ikke én prosess, men en familie av dem. Hvert medlem av familien deler den samme grunnleggende bevegelsen – et råmateriale blir mykgjort, presset inn i et lukket hulrom og størknet til formen til det hulrommet – men råmaterialets kjemi, maskinkonfigurasjonen, verktøyene og antall materialer eller trinn involvert kan variere så mye at to prosjekter beskrevet som «sprøytestøping» kanskje ikke deler nesten noe på verkstedgulvet. Derfor må en nyttig guide til typene sprøytestøpeprosesser organisere dem langs mer enn én akse.
Denne veiledningen bruker to. Det første er materiale: det som injiseres bestemmer hvordan det smelter, hvordan det herder, hva det gjør med skruen og sylinderen, og hva som skjer etter at delen forlater formen. Det andre er teknikk: noen typer sprøytestøpeprosesser er ikke definert av råmateriale, men av hvor mange materialer, innlegg eller trinn en enkelt del krever. Sammen dekker de to aksene det en produktutvikler, designingeniør eller sourcing-team trenger for å begrense et prosjekt til en kortliste over mulige prosesser før det gis et tilbud på verktøy.
Hva er typene Sprøytestøping Prosess?
Alle typer sprøytestøpeprosesser starter på samme måte. Pellets, granuler eller en flytende komponent mates inn i en oppvarmet sylinder, hvor en frem- og tilbakegående skrue eller et stempel mykner materialet og bygger et skudd. Skuddet sprøytes under trykk inn i et lukket, avkjølt eller oppvarmet hulrom, holdes mens materialet pakker og størkner, og deretter åpnes formen og delen kastes ut. Det som endres på tvers av typene sprøytestøpeprosesser er alt rundt kjernen: verktøyets temperatur, størkningskjemien, antall injeksjonsenheter og etterstøpingstrinnene delen fortsatt trenger.
Klassifisering er viktig fordi valget sjelden er fritt. Materialkjemi bestemmer prosesseringsvinduet og verktøystålet. Delgeometri – veggseksjon, strømningslengde, funksjonsstørrelse – bestemmer injeksjonshastigheten og klemkraften maskinen må levere. Produksjonsvolum bestemmer hvor mye verktøyinvestering som kan amortiseres. Og behovet for flere materialer eller innebygde komponenter presser et prosjekt mot en spesiell teknikk i stedet for en annen harpiks. En prosess som er ideell ved én million deler per år, kan være uøkonomisk ved fem tusen, og en prosess som håndterer en funksjon på mikronnivå kan være feil verktøy for et stort hus.
Avsnittene nedenfor tar de to aksene etter tur. Den materialbaserte klassifiseringen dekker termoplaster, herdeplaster, elastomerer og flytende silikongummi, metall- og keramiske pulver, og kompositter. Klassifiseringen av spesialprosesser dekker teknikker definert av flermateriale- eller flertrinnskonstruksjon, fra to-stegs støping til reaksjonssprøytestøping. Senere avsnitt tar for seg hvordan volum, verktøy, automatisering og delkrav begrenser valget ytterligere.
Hvordan typer sprøytestøpeprosesser klassifiseres etter materiale
Materiale er førsteordens avgjørelse fordi det begrenser alt nedstrøms. Råstoffkjemien bestemmer maskinkonfigurasjonen (skruegeometri, temperaturer i fat og dyse, tørkekrav), verktøymetallurgien og overflatebehandlingen, syklusprofilen og etterbehandlingstrinnene. Den samme pressen kan i prinsippet kjøre svært forskjellige råstoffer, men sjelden uten endringer i skruen, fatet, temperaturkontrollsonene og støpestålet – og noen ganger ikke i det hele tatt, som med flytende silikongummi, som trenger doserings- og blandeutstyr som en standard termoplastpresse ikke har.
De fem materialfamiliene nedenfor dekker råvarelandskapet for de ulike typene sprøytestøpeprosesser. Innenfor hver familie varierer kvalitetene i prosesseringsvindu og egenskaper, men den grunnleggende mekanismen for å forme delen forblir den samme.
Termoplastisk sprøytestøping
Termoplast er den dominerende kategorien og den folk flest mener når de sier sprøytestøping. Råmaterialet er en halvkrystallinsk eller amorf polymer som smelter ved oppvarming og stivner på nytt ved avkjøling, reversibelt. Syklusen er smelting, injeksjon, pakking, avkjøling, utstøting, og delen kan i prinsippet slipes på nytt og støpes på nytt, selv om egenskapene forringes med gjentatt termisk historie, og antall sikre sykluser varierer etter materiale.
Krymping og vridning er de praktiske bekymringene som dominerer design av termoplastiske deler og verktøy. Differensiell krymping – der krymping i strømningsretningen er forskjellig fra krymping på tvers av den – er en primær årsak til innebygd spenning og vridning, og den er drevet av materialvalg, deldesign, plassering av porten og prosessering. Amorfe harpikser krymper generelt mindre og mer isotropisk enn semikrystallinske, og det er derfor de ofte foretrekkes når toleransene er små. Råvare-, konstruksjons- og høyytelseskvaliteter varierer i prosesseringsvindu, temperaturbestandighet og kostnad, ikke i den grunnleggende prosessen.
Termoset sprøytestøping
Termoherdende materialer tverrbinder irreversibelt. Råmaterialet fryser ikke ved avkjøling; det herder, vanligvis i en oppvarmet form, og når det først har stivnet, kan det ikke smeltes eller formes på nytt. Denne ene forskjellen endrer prosessen på flere måter. Verktøyet varmes opp i stedet for avkjøles, syklustider styres av herdekinetikk snarere enn av varmefjerning, og skrap kan ikke slipes tilbake i råmaterialet – en herdet løper eller en kassert del er avfall.
Gevinsten er ytelse. Tverrbundne nettverk gir herdeplaster motstand mot høy varme og aggressive kjemikalier, og det er derfor de forekommer i elektriske komponenter, høytemperaturhus og kjemisk eksponerte deler. Forskjellen fra termoplast er verdt å nevne eksplisitt fordi den driver verktøy- og skrapøkonomien: et termoplastprosjekt kan ofte absorbere et dårlig oppstartsskudd ved å slipe det på nytt, mens et herdeplastprosjekt ikke kan.
Elastomer og flytende silikongummi sprøytestøping
Gummi og flytende silikongummi danner en egen materialfamilie med sitt eget utstyr. Flytende silikongummi er en høyrent, platinaherdet silikon med lav kompresjonsdeformasjon og stabilitet over ekstreme temperaturer, og fordi den er termoherdende, krever den spesiell håndtering: intensiv distributiv blanding mens materialet holdes kaldt, deretter injeksjon i et oppvarmet hulrom hvor det vulkaniserer.
Et typisk oppsett for flytende silikongummi bruker doseringsenheter som pumper de to komponentene – base og katalysator – i et konstant forhold, en statisk mikser som blander dem homogent, og en avkjølt doseringsseksjon på injeksjonsenheten. I et kalddekksarrangement beveger den blandede forbindelsen seg gjennom avkjølte innløps- og kanalsystemer inn i det oppvarmede hulrommet, noe som minimerer materialtap og gir deler med nesten null ventilportavfall, selv om et kaldkanalverktøy er dyrt sammenlignet med konvensjonelt varmkanalverktøy. Kombinasjonen av renhet, biokompatibilitet og motstand mot bakterievekst er grunnen til at flytende silikongummi passer til medisinske, forseglings- og andre høyrenhetsapplikasjoner.
Sprøytestøping av metall- og keramisk pulver
Pulversprøytestøping bruker et råstoff av metall- eller keramisk pulver blandet med et flerkomponentbindemiddel. Råstoffet sprøytes inn i en form for å produsere en "grønn" del, bindemidlet fjernes i et avbindingstrinn for å etterlate en "brun" del, og delen sintres deretter for å utvikle sin endelige tetthet og mekaniske egenskaper. Støpetrinnet ser kjent ut; avbindings- og sintringstrinnene gjør det ikke, og det er de som gjør pulversprøytestøping til et annerledes alternativ når det gjelder verktøy, ledetid og krympekontroll.
Prosessen er delt opp etter injeksjonstrykk. Høytrykkspulverinjeksjonsstøping bruker råvarer med viskositeter i området 100 til 1,000 Pa·s og injeksjonstrykk på omtrent 20 til 200 MPa, og den har historisk sett vært knyttet til masseproduksjon. Lavtrykkspulverinjeksjonsstøping bruker lavviskøse råvarer bygget på lavmolekylære polymerer; forskning har vist dette på metaller, keramikk og karbider – inkludert 316-L rustfritt stål, Inconel 718, alumina og sementert wolframkarbid – og keramiske deler med nesten ferdig form i området 100 til 10 000 enheter. Lavtrykkspulverinjeksjonsstøping kan derfor tjene lave eller store serieproduksjonsrater, ikke bare masseproduksjon, og den gir en mindre injeksjonsmaskin, færre avbindingstrinn og lavere produksjonskostnader, til prisen av et mer delikat bindemiddelsystem og mer krevende avbindingskontroll.
Kompositt- og fiberforsterket sprøytestøping
Kortfibrede og partikkelformede kompositter bearbeides på standard stempelskruepresser, men fyllstoffet endrer prosessen på viktige måter. Fiberbelastning øker viskositeten, øker slitasjen på skruen, løpet, kontrollringen og verktøyet, og introduserer anisotropi: krymping og mekaniske egenskaper varierer langs strømningsretningen og på tvers av den, noe som kompliserer toleransekontrollen. Skruedesign, mottrykk og skruens gjenopprettingshastighet påvirker alle hvor mye fiberlengde overlever reisen til hulrommet, og fiberslitasje påvirker igjen egenskapene til den støpte delen.
Forsterket reaksjonssprøytestøping er en beslektet, men distinkt metode: glass- eller glimmerfyllstoffer tilsettes en reaktiv blanding, og resultatet brukes til stive paneler, vanligvis i bilindustrien. Forsterkningsstrategien, maskinen og kjemien er forskjellige fra å blande fibre til en termoplastpellet, så de to bør ikke behandles som utskiftbare.
Spesielle typer sprøytestøpeprosesser for flermateriale- og flertrinnsdeler
Den andre aksen defineres ikke av hva som injiseres, men av hvor mange materialer, innlegg eller trinn en del involverer. Disse teknikkene eksisterer fordi enkeltstøping av ett materiale ikke alltid kan levere det en design trenger: et mykt grep på et stivt hus, en metallgjenge innkapslet i plast, en omslipt kjerne skjult under en jomfruelig hud, eller en mikronskala-funksjon som fryser før den fylles. Hver spesielle type sprøytestøpeprosess løser en av disse konfliktene, og hver av dem legger til verktøykostnader, prosesskompleksitet eller begge deler.
To-skudds og flermaterialestøping
To-støping og flermaterialstøping injiserer to materialer i rekkefølge på én maskin, der formen åpnes, indekseres eller roteres mellom støpingene slik at det andre materialet støpes mot det første. Resultatet er en flermaterialdel med en kjemisk eller mekanisk binding i grensesnittet, produsert uten et separat monteringstrinn.
Økonomien avgjør valget. To-shot-støping favoriserer store produksjonsvolumer – vanligvis over 10 000 deler – og sikkerhet om design og materialer for hele produksjonsopplegget, fordi verktøyet er kostbart og endringer er dyre. Ved beskjedne volumer, eller når designet fortsatt kan endres, er pick-and-place-overstøping på en separat presse vanligvis den mest fornuftige løsningen. Bindingsstyrke garanteres ikke av prosessen alene: for noen overstøpematerialer kan det være en betydelig forskjell i bindingsstyrke mellom fler-shot- og innsatsstøping, så materialparing og prosessrute må vurderes sammen.
Sett inn støping
Innsatsstøping injiserer harpiks rundt en forhåndsplassert innsats, vanligvis metall, slik at innsatsen er innkapslet i den støpte delen. Denne metoden eliminerer sekundære innsettingstrinn som varmestaking eller ultralydsveising, og den er generelt mer kontrollerbar og gir bedre innkapsling enn disse metodene. Innstøpte innsatser fjerner også en sekundær installasjonsprosess fra fresing, noe som sparer tid og kostnader.
Verktøykravet er haken: formen må plassere og holde innlegget mot injeksjonstrykk slik at harpiksen flyter rundt den uten å forskyve eller skade den. Plassering av innlegg er et ekstra trinn i syklusen, og automatisering reduserer effekten sammenlignet med manuell lasting. Utover metall kan innleggsstøping romme keramiske innlegg for varmebestandighet og elektrisk isolasjon, magnetiske komponenter og elektroniske moduler som sensorer og kretskort.
Overstøping
Overstøping binder et andre plastlag på et støpt substrat for å gi mykt grep, forsegling eller estetiske detaljer. Det skiller seg fra innsatsstøping ved at substratet vanligvis er plast i stedet for et forhåndsformet innlegg, og overstøpingen i seg selv kan kjøres som to-støping i en enkelt maskin eller sekvensielt på en separat presse med pick-and-place-håndtering.
Bindingsstyrke er det sentrale designproblemet. Akseptabel binding oppnås gjennom en kombinasjon av deldesign, materialvalg, formdesign og støpeprosess, og de to lagene kan binde seg kjemisk ved grensesnittet, mekanisk gjennom grensesnittgeometrien, eller begge deler. Fuktighet er en stille feiltilstand: fuktighetsnivået til både overstøpt kvalitet og substrat kan påvirke adhesjonen negativt, så hygroskopiske materialer må tørkes før støping. Fargestoffer er også viktige, siden en inkompatibel bærer i et fargekonsentrat kan forringe adhesjonen alvorlig.
Co-injection molding
Samsprøytestøping, noen ganger kalt sandwichstøping, injiserer to forskjellige materialer sekvensielt gjennom to fat og én dyse. Ytterplasten går inn først, kjerneplasten følger etter og fortrenger ytterplasten ved den varme kjernen, og en siste ytterplastinjeksjon renser kjernen fra innløpet. Fontenestrømmen gjør resten: når hulrommet fylles, beveger plasten ved smeltefronten seg fra midtlinjen til hulrommets vegger og fryser der, slik at kjernematerialet blir liggende midt i en sandwichstruktur.
Begrunnelsen er ytelse per enhetskostnad. Omslipt materiale kan brukes som kjerne under en ny hud som bevarer overflatefinishen; en termisk mer stabil kjerne kan øke delens termiske motstand; en kjerne med høy smelteflyt kan redusere den totale klemkraften. Utfordringen med prosesskontroll er å hindre at kjernen bryter gjennom huden, og det er derfor koekjypeisjonsanalyse brukes til å optimalisere prosessstrategien før verktøyet skjæres.
Mikrosprøytestøping
Mikrosprøytestøping er bygget for deler målt i milligram og funksjoner målt i mikron – mikronålplaster, mikrogir, optiske kontakter, mikrofluidiske brikker med kanaler som er titalls til hundrevis av mikron brede. Maskiner basert på stempel, frem- og tilbakegående skrue og flertrinnsdesign finnes, og prosessen skiller seg fra konvensjonell støping i mer enn bare skala: smelte- og formtemperaturene er høyere, og injeksjonshastigheten og -trykket er høyere.
Vanskeligheten er kontroll ved svært små skuddvekter. Et skudd på 1 mg trenger omtrent et slag på 0.0056 mm på en 14 mm skrue, og skruer med mindre diameter kan slite med å opprettholde injeksjonstrykket og mate pellets. Konvensjonelle maskiner tilpasses noen ganger ved å gjøre støpe- og løpekanalen rundt 100 ganger større enn mikrodelen, slik at doseringsstørrelsen kan kontrolleres, men det sløser med harpiks, forlenger syklusen og skjuler effekten av maskinparametere på delen. Variotherm-formoppvarming er standardløsningen på for tidlig frysing: det reduserer viskositeten og gjør fylling med høyt aspektforhold mulig, med aspektforhold opptil 10 ved 40 µm formtykkelse demonstrert ved hjelp av et Variotherm-system.
Gassassistert og vannassistert sprøytestøping
Både gassassistert og vannassistert støping injiserer en væske i smelten for å skille ut tykke seksjoner, pakke delen og redusere vridning og vekt. Gassassistert støping muliggjør kontrollert fylling og en jevnere fordeling av plast, noe som reduserer deformasjon, spenning og krymping og gir deler med høyere dimensjonal presisjon og bedre formstabilitet.
Vannassistert støping går videre med den samme ideen. Vann har omtrent 40 ganger varmeledningsevnen til gass og omtrent fire ganger varmekapasiteten, og det har redusert kjølesyklustidene med så mye som 70 % sammenlignet med gassassistert støping, samtidig som det produserer glattere innvendige vegger – verdifullt i deler designet for å transportere væsker eller gasser. Ulempen er at rask avkjøling mot opprettholdt trykk kan skape hulrom i delveggen eller bryte gjennom huden. Materialer som nylon med rask krystallisasjonshastighet etableres raskt når kaldt vann møter varm smelte, slik at smelten blir mindre flytende og mindre i stand til å imøtekomme det innkommende, ukomprimerbare vannet; resultatet kan være punkterte vegger, kalde slynger eller en skadet indre overflate. Kvaliteter med langsommere krystallisasjon og høyere hydrolysemotstand er utviklet for vannassistert støping, og avveiningen er klar: syklustid og kvalitetsforbedringer mot økt prosesskompleksitet og kontrollutstyr.
Skum og mikrocellulær sprøytestøping
Skum og mikrocellulær støping blander et fysisk blåsemiddel – vanligvis en superkritisk væske – inn i smelten. Den oppløste gassen reduserer smeltens viskositet, og ved injeksjon danner trykkfallet et stort antall små celler. Den mikrocellulære prosessen er rapportert å tillate 30 % til 40 % materialreduksjon, samtidig som det gir deler med høyere slagfasthet og en indre struktur av små bobler i området 2 til 10 µm.
Den støpte delen har vanligvis en sandwichstruktur med solid hud og skumkjerne. Formtemperatur og hulromstrykk er nøkkelfaktorene som styrer overflatekvaliteten: en lav formtemperatur undertrykker cellevekst nær veggen og danner den solide huden, og hudtykkelsen påvirkes også av strømningshastighet og hulromsdybde. Fordi overflatefinish er den vanlige svakheten til skumdeler, brukes gassmottrykk og dynamisk formtemperaturkontroll for å forbedre den, og hulromstemperatur- og trykksensorer støtter inline-overvåking. Prosessen er følsom for skuddvolum, formtemperatur, gassdosering og injeksjonshastighet, og cellestørrelsen kan variere fra region til region innenfor en enkelt del, slik at mekaniske egenskaper kan variere med den.
Tynnvegg sprøytestøping
Tynnveggstøping er mindre en separat maskin enn et regime. En del klassifiseres vanligvis som tynnvegget når den nominelle veggtykkelsen er under 1.0 mm (0.040 tommer), eller når forholdet mellom strømningslengde og veggtykkelse overstiger 150:1, selv ved en vegg på 1.0 til 1.2 mm på et stort hus. Å fylle et slikt hulrom før smelten fryser krever høyhastighetsinjeksjon – i størrelsesorden 300 til 1,000 mm/s – spesifikke injeksjonstrykk på rundt 180 til 280 MPa, og klemkraft i området 1.0 til 1.5 tonn/cm².
Verktøyet må være robust nok for det trykket, og portdesignet må velges slik at smelten når ekstremitetene før det frosne laget lukker dem. Tynnveggsstøping samhandler også med mikroelementer: når et hulrom har både tykke og tynne områder, nøler smelten ved inngangen til mikroelementene inntil det tykkere substratet fylles, og hvis nølingstiden overstiger den kritiske avkjølingstiden til elementet, størkner polymeren ved stagnasjonspunktet før elementet er fullt.
Merking i form
In-mold-merking plasserer en trykt etikett eller dekorativ film, flat eller forhåndsformet, i formen – ofte robotisk – slik at den injiserte harpiksen støtter den opp og smelter den inn i deloverflaten under støping. Etiketten blir en integrert del av delen i stedet for et påført klistremerke, noe som gir slitesterk, integrert grafikk uten et sekundært dekoreringstrinn.
Teknikken har en lang historie innen standard sprøytestøping, og starter med trestrukturerte interiørlister i biler og utvides til forhåndstrykte folier og tørrlakkerte filmer for interiør- og eksteriørdeler, håndholdt elektronikk og større hvitevarer. Verktøy- og håndteringskravene er den praktiske begrensningen: etiketten må plasseres og registreres nøyaktig, og håndteringssystemet må holde tritt med støpesyklusen.
Reaksjonssprøytestøping
Reaksjonssprøytestøping er en distinkt kjemi snarere enn et distinkt fast stoff. To reaktive komponenter med lav viskositet blir støtt mot hverandre og blandet, og deretter injisert i en form hvor de polymeriserer. Polyuretan er det vanligste systemet, men polyurea, polyisocyanurater, polyestere, polyfenoler, polyepoksider og nylon 6 kan også bearbeides på denne måten.
Fordi blandingen er mye mindre viskøs enn smeltet termoplast, kan store, lette og tynnveggede deler støpes, og den lavere viskositeten krever mindre klemkraft – noe som betyr mindre utstyr og lavere kapitalutgifter. RIM-skum danner også en hud med høy tetthet over en kjerne med lav tetthet. Forsterket reaksjonssprøytestøping tilsetter glassfibre eller glimmer for å produsere stive skumpaneler, vanligvis for bruk i bilindustrien. Verktøy kan være maskinert stål eller aluminium, støpt aluminium, silikongummi, epoksyharpiks eller nikkel, og maskinstørrelsen skaleres med delen.
Hvordan produksjonsvolum og verktøy former valget mellom typer sprøytestøpeprosesser
Prosessvalg er også en økonomisk avgjørelse, og det er verktøyet det kommer til syne. Plastics Industry Association – tidligere Society of the Plastics Industry – definerer fem formklasser som gir et felles språk for verktøylevetid. Klasse 101 er bygget for over én million sykluser; klasse 102 for 500 000 til én million; klasse 103 for under 500 000; klasse 104 for mindre enn 100 000; og klasse 105 for prototypearbeid med færre enn 500 sykluser. Klassene varierer i materialer og hardhet samt levetid: Klasse 101 bruker høykvalitetsstål med hulrom og kjerner herdet til minimum 48 R/C, mens klasse 105 ofte er støpt metall og er den billigste av de fem. Disse klassifiseringene er retningslinjer for tilbud og bestilling, og de garanterer ikke i seg selv utførelse.
Antall hulrom er den andre spaken. Under omtrent 50 000 deler per år er verktøy med ett eller to hulrom det vanlige utgangspunktet, fordi et høyere antall hulrom sjelden betaler seg tilbake på kort sikt. Nullpunktspunktet der en støpeform med flere hulrom tjener inn sin ekstra investering i forhold til et verktøy med ett hulrom ligger vanligvis mellom 50 000 og 200 000 deler, avhengig av delstørrelse, materialkostnad og maskinhastighet. Disse tallene er typiske retningslinjer, ikke universelle regler: en stor del med dyr harpiks og en høy maskinhastighet kan rettferdiggjøre verktøy med flere hulrom i et annet volum enn en liten standarddel.
Volum samhandler også med material- og spesialprosessvalgene ovenfor. Et termoherdende prosjekt kan ikke slipe oppstartsskrapet sitt, så serier med lavt volum har en annen kostnadsstruktur enn en serie med termoplast av samme størrelse. Et to-skjæringsverktøy har en høyere startkostnad som bare et stort, designstabilt program kan absorbere. Og et prototypeverktøy i klasse 105 er den naturlige måten å bevise et design på før man forplikter seg til et produksjonsverktøy i klasse 103.
Hvordan automatisering og prosesskontroll er forskjellige på tvers av typer sprøytestøpeprosesser
Kontroll- og automatiseringslaget varierer like mye som selve prosessen. Konvensjonell støping er avhengig av lukket sløyfeinjeksjon og klemmekontroll, trykkføling i hulrommet og temperaturkontroll i formen. De spesielle prosessene legger til kontrollakser i tillegg til dette. Variotherm-systemer varmer opp og kjøler ned formen i en kontrollert syklus for å styre fylling og overflatekvalitet. Gass- og vanninjeksjon krever dedikerte kontrollenheter som tidsstyrer væskeinjeksjonen, holdet og avlastningen. Flytende silikongummi trenger doserings- og blandingskontroll for å holde tokomponentforholdet. Innsatsstøping og merking i formen trenger robotplassering og registrering som holder tritt med syklusen.
Den felles tråden er at sensordata støtter in-line overvåking og validering av simulering. Trykk- og temperatursensorer i hulrommet plassert i formen gir dataene for å kontrollere at prosessen kjører som modellert, og simuleringsverktøy brukes til å optimalisere formdesign og prosessinnstillinger før verktøyet skjæres. Begrensningene er verdt å vite: nåværende mikrocellulære simuleringsverktøy kan ikke nøyaktig fange opp hele injeksjonsprosessen på grunn av store trykkvariasjoner, høye kjølehastigheter og kompleks kimdannelse, og de antar jevn cellekimdannelse, slik at celleform og dens effekt på anisotropi ikke fanges opp. Simulering snevrer inn søket; den erstatter ikke forsøket.
Slik velger du riktig type sprøytestøpeprosess for din del
En praktisk utvalgssekvens går fra delkrav til prosess i en fast rekkefølge, fordi hvert trinn begrenser det neste.
Estimat for utarbeidet klemkraftscreening for en del i ABS-klassen: 80 tommer² projisert areal (deler, løpere og innløp) × 3.0 tonn/tom² empirisk faktor = 240 tonn, pluss en margin på 15 % = 276 tonn, noe som peker mot en presse på omtrent 280–300 tonn. Faktoren er en screeningsverdi for generell ingeniørharpiks og må valideres med kavitetstrykkdata eller formstrømningsanalyse.
Start med materialfamilien. Termoplast, herdeplast, elastomer eller flytende silikongummi, metall- eller keramisk pulver og kompositt peker hver på et annet maskin- og verktøysett, og valget er vanligvis drevet av temperatur, kjemisk eksponering, renhet eller mekaniske krav snarere enn av selve støpeprosessen.
Se deretter på geometri og veggseksjon. Tynne vegger, lange strømningslengder og mikrostrukturer peker mot høyhastighets- og høytrykksregimer og variotermisk verktøybruk; tykke seksjoner kan peke mot væskeassisterte prosesser eller skumprosesser som utkjerne det indre.
Spør deretter om delen trenger mer enn ett materiale eller en innebygd komponent. Et mykt grep på et stivt hus, en innkapslet metallgjenge eller en skjult omslipt kjerne peker hver på en annen spesialteknikk, og volumet og designsikkerheten avgjør mellom to-shot- og pick-and-place-ruter.
Deretter gjelder volum- og verktøybudsjett. Formklassen og hulromsantallet følger av det årlige volumet og den forventede programlevetiden, og verktøykostnaden må veies mot stykkprisen.
Til slutt, sjekk krav til overflate og toleranse. Amorfe termoplaster velges vanligvis fremfor krystallinske harpikser når det kreves små toleranser på grunn av deres lavere og mer isotropiske krymping; skumdeler trenger mottrykk eller dynamisk formtemperaturkontroll for å oppnå en god overflate; og teksturerte overflater krever ekstra trekk.
Tabellen nedenfor oppsummerer hovedtypene mot materiale, typisk volumregime, verktøykompleksitet og viktige avveininger. Den er kvalitativ der kildene ikke oppgir tall, og volumtallene er typisk veiledning snarere enn regler.
| Type sprøytestøpeprosess | Materiale | Typisk volumregime | Verktøykompleksitet | Viktig avveining |
| termo | Halvkrystallinske og amorfe polymerer | Lav til svært høy | Moderat til høy, avhengig av klasse | Kontroll av krymping og vridning |
| thermoset | Tverrbindende harpikser | Lav til høy | Oppvarmet verktøy; skrap kan ikke slipes om | Varme- og kjemikalieresistens versus skrapkostnad |
| Elastomer / flytende silikongummi | Platinaherdende silikon, gummi | Lav til høy | Måling og blanding pluss verktøy for kaldt dekk | Renhet og tetningsytelse kontra utstyrskostnad |
| Metall-/keramisk pulver | Pulver pluss bindemiddel | Lav (LPIM) til masseproduksjon (HPIM) | Form pluss avbinding og sintring | Nettformet metall eller keramikk kontra ekstra prosesstrinn |
| Kompositt / fiberforsterket | Kortfibrede og partikkelformede forbindelser | Lav til høy | Slitasjebestandig skrue, sylinder og verktøy | Stivhet versus anisotropi og fiberslitasje |
| To-shot / flermateriale | To polymerer | Vanligvis over 10 000 deler | Enkelt maskin med indekserings- eller roterende form; kostbart verktøy | Bonded multimaterialdel kontra verktøyinvestering |
| Sett inn list | Harpiks pluss metall eller annet innlegg | Lav til høy | Sett inn plassering og holdingsfunksjoner | Eliminert montering kontra tillegg av syklustid |
| Overstøping | Substrat pluss overstøpt harpiks | Moderat til høyt | Separat press og håndtering | Myk berøring eller forsegling kontra bindingskontroll |
| Saminjeksjon | Hud- og kjernepolymerer | Middels til høy | To fat, én dyse; prosesskontroll | Kostnads- eller ytelseskjerne versus gjennombruddsrisiko |
| Mikrosprøytestøping | Konstruksjon av polymerer | Middels til høy | Små skruer, presis skuddkontroll, varioterm | Micron-funksjoner kontra kontroll av kulevekt |
| Gassassistert / vannassistert | termoplast | Middels til høy | Kontrollenheter for væskeinjeksjon | Vekt- og vridningsreduksjon kontra prosesskompleksitet |
| Skum / mikrocellulært | Termoplast pluss superkritisk væske | Middels til høy | Gassdosering og temperaturkontroll av formen | 30–40 % materialreduksjon i forhold til overflatekvalitet |
| Tynnvegg | termoplast | Høyt | Robust verktøy, høyhastighetspresse | Veggreduksjon versus trykk og frysing |
| Merking i formen | Termoplast pluss etikett eller film | Middels til høy | Robotplassering og registrering | Integrert grafikk kontra håndteringskompleksitet |
| Reaksjonssprøytestøping | Polyuretan og andre reaktive systemer | Lav til middels | Verktøy i stål, aluminium, silikon, epoksy eller nikkel | Store, tynne deler ved lav klemkraft kontra kjemisk kontroll |
Velg NOBLE for å støtte ditt sprøytestøpeprosjekt
NOBLE er et ledende produksjonsselskap i Kina og et kinesisk-britisk joint venture, anerkjent av myndighetene som et nasjonalt høyteknologisk foretak. Med mer enn 10 års erfaring med profesjonell produksjon og rask prototyping, spesialiserer NOBLE seg på prosjekter som støtter tjenester, inkludert maskinering og produksjon av deler under sin forretningsretning «Smart Manufacturing».
For et sprøytestøpeprosjekt er den erfaringen viktig i begge ender av programmet. NOBLEs servicekapasitet og profesjonelle prosesseringskapasitet hjelper kundene med å gå effektivt fra prototyping til masseproduksjon – å bevise et design, validere et materiale og deretter føre delen videre til volumproduksjon uten å overføre prosjektet mellom usammenhengende leverandører. Teamet jobber for å realisere kundenes krav fullt ut, med standardisert styring for streng kvalitetskontroll av deler og produkter og en rimelig arbeidsflyt som holder kostnadene nede med samme kvalitet.
Kvalitetssystemet er sertifisert i henhold til ISO 9001:2015 og ISO 13485:2016, slik at prosjekter med forventninger til kvaliteten på medisinsk utstyr kan støttes innenfor et dokumentert styringssystem. NOBLE tilbyr et komplett sett med tjenester fra design til montering – ikke bare produksjon – og gjennomfører en effektiv, nøyaktig og kostnadseffektiv prosess internt, noe som betyr at rask prototyping og raskt produksjonsarbeid ikke er avhengig av outsourcing. Omfattende CNC-programvare og erfarne ingeniører støtter raske leveringstider, et profesjonelt tilbud kan tilbys innen 24 timer etter en forespørsel om tilbud med nødvendig informasjon, og et komplett sett med inspeksjonsutstyr og et overordnet kvalitetskontrollsystem bidrar til å sikre at prototyper og komponenter lages med høy nøyaktighet.
NOBLEs oppgave er å gjøre konsepter til virkelighet ved å tilby fremragende produksjonstjenester på forespørsel, produsere enkle og komplekse prototyper og sluttbruksdeler som oppfyller strenge toleransekriterier og kvalitetsstandarder. For å diskutere et sprøytestøpeprosjekt, send inn en forespørsel om tilbud med nødvendig delinformasjon, og teamet vil svare med et tilbud og en anbefalt rute fra prototype til produksjon.
Vanlige spørsmål om typer sprøytestøping
Hvilken sprøytestøpeprosess passer til delmaterialet og geometrien min?
Start med materialfamilien, fordi den begrenser maskinen og verktøyet før geometrien tas i betraktning. Se deretter på veggseksjon og størrelse på funksjonen: tynne vegger, lange strømningslengder og mikrofunksjoner fremmer høyhastighets-, høytrykksregimer og varioterm-verktøy, mens tykke seksjoner kan favorisere væskeassisterte prosesser eller skumprosesser. Til slutt, spør om delen trenger mer enn ett materiale eller en innebygd innsats. Hvis den gjør det, er spesialprosessdelen ovenfor stedet å starte.
Hvordan velger jeg mellom to-støping, innsatsstøping og overstøping for en del av flere materialer?
To-støping injiserer to materialer sekvensielt i én maskin og passer til store produksjonsvolumer – vanligvis over 10 000 deler – der design og materialer er bestemt for produksjonskjøringen. Innsatsstøping innkapsler en forhåndsplassert innsats, vanligvis metall, i harpiks og eliminerer sekundære innsettingstrinn som varmestaking eller ultralydsveising. Overstøping binder et andre plastlag på et plastsubstrat for mykt grep, forsegling eller estetikk, og kan kjøres enten som to-støping i én maskin eller sekvensielt på en separat presse. De tre er relaterte, men ikke utskiftbare, og bindingsstyrken kan variere mellom ruter for samme materialpar, så valget bør valideres med materialleverandøren og støperen.
Ved hvilket produksjonsvolum lønner det seg å bruke dedikerte sprøytestøpeverktøy?
Det finnes ingen universell terskel, fordi verktøyøkonomien avhenger av delstørrelse, materialkostnad og maskinhastighet. Som en typisk veiledning er verktøy med ett eller to hulrom vanlig under omtrent 50 000 deler per år, og break-even-punktet der en flerhulromsform tjener inn sin ekstra investering i forhold til et verktøy med ett hulrom ligger vanligvis mellom 50 000 og 200 000 deler. For svært lave volumer er prototypeverktøy i klasse 105-området – færre enn 500 sykluser – det naturlige valget for å bevise et design før man forplikter seg til produksjonsverktøy.
Hvordan skiller sprøytestøping av metall- og keramikkpulver seg fra sprøytestøping av plast når det gjelder verktøyfremstilling og etterbehandling?
Pulversprøytestøping legger til to etterstøpingstrinn som plastsprøytestøping ikke har: avbinding, som fjerner bindemidlet fra den grønne delen, og sintring, som fortetner den brune delen og utvikler dens egenskaper. Forberedelse av råmateriale er også mer involvert, siden pulver og bindemiddel må blandes til et homogent råmateriale. Innen pulversprøytestøping har høytrykksstøping historisk sett vært knyttet til masseproduksjon, mens lavtrykksstøping med lavviskøse råmaterialer har blitt demonstrert for lave og store produksjonshastigheter, inkludert keramiske deler med nesten ferdig form i området 100 til 10 000 enheter.
Hvilke forskjeller i verktøy og maskiner bør jeg forvente for mikrosprøytestøping kontra konvensjonell støping?
Mikrosprøytestøping bruker skruer med mindre diameter, presis skuddkontroll og høyere smelte- og formtemperaturer, og den legger ofte til varioterm formoppvarming for å forhindre for tidlig frysing i mikroelementer. Den sentrale vanskeligheten er å kontrollere svært små skuddvekter: et 1 mg skudd trenger omtrent 0.0056 mm slaglengde på en 14 mm skrue, og små skruer kan slite med å opprettholde injeksjonstrykk og mate pellets. Konvensjonelle maskiner er noen ganger tilpasset med støpe- og løpesystemer som er rundt 100 ganger større enn mikrodelen, men det sløser med harpiks, forlenger syklusen og skjuler effekten av maskinparametere på delen.
Hvordan reduserer gassassistert, vannassistert og skumstøping vridning eller vekt, og hva koster de meg i prosesskompleksitet?
Gassassistert støping injiserer gass i smelten for å skjære ut tykke seksjoner, pakke delen og redusere deformasjon, spenning og krymping, noe som gir bedre dimensjonspresisjon og formstabilitet. Vannassistert støping gjør det samme med vann, som har omtrent 40 ganger varmeledningsevnen til gass og omtrent fire ganger varmekapasiteten. Den har redusert kjølesyklustiden med så mye som 70 % sammenlignet med gassassistert støping og gir glattere innvendige vegger, men rask avkjøling mot høyt trykk kan skape hulrom eller bryte gjennom huden, spesielt i hurtigkrystalliserende materialer som nylon. Skum- og mikrocellulær støping bruker en superkritisk væske for å lage en fin cellestruktur, hvor den mikrocellulære prosessen er rapportert til 30 % til 40 % materialreduksjon, men overflatekvaliteten avhenger av formtemperatur og hulromstrykk og trenger ofte gassmottrykk eller dynamisk formtemperaturkontroll. Alle tre bytter prosessforenkling mot vekt-, vridnings- eller syklustidsgevinster.
Hva tilbyr NOBLE innenfor prototyping og masseproduksjon, og hvilke sertifiseringer gjelder?
NOBLE tilbyr komplett tilpasset produksjon fra design til montering – ikke bare produksjon – og støtter kunder fra prototyping til masseproduksjon. NOBLE er et kinesisk-britisk joint venture anerkjent som et nasjonalt høyteknologisk foretak, med mer enn 10 års profesjonell produksjon og erfaring med rask prototyping, og kvalitetssystemet deres er sertifisert i henhold til ISO 9001:2015 og ISO 13485:2016. Intern kapasitet, inspeksjonsutstyr og en profesjonell tilbudsprosess støtter raske leveringstider og nøyaktige deler.















