< img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=28308886678697114&ev=PageView&noscript=1" />

Produceer precisieonderdelen die de industrienormen overtreffen.

Zorg voor een efficiënte productie en een snellere levering van ontwerp tot realisatie.

Het produceren van prototypes en producten die voldoen aan de medische veiligheidsnormen tegen concurrerende prijzen.

Verbeter de efficiëntie met nauwkeurige, snelle en constante kwaliteit van onderdelen.

Producten snel ontwikkelen en testen om ze op de markt te brengen.

Lever machines die de concurrentie overtreffen.

Stimuleer snellere innovatie en maximaliseer de prestaties.

Versnel innovatie en ontwikkeling.

Breng sneller nieuwe, betaalbare producten op de markt.

Produceer precisieonderdelen die de industrienormen overtreffen.

Zorg voor een efficiënte productie en een snellere levering van ontwerp tot realisatie.

Het produceren van prototypes en producten die voldoen aan de medische veiligheidsnormen tegen concurrerende prijzen.

Verbeter de efficiëntie met nauwkeurige, snelle en constante kwaliteit van onderdelen.

Producten snel ontwikkelen en testen om ze op de markt te brengen.

Lever machines die de concurrentie overtreffen.

Stimuleer snellere innovatie en maximaliseer de prestaties.

Versnel innovatie en ontwikkeling.

Breng sneller nieuwe, betaalbare producten op de markt.

Metaalspuitgieten versus spuitgieten: proces, materialen, toepassingen en alternatieven

Metaalspuitgieten versus metaalgieten: toepassingen en alternatieven

Zowel metaalspuitgieten als metaalgieten zetten een CAD-model om in een afgewerkt metalen onderdeel zonder het uit een blok te hoeven frezen, en beide processen worden verkocht met de belofte van een nauwkeurige productie in grote volumes. Die oppervlakkige gelijkenis is de reden waarom zoveel gesprekken over de toelevering beginnen met een prijsvergelijking en eindigen met de verkeerde keuze. De twee methoden verschillen echter op de vraag die de meeste projecten beslist voordat de kosten überhaupt relevant zijn: welke legeringen kunnen ze verwerken? Metaalgieten is gericht op non-ferrometalen met een lager smeltpunt; metaalspuitgieten werkt met fijn poeder en sinteren bij hoge temperaturen, waardoor roestvrij staal en andere ferrometalen mogelijk zijn.

Deze vergelijking is opgebouwd rond de criteria die een koper daadwerkelijk evalueert — legeringscompatibiliteit, onderdeelgrootte en -geometrie, tolerantie en afwerking, gereedschap en volumeeconomie, mechanische eigenschappen en nabewerking — in plaats van rond procesnamen. Een samenvattende matrix wordt eerst getoond voor lezers die bijna een beslissing hebben genomen, gevolgd door een bespreking van elk criterium afzonderlijk, de alternatieven wanneer geen van beide processen geschikt is, hoe NOBLE programma's in beide routes ondersteunt en antwoorden op de meest gestelde vragen.

Metaal spuitgieten vs. Spuitgieten in één oogopslag

Criterium Metaalspuitgieten (MIM) spuitgieten
Legeringfamilie Fijn metaalpoeder met bindmiddel; roestvrij staal, laaggelegeerd staal, speciale systemen waaronder titanium en hardmetaal in onderzoek en productieontwikkeling. Laagsmeltende non-ferro legeringen: aluminium, zink, magnesium, koper/messing, lood en tinlegeringen.
Typische onderdeelgrootte Kleine, complexe componenten; het proces wordt beschreven als een proces dat vrijwel onbeperkte mogelijkheden biedt qua vorm en functionaliteit, maar de aangehaalde bronnen vermelden geen vergelijkbare maximale afmeting. Van een fractie van een ons tot ongeveer 454 gram in de miniatuurpraktijk; tot ongeveer 9 kg in de algemene praktijk.
Typische muur Niet gespecificeerd in de aangehaalde MIM-referenties. Aluminium nominaal 0.080–0.120 inch (2–3 mm), 0.050 inch (1.2 mm) praktisch voor kleine onderdelen; zink 0.040–0.060 inch (1–1.5 mm) nominaal, 0.030 inch (0.75 mm) haalbaar
Tolerantie Netvormproces met goede maattolerantiecontrole; de ​​specifieke gepubliceerde waarden in het bijgeleverde materiaal zijn onderzoekswaarden voor titanium-MIM, geen algemene MIM-standaard. De NADCA-standaard voor lineaire tolerantie bedraagt ​​±0.010 inch (±0.25 mm) op de eerste inch plus ±0.002 inch per extra inch voor aluminium; precisiegereedschap halveert deze tolerantie ongeveer.
Oppervlak Gesinterd oppervlak; onderzoek naar Ti-MIM wijst op een ruwere afwerking dan bij andere MIM-methoden vanwege de grotere deeltjesgrootte. Ongeveer 32–63 µin Ra (0.8–1.6 µm) bij het gieten vanuit een nieuwe matrijs, waarbij de korrelgrootte toeneemt naarmate de matrijs hittecorrosie ondergaat.
Tooling Matrijzen met meerdere holtes maken hoge productiesnelheden mogelijk; ongebakken onderdelen worden in overmaat gegoten en krimpen tijdens het sinteren. Geharde H13-matrijsassemblage; productie en proefproductie duurt ongeveer 10-16 weken.
Economische volumeband Gepositioneerd voor massaproductie van complex gevormde onderdelen; het aangehaalde materiaal geeft geen break-even volume voor MIM. De investering in gereedschap is zelden rendabel bij een productie van minder dan ongeveer 5,000 onderdelen per jaar; matrijzen met één of twee holtes zijn normaal bij een productie van 10,000 tot 100,000 onderdelen; matrijzen met meerdere holtes bij een productie van meer dan 250,000 onderdelen.
Cyclusfrequentie Conventionele spuitgietmachine; cyclustijd niet vermeld in de aangehaalde MIM-referenties. 15-60 seconden per schot; poortvulling in 20-100 milliseconden.
Haalbare geometrie Vrijwel onbeperkte mogelijkheden qua vorm en geometrische kenmerken; ondersnijdingen en kruisgaten kunnen door middel van bewerking in het ongebakken onderdeel worden aangebracht. Ingewikkelde contouren met ingegoten nokken en ribben; lossingshoek vereist, zijwaartse bewegingen verhogen de gereedschapskosten en de cyclustijd.
Nabewerking Munten slaan, bewerken, warmtebehandelen, coaten en andere nabewerkingen voor nauwere toleranties of verbeterde eigenschappen. Trimmen, bewerken van kritische boringen, ontbramen, vibratiepolijsten, impregneren en coaten

Een waarschuwing voordat u de tabel gebruikt: de twee kolommen worden niet op dezelfde manier gemeten. De tolerantie- en afwerkingswaarden voor spuitgieten zijn afkomstig van NADCA-normen en procesreferenties die zijn opgesteld voor productiespuitgieten. De MIM-tolerantiewaarden in het genoemde materiaal zijn afkomstig uit een onderzoek naar titanium MIM, waarbij de auteur opmerkt dat de tolerantiemogelijkheden op dit gebied nog niet op hetzelfde niveau liggen als bij andere MIM-technologieën. Beschouw de MIM-rij als een richtlijn en bevestig de relevante waarden met de leverancier die uw onderdeel opstelt.

Evaluatiecriteria: Hoe metaalspuitgieten te vergelijken en Die Casting

Praktische toepassingen van vacuüm metaalgieten

Bij de keuze tussen metaalspuitgieten en metaalgieten zijn er vijf criteria die grotendeels doorslaggevend zijn, en deze dienen in de juiste volgorde te worden toegepast.

Legeringscompatibiliteit is het allerbelangrijkste, omdat het een toegangspoort is en geen score. Als het onderdeel van roestvrij staal moet zijn, is conventioneel spuitgieten vanwege de smelttemperatuur ongeschikt, en geen enkele optimalisatie van de matrijs verandert dat. Als het onderdeel een aluminium behuizing is, is MIM niet de meest voor de hand liggende methode. Beslis eerst over de legering voordat u iets anders vergelijkt.

De afmetingen en geometrie van het onderdeel bepalen de fysieke grenzen. Spuitgieten hanteert gepubliceerde maatbereiken en wanddiktevoorschriften; de kracht van MIM ligt in de vormvrijheid op kleine schaal, en de aangehaalde referenties geven geen vergelijkbare maximale afmeting aan. Een onderdeel dat te groot is voor het ene proces of kenmerken heeft die met het andere proces niet te produceren zijn, wordt hier beoordeeld.

Tolerantie en oppervlakteafwerking bepalen hoeveel nabewerking het onderdeel nodig heeft. De afmetingen van het gegoten of gesinterde materiaal voldoen zelden aan alle eisen, dus de vraag is welke onderdelen bewerkt moeten worden en wat de toegevoegde waarde daarvan is.

De kosten voor gereedschap en de schaalvoordelen vertalen het bovenstaande in geld. Beide processen brengen aanzienlijke vaste gereedschapskosten met zich mee, maar lage kosten per onderdeel bij grote volumes. Daarom is de volumebandbreedte net zo belangrijk als de eenheidsprijs.

Mechanische eigenschappen en nabewerking bepalen of het eindproduct zich gedraagt ​​zoals vereist — dichtheid, porositeit, lasbaarheid, warmtebehandelbaarheid — en welke afwerkingsstappen de toepassing vereist.

Door de criteria in deze volgorde te doorlopen, wordt de veelgemaakte fout vermeden om twee processen te noemen voor een onderdeel dat fysiek slechts door één ervan geproduceerd kan worden.

Compatibiliteit van legeringen en materialen

Spuitgieten is gebaseerd op legeringen waarvan het smeltpunt geschikt is voor de machine en de matrijs. De meeste spuitgietproducten worden gemaakt van non-ferrometalen – zink, koper, aluminium, magnesium, lood, tin en tinlegeringen – en de architectuur van de machine is afgestemd op de smelttemperatuur.

Normale levensduur van de matrijs van CastingAlloy versus kernschoten

Normale levensduur van matrijzen per gietlegering, volgens de Uddeholm-handleiding voor spuitgieten. De waarden zijn typische bereiken voor productiematrijzen en -kernen; de werkelijke levensduur is afhankelijk van het matrijsmateriaal, de warmtebehandeling en de procesbeheersing, en is geen garantie.

Bij hetekamergietmachines blijft de injectiecilinder ondergedompeld in het gesmolten metaal. Ze verwerken zink-, magnesium- en loodlegeringen, waarvan de smeltpunten laag genoeg zijn om de stalen plunjer niet aan te tasten; Zamak 3 smelt bij ongeveer 390 °C (730 °F). Bij koudekamergietmachines blijft de oven gescheiden en wordt in elke cyclus een afgemeten hoeveelheid in een onverwarmde huls gegoten. Aluminium, gegoten bij een temperatuur van ongeveer 620-675 °C (1,150-1,250 °F), zou een ondergedompelde hetekamercilinder doen smelten, daarom wordt aluminium altijd in een koudekamergietmachine gegoten.

Metaalspuitgieten begint vanuit een ander principe. Zeer fijne elementaire of voorgelegeerde metaalpoeders – doorgaans kleiner dan 30 micrometer – worden heet gemengd met een thermoplastisch bindmiddel totdat elk deeltje is bedekt, waarna ze worden gegranuleerd tot korrels. Bindmiddelen vormen doorgaans 40% van het volume van het materiaal. Het onderdeel wordt gevormd op een conventionele spuitgietmachine, ontdaan van het bindmiddel en gesinterd in een gecontroleerde atmosfeer bij ongeveer 85% van het smeltpunt van het metaal. Een roestvrijstalen onderdeel kan worden verhit tot 1,350–1,400 °C.

Dankzij die sintermethode kunnen met MIM legeringen worden verwerkt die met spuitgieten praktisch onmogelijk zijn. De keerzijde is een proces in meerdere stappen – mengen, vormen, ontbinden, sinteren – waarbij ontbinden in de literatuur wordt beschreven als de meest kritische stap, omdat deze bepaalt of het proces slaagt of mislukt.

Waarom bij spuitgieten normaal gesproken geen roestvrij staal wordt gebruikt

Het smelttraject van roestvrij staal ligt ver boven wat een ondergedompeld hetekamersysteem verdraagt, en zelfs een koudekamerinjectie bij die temperatuur zou een zware thermische belasting op het matrijsstaal veroorzaken. De gegevens over de levensduur van de matrijs laten dit duidelijk zien. Bij aluminium gegoten bij ongeveer 700 °C beperken warmtescheuren, erosie en deuken de normale levensduur van de matrijs tot ongeveer 60,000-200,000 injecties op de matrijs en 40,000-150,000 op de kern. Bij koper/messing bij ongeveer 970 °C beperken dezelfde mechanismen de normale levensduur tot 5,000-50,000 injecties op de matrijs en 1,000-5,000 op de kern. Roestvrij staal smelt ruim boven beide temperaturen.

De beperking is eerder praktisch dan absoluut: de levensduur van de matrijs neemt af naarmate de giettemperatuur stijgt, en bij temperaturen die geschikt zijn voor roestvrij staal, is een geharde matrijs economisch gezien niet meer rendabel. Daarom wordt het proces beschreven als het verwerken van non-ferro legeringen en worden stalen gietstukken in vergelijkingstabellen niet geschikt geacht voor spuitgieten.

Wat metaalspuitgieten kan doen met ferro- en speciale legeringen

Het materiaalaanbod van MIM concentreert zich op ferrosystemen – roestvrij staal en laaggelegeerd staal – plus speciale materialen. Gecementeerd wolframcarbide (WC-Co) is geproduceerd met MIM, waarbij onderzoek zich richt op sintermethoden zoals microgolfsinteren die korrelgroei beperken en de hardheid behouden. Titanium MIM is een actief onderzoeksgebied: Ti-6Al-4V is verreweg de meest voorkomende legering, en het overzicht merkt op dat Ti-6Al-4V bij heet isostatisch persen een treksterkte van 975 MPa met een rek van 14% heeft bereikt, vergelijkbaar met gesmeed materiaal, terwijl gesinterd titanium in het beste gerapporteerde geval een treksterkte van 920 MPa met een rek van 11% bij een dichtheid van 98% bereikte. De vermoeiings- en breuktaaiheid waren doorgaans lager dan die van het vergelijkbare gesmede product.

Houd de scope eerlijk: die titaniumcijfers komen uit een onderzoek specifiek naar Ti-MIM, en in datzelfde onderzoek staat dat de tolerantiecapaciteit van Ti-MIM nog niet op hetzelfde niveau ligt als bij andere MIM-technologieën, met een ruwere gesinterde oppervlakteafwerking vanwege de grotere deeltjesgrootte.

Onderdeelgrootte, wanddikte en geometrie

Onderdeelgrootte, wanddikte en geometrie

Spuitgieten kent goed gedocumenteerde afmetingen. In de praktijk worden onderdelen van enkele grammen tot ongeveer 9 kg gegoten; miniatuurspuitgieten omvat onderdelen van een fractie van een ounce tot ongeveer 454 gram. De wanddikte is afhankelijk van de legering: aluminium spuitgietwerk heeft een nominale wanddikte van 2-3 mm, waarbij 1.2 mm praktisch is voor kleine onderdelen, terwijl zink dunnere wanddiktes heeft van 1-1.5 mm nominaal en 0.75 mm haalbaar. Dikke secties zijn hier minder geschikt dan dunne, omdat dikkere secties het laatst stollen en krimp porositeit bevatten; elke sectie die meer dan ongeveer 1.5 keer de nominale wanddikte is, moet worden uitgehold.

MIM wordt beschreven als een technologie die vrijwel onbeperkte mogelijkheden biedt qua vorm en geometrische kenmerken, met hoge productiesnelheden mogelijk dankzij matrijzen met meerdere holtes. De aangehaalde referenties geven geen vergelijkbare maximale afmeting voor MIM, dus deze vergelijking kan die niet bieden. Wat wel gezegd kan worden, is dat het voordeel van MIM ligt in de complexiteit op kleine schaal, niet in de afmetingen van de behuizing.

Trekking, ribben en kernstructuren bij spuitgieten

De ontwerpvoorschriften voor spuitgieten bepalen de vorm van het onderdeel voordat de matrijs wordt gesneden. Aluminium heeft ongeveer 1° lossingshoek nodig op de buitenwanden en 2° op de binnenoppervlakken van de kern; zink, dat de kern minder agressief vastgrijpt, kan volstaan ​​met ongeveer de helft daarvan, en diepe kernen hebben meer nodig. De minimale radius van de afronding is ongeveer 0.060 inch (1.5 mm), en een afronding gelijk aan die van de aangrenzende wand is beter – scherpe binnenhoeken zijn spanningsconcentraties in het gietstuk en plaatsen waar scheurtjes in de matrijs kunnen ontstaan. De ribben moeten ongeveer 0.6 keer de nominale wandlengte hebben om inzinking te voorkomen, met een lossingshoek van 1-2° per zijde. De minimale diameter van de kern is ongeveer 0.10 inch (2.5 mm) in aluminium en 0.060 inch (1.5 mm) in zink, waarbij de kerndiepte onder ongeveer 4 keer de diameter moet blijven; kleine of diepe gaten kunnen goedkoper na het gieten worden geboord dan na het aanbrengen van de kern.

Scheidingslijnen brengen een tolerantiestraf met zich mee. Afmetingen die de scheidingslijn kruisen, zijn afhankelijk van hoe strak de matrijshelften op elkaar aansluiten en hebben een grotere tolerantie dan afmetingen binnen één matrijshelft. Bewegende matrijsonderdelen voegen daar bovenop nog een eigen tolerantie toe.

Ondersnijdingen, kruisgaten en details toegevoegd na het vormen.

MIM bereikt geometrische vrijheid via een andere route. Als extra ontwerpkenmerken – zoals ondersnijdingen of kruisgaten – niet mogelijk zijn tijdens het spuitgieten, kunnen deze in dat stadium aan het ongesinterde onderdeel worden toegevoegd door middel van machinale bewerking of een andere nabewerking, vóór het ontbinden en sinteren. Het ongesinterde onderdeel is dan nog zacht en volledig gevormd, waardoor dit een praktische manier is om kenmerken te verkrijgen die met de matrijs niet mogelijk zouden zijn.

Bij spuitgieten geldt hetzelfde probleem met zijwaartse bewegingen: geleiders en kernen die in een andere richting trekken dan de hoofdopening van de matrijs. Elk zijwaarts bewegend mechanisme brengt extra gereedschapskosten, cyclustijd en een extra onderhoudspunt met zich mee. Daarom staat het verminderen van het aantal geleiders hoog op de lijst met kostenbesparende maatregelen in de ontwerprichtlijnen voor spuitgieten. Het heroriënteren van het onderdeel of het verplaatsen van een kenmerk naar het scheidingsvlak is vaak goedkoper dan het toevoegen van een geleider.

Tolerantie, Oppervlaktebehandeling en herhaalbaarheid

De toleranties bij spuitgieten zijn gestandaardiseerd. De NADCA-norm voor lineaire tolerantie voor aluminium is ±0.010 inch (±0.25 mm) voor de eerste inch, plus ±0.002 inch voor elke volgende inch; zink en magnesium hebben dezelfde standaardwaarden, terwijl koper een ruimere tolerantie heeft van ±0.014 inch (±0.36 mm). Precisiegereedschap en een strakkere procescontrole halveren deze waarden ongeveer. De oppervlakteafwerking van het gegoten product is ruwweg 32–63 µin Ra (0.8–1.6 µm) bij een nieuwe matrijs en wordt ruwer naarmate de matrijs scheurtjes vertoont, omdat het patroon van thermische vermoeidheidsscheuren zich overdraagt ​​op het oppervlak van het onderdeel.

Krimp bij MIM-sinteren: typisch bereik versus groen onderdeel; overmaat

Krimp tijdens het sinteren bij metaalspuitgieten. Het groene onderdeel wordt te groot gegoten en krimpt isotropisch tijdens het sinteren; de exacte waarde is afhankelijk van het bindmiddelvolume, waardoor de matrijs wordt aangepast om dit te compenseren in plaats van dat de tekening wordt aangepast.

MIM wordt beschreven als een proces dat de uiteindelijke vorm produceert met een goede maattolerantiecontrole, maar de specifieke cijfers in het aangeleverde materiaal zijn onderzoekswaarden voor titanium-MIM: een variatiecoëfficiënt van 0.1% in één gerapporteerd geval en 0.08%–0.65% in minder gedetailleerde rapporten, naast massavariaties van 0.5% tot meer dan 1%. Dit is geen algemene MIM-standaard en het onderzoek zelf stelt dat Ti-MIM mogelijk andere MIM-methoden benadert in plaats van ze te evenaren. Voor een in serie geproduceerd MIM-onderdeel is de ontwerptolerantie de tolerantie waaraan uw leverancier zich verbindt.

Krimping: Het gereedschap ontwerpen voor de uiteindelijke afmeting

Krimping is de belangrijkste factor bij de matrijsontwikkeling in MIM. Het ongesinterde onderdeel is in alle dimensies ongeveer 20% groter dan het afgewerkte onderdeel, afhankelijk van het bindmiddelvolume. De krimp tijdens het sinteren bedraagt ​​doorgaans 18%–22%, eveneens afhankelijk van het bindmiddelvolume. Het onderdeel krimpt isotropisch tot de ontwerpafmetingen naarmate poriën verdwijnen en metaaldeeltjes versmelten. De matrijs wordt daarom groter gemaakt dan de ontwerpafmetingen, zodat het onderdeel na het sinteren precies op de tekening past.

Spuitgieten hanteert dezelfde natuurkundige principes, maar met een krimpfactor: een vermenigvuldigingsfactor die wordt toegepast op de gietafmetingen om de matrijsafmetingen te verkrijgen. Hierbij wordt rekening gehouden met de verschillende thermische uitzettingscoëfficiënten van het matrijsstaal en de legering, plus de bedrijfstemperatuur van de matrijs.

In beide processen is de vergoeding voor rekening van de gereedschapmaker, niet van de klant. De onderdeelstekening behoudt de uiteindelijke afmetingen; de matrijs of stempelholte houdt rekening met de krimp. Wat de klant moet aanleveren is een duidelijke tekening met toleranties en kritische kenmerken, en wat de leverancier moet leveren is een gereedschap dat zo is ontworpen dat het geproduceerde onderdeel daaraan voldoet.

Secundaire bewerkingen om de toleranties te verkleinen

Geen van beide processen garandeert dat alle eigenschappen binnen de uiteindelijke toleranties van het gegoten onderdeel blijven. MIM-onderdelen ondergaan onder andere het persen, bewerken, warmtebehandelen, coaten en andere nabewerkingen wanneer nauwere toleranties of verbeterde eigenschappen vereist zijn. Spuitgietonderdelen ondergaan bijsnijden, het bewerken van kritische boringen, ontbramen, vibratiebehandeling, harsimpregnatie voor drukvaste onderdelen en coaten.

De kosten van deze bewerkingen worden vaak onderschat. Bij spuitgieten zijn de kosten voor trimmen, machinale bewerking, ontbramen en impregneren vaak hoger dan de kosten van het gietproces zelf. Een offerte die alleen de gietstap vergelijkt, geeft dus geen beeld van de onderdelen die u daadwerkelijk zult installeren.

Gereedschap, Volume en kosteneconomie

Economie van gereedschapsvolume en -kosten

De kostenstructuren verschillen niet alleen in de hoogte van het bedrag, maar vooral waar het geld aan wordt besteed.

Bij spuitgieten wordt de matrijs gedomineerd door de productiekosten. Een productiematrijs is een geharde H13-assemblage waarvan de bouw en het maken van prototypes ongeveer 10 tot 16 weken in beslag nemen, met daarna 2 tot 4 weken per productiebatch. Bij een productie van minder dan ongeveer 5,000 onderdelen per jaar zijn de matrijskosten zelden rendabel en zijn precisiegieten, zandgieten of bewerken vanuit een massief blok aantrekkelijker. Bij een productie van 10,000 tot 100,000 onderdelen is een matrijs met één of twee holtes gebruikelijk; bij een productie van meer dan 250,000 onderdelen zorgen matrijzen met meerdere holtes en machines met een hogere tonnage voor een evenredige verkorting van de bewerkingstijd per onderdeel. De matrijskosten bedragen ongeveer 10 tot 20% van de totale kosten van een afgewerkt aluminium spuitgietproduct, en het matrijsstaal zelf vertegenwoordigt slechts 5 tot 15% van de matrijskosten – de rest bestaat uit bewerking, warmtebehandeling en assemblage.

De economische haalbaarheid van MIM is gebaseerd op gereedschappen met meerdere holtes die hoge productiesnelheden mogelijk maken. Daarom is het proces uitermate geschikt voor massaproductie van complexe onderdelen. Het aangehaalde materiaal geeft geen break-evenpunt voor MIM-volumes, dus de eerlijke conclusie is indicatief: MIM kent vaste kosten voor gereedschap en grondstoffen, maar lage kosten per onderdeel bij grote volumes. Deze kosten worden lager naarmate het volume toeneemt en de geometrische complexiteit groter wordt.

Waar gaat het geld naartoe in elk proces?

Bij spuitgieten bestaat de kostprijs per onderdeel uit machineseconden plus het gewicht van de legering plus de kosten van nabewerkingen. De machinetijd is kort – cycli van 15-60 seconden, met een vultijd van de aanspuitopening van 20-100 milliseconden – waardoor de gietstap zelden het duurste onderdeel is. De nabewerkingen, zoals trimmen, machinale bewerking, ontbramen en impregneren, kosten vaak meer dan de gietcyclus zelf. De legeringskeuze heeft ook invloed op de kosten, aangezien zinkmatrijzen ongeveer tien keer langer meegaan dan aluminiummatrijzen en sneller werken, wat de hogere metaalkosten bij kleine onderdelen vaak compenseert.

Bij MIM worden de kosten voornamelijk bepaald door de grondstof, de thermische verwerking en de nabewerking. De grondstof bestaat uit fijn poeder plus bindmiddel, waarbij het bindmiddel doorgaans 40 volumeprocent uitmaakt. Ontbinden en sinteren kosten tijd in de oven en vereisen een gecontroleerde atmosfeer. Het sinteren is een langdurig, nauwkeurig gecontroleerd temperatuurprofiel in plaats van een snelle cyclus. Nabewerkingen zoals het persen, verspanen, warmtebehandelen en coaten komen daar nog bovenop. Waar de vaste kosten bij spuitgieten geconcentreerd zijn in een bewerkte stalen matrijs, zijn de kosten bij MIM verdeeld over gereedschap, poeder en ovencapaciteit.

Een volumeband kiezen

In de praktijk geldt het volgende: bij lage volumes is machinale bewerking, precisiegieten of zandgieten, waarbij de matrijs klein of afwezig is, de voorkeur; bij gemiddelde volumes is een eenvoudige matrijs of MIM (Metal Injection Molding) de voorkeur, afhankelijk van de legering, aangezien een matrijs met één of twee holtes gangbaar is bij aantallen van 10,000 tot 100,000 onderdelen en de afschrijving van MIM-matrijzen over een vergelijkbare orde van grootte plaatsvindt; bij hoge volumes is matrijs met meerdere holtes de voorkeur, ongeacht het proces. Dit zijn indicatieve banden, afgeleid van de genoemde bronnen, geen universele drempelwaarden — onderdeelgrootte, legering, tolerantie en aantal holtes beïnvloeden allemaal het omslagpunt, en een offerte is het enige betrouwbare getal voor een specifiek onderdeel.

Mechanische eigenschappen en nabewerking

Mechanische eigenschappen en nabewerking

MIM-onderdelen bereiken 96%–99% van de theoretische dichtheid wanneer ze in een gecontroleerde atmosfeer worden gesinterd. Het resulterende metaal heeft mechanische en fysische eigenschappen die vergelijkbaar zijn met gegloeide onderdelen die op conventionele wijze zijn vervaardigd, en met onderdelen die uit massief materiaal zijn gefreesd. Wanneer hogere eigenschappen vereist zijn, kunnen secundaire bewerkingen zoals warmtebehandeling het bereik vergroten.

Spuitgietwerk heeft een andere structuur. De stolling begint aan het oppervlak van de matrijs en vordert naar binnen, waardoor een fijnkorrelige, poreuze buitenlaag ontstaat met een dikte van doorgaans 0.015–0.020 inch (0.38–0.50 mm). De porositeit is geconcentreerd in de kern tussen de buitenlagen. De dikte van de buitenlaag is relatief constant en is niet afhankelijk van de totale wanddikte, waardoor dunwandige secties sterker en consistenter kunnen zijn dan dikwandige secties. Het praktische gevolg hiervan is dat conventioneel hogedrukspuitgietwerk over het algemeen niet gelast of T6-warmtebehandeld kan worden, omdat ingesloten gas bij hoge temperaturen uitzet en blaasjes in het onderdeel veroorzaakt. Vacuümspuitgieten, waarbij de matrijsdruk wordt verlaagd tot 50 millibar of minder, en porievrije varianten verminderen de hoeveelheid ingesloten gas voldoende om beide behandelingen mogelijk te maken, zij het tegen een hogere prijs. Indien lassen of een T6-warmtebehandeling vereist is, dient dit vóór het ontwerp van de matrijs te worden aangegeven.

Kunnen gegoten onderdelen worden bewerkt en geassembleerd?

Ja, en beide zijn routineprocessen. Spuitgietonderdelen ondergaan trimmen, het bewerken van kritische boringen, ontbramen, vibratiepolijsten, harsimpregnatie voor drukvaste onderdelen en coating. Spuitgieten biedt ook aanzienlijke voordelen op het gebied van assemblage: ingegoten nokken, ribben en zelfborgende elementen kunnen het aantal onderdelen verminderen, en lageroppervlakken kunnen soms in het gietstuk worden geïntegreerd om afzonderlijk gefabriceerde en geassembleerde lagers overbodig te maken.

De grootste zorg betreft de bewerkingsdiepte. Houd rekening met een diepte van ongeveer 0.010–0.030 inch (0.25–0.75 mm) op de bewerkte oppervlakken, en niet meer dan nodig. De koelhuid is het dichtste, drukdichte metaal in het gietstuk; diep doorsnijden ervan legt porositeit onder het oppervlak bloot, wat meestal de oorzaak is van lekkages in bewerkte afdichtingsvlakken. Waar drukdichtheid van belang is, moeten de bewerkte oppervlakken zorgvuldig worden geselecteerd en moeten de gebieden, de omvang en de diepte van de nabewerking worden gespecificeerd voordat de matrijsconstructie begint.

Toepassingen: Waar elk proces past

Toepassingen waar elk proces past

Het toepassingsgebied van spuitgieten hangt af van de legering en de productiesnelheid. Typische onderdelen zijn behuizingen, versnellingsbakken, beugels, connectorbehuizingen en bevestigingsmaterialen, variërend van enkele grammen tot ongeveer 9 kg. Aluminium A380 is qua volume het meest gebruikte materiaal; zinklegeringen zoals Zamak 3 en 5 maken dunnere wanden, fijnere details en een veel langere levensduur van de matrijs mogelijk; magnesium AZ91D biedt gewichtsbesparing ten koste van hogere metaalkosten. Spuitgietproducten worden gebruikt in landbouwmachines, auto's, bouwbeslag, elektrische en elektronische apparatuur, handgereedschap, huishoudelijke apparaten, industriële producten, instrumenten, tuin- en gazonapparatuur, kantoormeubilair en -machines, draagbaar elektrisch gereedschap en recreatieartikelen.

MIM-componenten worden gebruikt in onder meer de medische en tandheelkundige sector, de lucht- en ruimtevaart, defensie, de automobielindustrie en de landbouw, evenals in hardmetalen snij- en slijtageonderdelen. De lijsten overlappen elkaar, en dat is precies de bedoeling: geen van beide industrieën is exclusief afhankelijk van één proces. De materiaalkeuze, niet het industrielabel, is doorslaggevend.

Automobielsector en industriële apparatuur

De massaproductie in de automobiel- en industriële sector – dunwandige non-ferro behuizingen, beugels, versnellingsbakhuizen, connectorbehuizingen – leent zich goed voor spuitgieten, omdat de onderdelen groot genoeg zijn om een ​​matrijs te vereisen, eenvoudig genoeg om los te maken en talrijk genoeg om de matrijs terug te verdienen. Voor dezelfde sectoren die behoefte hebben aan kleine, complexe componenten met een hoger smeltpunt, is MIM (Metal Injection Molding) geschikter: de vormvrijheid en de controle over de uiteindelijke vormtolerantie zijn belangrijker dan de afmetingen, en de legering kan roestvrij staal of laaggelegeerd staal zijn, wat niet mogelijk is met spuitgieten.

MEDISCHETandheelkundige en precisie-instrumenten

Kleine roestvrijstalen en speciale legeringscomponenten in medische en tandheelkundige apparaten wijzen op de geschiktheid van MIM (Metal Injection Molding), en daarom is de medische en tandheelkundige sector een van de markten die dit proces bedient. Gegoten behuizingen komen nog steeds voor in apparaatbehuizingen waar een aluminium of zinken behuizing met ingegoten elementen de structurele functie vervult. Ook hier spelen de materiaaleisen een rol voordat de industrie dat doet: een roestvrijstalen instrumentcomponent en een aluminium behuizing concurreren niet om hetzelfde productieproces.

Alternatieven wanneer noch metaalspuitgieten noch metaalgieten geschikt is

Alternatieven wanneer noch metaalspuitgieten noch metaalgieten geschikt is

Als de legering spuitgieten uitsluit en het volume of de geometrie spuitgieten uitsluit, is het antwoord meestal een van de vijf alternatieven. Deze overlappen elkaar in plaats van in een vaste volgorde te staan.

CNC-bewerking vanuit massief materiaal is de beste keuze bij kleine volumes, wanneer de toleranties klein zijn en er geen budget is voor gereedschap. Het vereist vrijwel geen gereedschap, heeft hoge kosten per onderdeel en levert onderdelen op voordat er ook maar één gereedschap is gesneden.

Precisiegieten is de beste keuze voor staal, roestvrij staal en superlegeringen, voor kleinere volumes en voor geometrieën met ondersnijdingen of een lossingshoek van nul die met een stalen matrijs niet mogelijk zijn. Afhankelijk van de legering kunnen er wanden mee worden geproduceerd die slechts ongeveer 0.25–1 mm (0.010–0.040 inch) dun zijn, en de gereedschapskosten liggen aanzienlijk lager dan die van spuitgieten.

Zandgieten is de beste keuze voor grote, eenvoudige onderdelen met een lage productievolume, omdat de gereedschappen het minst nodig zijn in vergelijking met andere gietprocessen en de secundaire bewerkingen de kosten drukken waar precisie vereist is.

Poedermetallurgie met pers- en sinterproces is de beste keuze voor eenvoudigere geometrieën op grote schaal, waarbij een matrijs de vorm direct kan persen en de vormvrijheid van MIM niet nodig is.

Kunststofspuitgieten is de beste optie wanneer het onderdeel helemaal niet van metaal hoeft te zijn.

Verspaning en precisiegieten als overbruggingsopties

Verspanen speelt een specifieke rol in een giet- of MIM-programma: het levert onderdelen op voordat de matrijs bestaat, zodat het ontwerp kan worden getest en herzien terwijl de productiematrijs wordt geoffreerd of gebouwd. Zodra het ontwerp stabiel is, kan het verspande onderdeel worden vervangen door een giet- of MIM-proces. Richtlijnen voor spuitgieten benadrukken hetzelfde punt vanuit het omgekeerde perspectief: wanneer ontwerpvraagstukken eerst moeten worden opgelost of de doorlooptijden kort zijn, worden alternatieven zoals zwaartekrachtgieten of verspanen vanuit een basismateriaal gebruikt om het uiteindelijke spuitgietproduct te benaderen.

Precisiegieten bestrijkt een legeringsbereik dat met spuitgieten niet haalbaar is, en de geometrie ervan is bij kleine volumes mogelijk niet geschikt voor MIM-matrijzen. Het is de natuurlijke oplossing wanneer een onderdeel van roestvrij staal of een superlegering moet zijn, het volume onder de drempel van MIM-matrijzen ligt en de geometrie ondersnijdingen of oppervlakken met een hellingshoek van nul heeft.

Kunststofspuitgieten wanneer metaal niet nodig is

Als de functie het gebruik van een polymeer toelaat, deelt kunststofspuitgieten de architectuur van de spuitgietmachine met MIM, maar elimineert het de ontbindings- en sinterstappen en de kosten van metaalpoeder. Daarom is het de moeite waard om, voordat er een offerte voor een metaalbewerkingsproces wordt aangevraagd, te vragen of het onderdeel überhaupt van metaal moet zijn – en zo ja, of de metaalvereiste structureel, thermisch, elektrisch of esthetisch is, aangezien elk antwoord wijst op een ander proces.

Kies NOBLE voor de ondersteuning van uw metaalspuitgiet- en matrijsgietprojecten.

Kies NOBLE voor de ondersteuning van uw metaalspuitgiet- en matrijsgietprojecten.

NOBLE is een in China gevestigde contractfabrikant en een Chinees-Britse joint venture, door de overheid erkend als een "Nationale Hightech Onderneming". Onze uitgebreide service en procesexpertise helpen klanten efficiënt van prototype naar serieproductie te gaan voor metaalspuitgiet- en matrijsgietprogramma's, en voor alle bijbehorende bewerkings-, afwerkings- en assemblageprocessen.

Een MIM- of spuitgietprogramma is zelden slechts een vormstap. Het vereist input voor ontwerp en maakbaarheid vóórdat de matrijs wordt gesneden, matrijscoördinatie, nabewerking om kritische kenmerken binnen de toleranties te brengen, oppervlakteafwerking, inspectie aan de hand van de tekening en assemblage als het onderdeel als subassemblage wordt verzonden. De rol van NOBLE is om deze volledige scope te bestrijken, zodat het programma niet versnipperd raakt over verschillende leveranciers, waarbij elke overdracht extra tijd en tolerantieverschillen met zich meebrengt.

Van prototype naar serieproductie

Het traject loopt via ontwerpbeoordeling en maakbaarheidsanalyse, offerte, monstername en vervolgens serieproductie, waarbij in elke fase hetzelfde kwaliteitssysteem wordt toegepast. In de praktijk betekent dit het uploaden van CAD-bestanden en het indienen van een offerteaanvraag met de benodigde informatie, het ontvangen van een ontwerpanalyse en een transparante prijsopgave, waarna de productie en levering van start gaan. De snelle prototyping- en kleinschalige productiediensten van NOBLE zijn ontworpen om de kloof tussen een eerste prototype en de uiteindelijke productie te overbruggen, zodat een ontwerp kan worden geverifieerd voordat er voor serieproductie wordt gekozen.

Kwaliteitssystemen en totaalservice

NOBLE is ISO 9001:2015 en ISO 13485:2016 gecertificeerd. Voor een koper betekent ISO 9001:2015 een gedocumenteerd kwaliteitsmanagementsysteem dat de planning, productie en controle van onderdelen regelt; ISO 13485:2016 voegt daar een op medische hulpmiddelen gericht kwaliteitssysteem aan toe, wat van belang is wanneer het onderdeel onderdeel uitmaakt van een gereguleerd programma voor medische hulpmiddelen. Tijdens de productie hanteert NOBLE een volledig IQC-, IPQC- en FQC/OQC-inspectieproces, waarbij gebruik wordt gemaakt van eigen test- en meetapparatuur om componenten te verifiëren aan de hand van specificaties.

Het totaalpakket omvat alles van ontwerp tot assemblage – niet alleen productie. Voor een MIM- of spuitgietproject betekent dit één partner voor DFM-input, gereedschapscoördinatie, nabewerking, afwerking, inspectie en assemblage. Dit vermindert het aantal overdrachten tussen leveranciers en zorgt ervoor dat de verantwoordelijkheid bij één partij blijft. Om een ​​project te starten, deelt u uw tekeningen, legering, volumes en kwaliteitseisen. Het team van NOBLE zal vervolgens reageren met feedback over de maakbaarheid en een prijsopgave.

Veelgestelde vragen over metaalspuitgieten versus metaalgieten

Welk proces moet ik kiezen voor een klein, complex roestvrijstalen onderdeel dat in tienduizenden aantallen per jaar wordt geproduceerd?

Roestvrij staal sluit conventioneel spuitgieten uit vanwege de smelttemperatuur, dus de echte vergelijking is MIM met verspanen en precisiegieten. Bij tienduizenden stuks per jaar met complexe geometrieën, zijn de gereedschapskosten van MIM terugverdiend over het volume, en de vormvrijheid en nauwkeurige tolerantiecontrole spreken in het voordeel. Verspanen blijft het alternatief met lage gereedschapskosten, en precisiegieten is geschikt voor kleine volumes of geometrieën zonder lossingshoek. Bevestig de tolerantie- en afwerkingseisen met de leverancier voordat u een bestelling plaatst, aangezien deze bepalen hoeveel nabewerking het onderdeel nodig heeft.

Waarom kunnen onderdelen van roestvrij staal normaal gesproken niet via spuitgieten worden geproduceerd?

Gietmachines met een hete kamer verwerken alleen laagsmeltende zink-, magnesium- en loodlegeringen. Aluminium, met een smelttemperatuur van ongeveer 620-675 °C, moet in een koude kamer worden gegoten omdat het een ondergedompelde cilinder zou doen smelten. Roestvast staal smelt veel hoger en de thermische belasting zou de tolerantie van H13-matrijsstaal overschrijden. De levensduur van een matrijs daalt al van ongeveer 60,000-200,000 spuitgietbeurten in aluminium bij ongeveer 700 °C naar 5,000-50,000 spuitgietbeurten in koper/messing bij ongeveer 970 °C. Bij de temperaturen van roestvast staal stort de matrijs economisch in, vandaar dat het proces als een non-ferroproces wordt beschouwd.

Bij welk productievolume wordt metaalspuitgieten economisch aantrekkelijker dan verspanen of precisiegieten?

Er is geen vast getal. MIM heeft vaste kosten voor gereedschap en grondstoffen, maar lage kosten per onderdeel bij grotere volumes, waardoor de kosten per onderdeel dalen naarmate het volume toeneemt en de geometrische complexiteit groter wordt. Verspanen heeft vrijwel geen gereedschapskosten en hoge kosten per onderdeel; precisiegieten zit daar tussenin. Het omslagpunt hangt af van de onderdeelgrootte, legering, tolerantie en het aantal matrijsvormen. Een offerte voor uw specifieke onderdeel is de enige betrouwbare indicator.

Hoeveel krimp moet er in een MIM-gereedschap worden ingebouwd en wie compenseert dat?

Het ongesinterde onderdeel is in alle afmetingen ongeveer 20% groter dan het afgewerkte onderdeel, en de krimp tijdens het sinteren bedraagt ​​doorgaans 18%–22%, afhankelijk van het bindmiddelvolume en isotroop. De matrijsmaker compenseert dit in de matrijs zodat het gesinterde onderdeel aan de tekening voldoet. U levert de gewenste afmetingen aan; de matrijs houdt rekening met de tolerantie.

Kunnen gegoten onderdelen worden bewerkt en tot een afgewerkt geheel worden samengevoegd?

Ja. Spuitgietonderdelen ondergaan routinematig bewerkingsprocessen zoals trimmen, het frezen van kritische boringen, ontbramen, vibratiepolijsten, impregneren en coaten. Ingegoten nokken, ribben en zelfborgende elementen kunnen het aantal onderdelen tijdens de assemblage verminderen. Houd rekening met een bewerkingsdikte van ongeveer 0.010–0.030 inch (0.25–0.75 mm) en vermijd het diep frezen door de koelhuid, aangezien dit de onderliggende porositeit blootlegt en lekkages in de afdichtingsvlakken veroorzaakt.

Wat zijn de alternatieven als noch MIM noch spuitgieten geschikt is?

  • CNC-bewerking uit massief materiaal — lage productievolumes, nauwe toleranties, geen budget voor gereedschap.
  • Investeringsgieten — staal, roestvrij staal en superlegeringen; kleinere volumes; ondersnijdingen of een geometrie zonder hellingshoek.
  • Zandgieten — grote, eenvoudige onderdelen met een lage productievolume.
  • Poedermetallurgie persen en sinteren — eenvoudigere geometrieën bij een groter volume.
  • Spuitgieten van kunststof — wanneer het onderdeel niet van metaal hoeft te zijn.

Wat moet ik voorbereiden voordat ik een offerte aanvraag voor een MIM- of spuitgietproject?

  • 3D CAD- en 2D-tekeningen met gemarkeerde toleranties en kritische kenmerken.
  • Specificaties van legering en materiaal
  • Jaarlijkse en piekvolumes
  • Oppervlakteafwerking en nabewerkingseisen
  • Omvang van de assemblage, indien het onderdeel als subassemblage wordt verzonden.
  • Kwaliteits- en certificeringseisen
  • Doelstellingstijdlijn

De factoren die de gereedschapskosten het meest beïnvloeden, zijn de complexiteit van de geometrie en de zijdelingse bewegingen bij spuitgieten, en de afmetingen en het aantal kenmerken van het onderdeel bij MIM; het volume en de tolerantie-eisen bepalen in beide gevallen de vergelijking per onderdeel.

Piscary Herskovic-1

Geschreven Door

Piskarius Herskovic

Piscary Herskovic is Content Marketing Director bij NOBLE en heeft meer dan 20 jaar ervaring in het schrijven van content. Hij is bedreven in 3D-modellering, CNC-bewerking en precisiespuitgieten. Hij kan u adviseren over uw project, het kiezen van het juiste proces voor de productie van de benodigde onderdelen, het verlagen van kosten en het verkorten van projectcycli.

Welkom om deze pagina te delen:
Latest News
Vraag nu een gratis offerte aan!
Contactformulier Demo (#3)

Voeg uw 3D-tekening bij. Wij respecteren uw intellectuele eigendomsrechten en ondersteunen het ondertekenen van een geheimhoudingsverklaring. U kunt uw offerteaanvraag ook per e-mail versturen naar IM@nobleai.cn .

Gerelateerde Producten

[blog_gerelateerde_producten]

Gerelateerd nieuws

Een kunststof onderdeel wordt zelden in één stap van een CAD-bestand naar een verzenddoos verwerkt. Ergens tussen de eerste en de uiteindelijke verpakking gebeurt er van alles.

Inzetvormen en overvormen zijn de twee belangrijkste en meest gebruikte processen bij spuitgieten. Maar ze lijken erg op elkaar.

Bij spuitgieten is insert molding een veelgebruikt proces. Wanneer we onderdelen kopen die met dit proces zijn gemaakt, zijn de kosten...

Inleiding: Waarom ABS-snelprototyping belangrijk is voor productontwikkeling. ABS is overal. Het is sterk en duurzaam en behoudt zijn vorm.

Inleiding Loop vandaag de dag eens door een willekeurige fabriek. Je ziet overal plastic. Het zit in autodashboards, medische apparaten en telefoonhoesjes.

Wat is spuitgieten? Spuitgieten, ook wel bekend als spuitgieten, is in elk aspect van ons leven doorgedrongen.

In de wereld van metaalgieten zijn lagedruk- en hogedrukgieten twee populaire technieken, die elk hun eigen sterke punten hebben.

Werkt u met spuitgietmachines? Leer de 5 essentiële veiligheidsmaatregelen om werknemers te beschermen, ongelukken te voorkomen en de productiviteit in 2025 te verhogen.

Scroll naar boven

Laat een bericht achter!

Contactformulier Demo (#3)

Voeg uw 3D-tekening bij. Wij respecteren uw intellectuele eigendomsrechten en ondersteunen het ondertekenen van een geheimhoudingsverklaring. U kunt uw offerteaanvraag ook per e-mail versturen naar IM@nobleai.cn .

Als u vragen heeft, aarzel dan niet om contact met ons op te nemen.
Cases over klantsamenwerking