< img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=28308886678697114&ev=PageView&noscript=1" />

Precíziós alkatrészeket gyárt, amelyek meghaladják az iparági szabványokat.

Hatékony gyártást és gyorsabb tervezést biztosít a szállítástól.

Orvosi biztonsági előírásoknak megfelelő prototípusok és termékek gyártása versenyképes áron.

Növelje a hatékonyságot precíz, gyors és állandó alkatrészminőséggel.

Gyorsan készítsen és teszteljen termékeket a piacra dobás érdekében.

Olyan gépeket szállítunk, amelyek legyőzik a versenytársakat.

Gyorsabb innováció és a teljesítmény maximalizálása.

Felgyorsítani az innovációt és a fejlesztést.

Gyorsabban hozzon piacra új, megfizethető termékeket.

Precíziós alkatrészeket gyárt, amelyek meghaladják az iparági szabványokat.

Hatékony gyártást és gyorsabb tervezést biztosít a szállítástól.

Orvosi biztonsági előírásoknak megfelelő prototípusok és termékek gyártása versenyképes áron.

Növelje a hatékonyságot precíz, gyors és állandó alkatrészminőséggel.

Gyorsan készítsen és teszteljen termékeket a piacra dobás érdekében.

Olyan gépeket szállítunk, amelyek legyőzik a versenytársakat.

Gyorsabb innováció és a teljesítmény maximalizálása.

Felgyorsítani az innovációt és a fejlesztést.

Gyorsabban hozzon piacra új, megfizethető termékeket.

Fém fröccsöntés vs. présöntés: folyamat, anyagok, alkalmazások és alternatívák

Fém fröccsöntés vs. présöntési eljárás anyagok alkalmazásai és alternatívái

Mind a fémfröccsöntés, mind a nyomásos öntés CAD-modellből kész fémalkatrészt készít anélkül, hogy azt egy tömbből kifaragnák, és mindkettőt azzal az ígérettel árulják, hogy nagy mennyiségben előállítanak egy kívánt formát. Ez a felületi hasonlóság az oka annak, hogy annyi beszerzési beszélgetés ár-összehasonlítással kezdődik, és rossz folyamattal végződik. A két út abban a kérdésben tér el, amely a legtöbb projektet eldönti, mielőtt a költségek egyáltalán relevánsak lennének: melyik ötvözet alkalmas az adott eljárásra. A nyomásos öntés alacsonyabb olvadáspontú színesfémekben működik; a fémfröccsöntés finom porokban és magas hőmérsékletű szinterezésben, amely megnyitja a rozsdamentes acélokat és más vasfém rendszereket.

Ez az összehasonlítás a vevő által ténylegesen értékelt kritériumok – ötvözetkompatibilitás, alkatrészméret és geometria, tűrés és felületkezelés, szerszámozás és térfogatgazdaságosság, mechanikai tulajdonságok és utófeldolgozás – köré szerveződik, nem pedig a folyamatnevek köré. A döntéshez közeledő olvasók számára először egy összefoglaló mátrix jelenik meg, majd sorban az egyes kritériumok, az alternatívák, amikor egyik folyamat sem megfelelő, a NOBLE programjainak támogatása mindkét útvonalon, és a leggyakrabban felmerülő kérdésekre adott válaszok.

Fém fröccsöntés vs. présöntés – áttekintés

Kritérium Fém fröccsöntés (MIM) Présöntés
Ötvözetcsalád Finom fémpor kötőanyaggal; rozsdamentes acélok, alacsony ötvözetű acélok, speciális rendszerek, beleértve a titánt és a keményfémet, kutatás-fejlesztésben és gyártásfejlesztésben Alacsonyabb olvadáspontú nemvas ötvözetek: alumínium, cink, magnézium, réz/sárgaréz, ólom és ón alapú ötvözetek
Tipikus alkatrészméret Kis, összetett alkatrészek; a folyamatot szinte korlátlan formai és jellemzőképességként írják le, de a hivatkozott hivatkozások nem határoznak meg összehasonlítható méretplafont Miniatűr gyakorlatban egy uncia töredékétől körülbelül 454 grammig (16 uncia); általános gyakorlatban nagyjából 9 kg-ig (20 font)
Tipikus fal Nincs megadva a hivatkozott MIM hivatkozásokban Alumínium névleges vastagsága 2–3 mm (0.080–0.120 hüvelyk), kis alkatrészeken praktikus 1.2 mm; cink névleges vastagsága 1–1.5 mm (0.040–0.060 hüvelyk), elérhető 0.75 mm
Tolerancia Hálóalakú eljárás jó mérettűrés-szabályozással; a mellékelt anyagban közzétett adatok titán-MIM kutatási értékek, nem általános MIM szabványok. NADCA szabványos lineáris tűréshatár ±0.010 hüvelyk (±0.25 mm) az első hüvelyken, plusz ±0.002 hüvelyk minden további hüvelyken alumínium esetén; a precíziós szerszámozás nagyjából a felére csökkenti ezt az értéket.
Felületi kezelés Szinterezett felület; A Ti-MIM kutatások durvább felületet mutatnak, mint más MIM-megközelítések a nagyobb részecskeméret miatt. Nagyjából 32–63 µin Ra (0.8–1.6 µm) új kokillából öntve, ami a kokillák hőkezelésével egyre durvább lesz.
Szerszám A többfészkes szerszámozás magas termelési sebességet tesz lehetővé; a zöld alkatrészeket túlméretezik, és szinterelés közben összezsugorodnak Edzett H13 szerszámösszeállítás; nagyjából 10–16 hét az összeszereléshez és a mintavételhez
Gazdasági volumensáv Komplex alakú alkatrészek tömeggyártására alkalmas; a hivatkozott anyag nem biztosít MIM-nyereségi pontot A szerszámozás ritkán térül meg évi 5,000 alkatrész alatt; az egy- vagy kétfészkes szerszámok esetében a megtérülés 10 000 és 100 000 között van; a többfészkes szerszámok esetében 250 000 felett.
Ciklussebesség Hagyományos fröccsöntőgép; a ciklusidő nincs megadva a hivatkozott MIM referenciákban 15–60 másodperc lövésenként; kaputöltés 20–100 milliszekundum alatt
Elérhető geometria Szinte korlátlan alak- és geometriai jellemző-lehetőségek; alámetszések és keresztfuratok adhatók a zöld alkatrészhez megmunkálással Bonyolult kontúrok öntött kiemelkedésekkel és bordákkal; huzat szükséges, az oldalsó műveletek növelik a szerszámköltségeket és a ciklusidőt
Utómunka Préselés, megmunkálás, hőkezelés, bevonás és egyéb másodlagos műveletek szigorúbb tűrések vagy fokozott tulajdonságok érdekében Kritikus furatok megmunkálása, sorjázás, vibrációs felületkezelés, impregnálás és bevonatolás

Egy figyelmeztetés a táblázat használata előtt: a két oszlop mérése nem ugyanúgy történik. A nyomásos öntési tűréshatárok és a felületkezelési adatok a NADCA szabványokból és a gyártási nyomásos öntésre vonatkozó folyamatreferenciákból származnak. Az idézett anyagban található MIM tűréshatárok a titán MIM kutatási áttekintéséből származnak, amelynek szerzője megjegyzi, hogy az ottani tűréshatárok még nem érik el a többi MIM technológia szintjét. A MIM sort irányító jellegűnek kell tekinteni, és a fontos számokat a szállítóval kell egyeztetni, aki az alkatrészt idézi.

Értékelési kritériumok: Hogyan hasonlítsuk össze a fém fröccsöntést és a Die Casting

A vákuumos fémöntés gyakorlati alkalmazásai

Öt kritérium végzi el a legtöbb munkát a fém fröccsöntés és a présöntés közötti döntésben, és ezeket sorrendben kell alkalmazni.

Az ötvözetkompatibilitás az elsődleges, mivel ez egy küszöbérték, nem pedig egy pontszám. Ha az alkatrésznek rozsdamentes acélból kell készülnie, a hagyományos nyomásos öntés az olvadási hőmérséklet tekintetében hibás, és ezen semmilyen szerszámoptimalizálás sem változtat. Ha az alkatrész alumínium házból készül, a MIM nem a természetes út. Mielőtt bármi mást összehasonlítanál, rendezd az ötvözet kérdését.

Az alkatrész mérete és geometriája határozza meg a fizikai kereteket. A nyomásos öntés publikált mérettartományokat és falvastagsági szabályokat; a MIM erőssége a kis léptékű alakszabadság, és az idézett hivatkozások nem adnak meg összehasonlítható méretplafont. Itt dől el, hogy az alkatrész túl nagy az egyik eljáráshoz, vagy olyan tulajdonságokkal rendelkezik, amelyeket a másik nem tud formázni.

A tűréshatár és a felületminőség határozza meg, hogy mennyi másodlagos megmunkálásra van szüksége az alkatrésznek. Az öntött vagy szinterezett méretek ritkán elégítik ki minden jellemzőt, így a valódi kérdés az, hogy mely jellemzőket kell megmunkálni, és ez mit ad hozzá.

A szerszámozás és a volumengazdaságosság a fentieket pénzzé alakítja. Mindkét folyamat jelentős fix szerszámköltséggel és alacsony darabonkénti költséggel jár volumengyártás esetén, ezért a volumensáv ugyanolyan fontos, mint az egységár.

A mechanikai tulajdonságok és az utófeldolgozás döntik el, hogy a kész alkatrész a kívánt módon viselkedik-e – sűrűség, porozitás, hegeszthetőség, hőkezelhetőség –, és milyen befejező lépéseket igényel az alkalmazás.

A kritériumok ebben a sorrendben történő futtatása elkerüli azt a gyakori hibát, hogy két folyamatot idéznek egy olyan alkatrészhez, amelyet fizikailag csak az egyik tud előállítani.

Ötvözet- és anyagkompatibilitás

A nyomásos öntvények olyan ötvözetek köré épülnek, amelyek olvadáspontját a gép és a szerszám is elviseli. A legtöbb nyomásos öntvény színesfémekből – cinkből, rézből, alumíniumból, magnéziumból, ólomból, ónból és ónalapú ötvözetekből – készül, és a gép architektúrája követi az olvadék hőmérsékletét.

Normál szerszámélettartam CastingAlloy szerint: szerszám vs. maglövések

Normál szerszámélettartam öntvényötvözet esetén, az Uddeholm nyomásöntési útmutatója alapján. Az értékek a gyártási szerszámok és magok tipikus tartományai; a tényleges élettartam a szerszámanyagtól, a hőkezeléstől és a folyamatszabályozástól függ, és nem garantált.

A melegkamrás gépek a befecskendező hengert az olvadékban tartják. Cink-, magnézium- és ólomötvözeteket használnak, amelyek olvadáspontja elég alacsony ahhoz, hogy ne támadják meg az acéldugattyút; a Zamak 3 közel 390 °C-on olvad. A hidegkamrás gépek külön tartják a kemencét, és minden ciklusban egy kimért adagot adagolnak egy fűtetlen hüvelybe. A nagyjából 620–675 °C-on öntött alumínium feloldana egy elmerült melegkamrás hengert, ezért az alumíniumot mindig hidegkamrában öntik.

A fém fröccsöntése más alapfeltevésből indul ki. A nagyon finom elemi vagy előötvözött fémporokat – általában 30 mikrométer alatt – forrón keverik hőre lágyuló kötőanyaggal, amíg minden részecske bevonatot nem kap, majd alapanyag-pelletekké granulálják. A kötőanyagok jellemzően az alapanyag térfogatának 40%-át teszik ki. Az alkatrészt hagyományos fröccsöntőgépen öntik, kötőanyagmentesítik, és szabályozott atmoszférában, a fém olvadási hőmérsékletének körülbelül 85%-án szinterelik. Egy rozsdamentes acél alkatrész 1,350–1,400 °C-ra hevíthető.

Ez a szinterelési eljárás teszi lehetővé a MIM számára, hogy olyan ötvözeteket alkosson, amelyeket a nyomásos öntés gyakorlatilag nem tud lebonyolítani. A kompromisszum egy többlépéses folyamat – keverés, öntés, kötőanyag-eltávolítás, szinterelés –, ahol a kötőanyag-eltávolítást a szakirodalom a legkritikusabb lépésként írja le, mivel ez határozza meg, hogy a folyamat sikeres vagy kudarcot vall.

Miért nem működik általában a rozsdamentes acél nyomásos öntése?

A rozsdamentes acél olvadási tartománya messze meghaladja azt, amit egy bemerített forrókamrás rendszer elvisel, és még egy hidegkamrás belövés is ezen a hőmérsékleten komoly hőterhelést jelentene a kokillán acélra. A kokillánk élettartamára vonatkozó adatok egyértelműen ezt mutatják. A körülbelül 700 °C-on öntött alumínium esetében a hőrepedés, a repedés, az erózió és a benyomódás a normál kokillánk élettartamát nagyjából 60 000–200 000 belövésre korlátozza a kokillán és 40 000–150 000 belövésre a magon. Réz/sárgaréz esetében körülbelül 970 °C-on ugyanezek a mechanizmusok a normál élettartamot 5 000–50 000 belövésre csökkentik a kokillán és 1 000–5 000 belövésre a magon. A rozsdamentes acél mindkettő felett olvad.

A korlátozás inkább gyakorlati, mint abszolút: a kokilla élettartama csökken az öntési hőmérséklet emelkedésével, és a rozsdamentes acél hőmérsékletén az edzett kokilla gazdaságossága összeomlik. Ezért írják le a folyamatot színesfémötvözetek futtatásaként, és ezért szerepelnek az acélöntvények a folyamat-összehasonlító táblázatokban a nyomásos öntéshez nem alkalmazhatóként.

Mit tehet a fém fröccsöntés vas- és speciális ötvözetekkel?

A MIM anyagkínálata a vasalapú rendszerekre – rozsdamentes acélokra és alacsony ötvözetű acélokra –, valamint speciális anyagokra összpontosít. A MIM cementált volfrám-karbidot (WC-Co) állított elő, a kutatások pedig a szinterelési eljárásokra, például a mikrohullámú szinterezésre összpontosítottak, amelyek korlátozzák a szemcsenövekedést és megőrzik a keménységet. A titán MIM aktív kutatási terület: a Ti-6Al-4V messze a leggyakoribb ötvözet, és az áttekintés megjegyzi, hogy forró izosztatikus sajtolással a Ti-6Al-4V 975 MPa szakítószilárdságot és 14%-os nyúlást ért el, hasonlóan a kovácsolt anyaghoz, míg a szinterezett titán a legjobb esetben 920 MPa szakítószilárdságot és 11%-os nyúlást ért el 98%-os sűrűség mellett. A kifáradási és törési szívósság jellemzően alacsonyabb volt, mint a hasonló kovácsolt termék esetében.

Őszintén szólva: ezek a titánra vonatkozó adatok kifejezetten a Ti-MIM egy áttekintéséből származnak, és ugyanez az áttekintés kimondja, hogy a Ti-MIM tűréshatárai még nem érik el a többi MIM technológiáéit, a nagyobb szemcseméret miatt durvább szinterelt felülettel.

Alkatrész mérete, falvastagság és geometria

Alkatrész mérete, falvastagsága és geometriája

A nyomásos öntés jól dokumentált mérettartományokkal rendelkezik. Az általános gyakorlat néhány grammtól körülbelül 9 kg-ig terjedő alkatrészeket vizsgál; a miniatűr nyomásos öntés az uncia töredékétől körülbelül 454 g-ig terjedő alkatrészeket foglal magában. A falvastagság az ötvözettől függ: az alumínium nyomásos öntvények névleges falvastagsága 2–3 mm, kis alkatrészeknél 0.050 hüvelyk (1.2 mm) a gyakorlatban is megvalósítható, míg a cink 1–1.5 mm (0.040–0.060 hüvelyk) névleges falvastagsággal vékonyodik, és 0.030 hüvelyk (0.75 mm) is elérhető. A vastag szakaszok itt rosszabbak, mint a vékonyak, mivel a nehéz szakaszok utoljára szilárdulnak meg és megtartják a zsugorodási porozitást; a névleges falvastagságnál körülbelül 1.5-szeresénél nagyobb szakaszokat ki kell fúrni.

A MIM-et szinte korlátlan alak- és geometriai jellemző-képességként írják le, a többfészkes szerszámozás használatával pedig nagy gyártási sebesség érhető el. A hivatkozott hivatkozások nem adnak meg összehasonlítható méretplafont a MIM esetében, így ez az összehasonlítás sem tud ilyet szolgáltatni. Az viszont elmondható, hogy a MIM előnye a kis léptékű komplexitás, nem pedig a burkológörbe mérete.

Huzat, bordák és magos jellemzők a présöntésben

A présöntési tervezési szabályok a szerszám megmunkálása előtt alakítják ki az alkatrészt. Az alumíniumnak nagyjából 1°-os huzatra van szüksége a külső falakon és 2°-osra a maggal ellátott belső felületeken; a cink, amely kevésbé agresszívan fogja meg a magot, ennek körülbelül a felével is elboldogul, a mély magokhoz pedig több kell. A minimális lekerekítési sugár körülbelül 1.5 mm, és a szomszédos fallal megegyező lekerekítés jobb – az éles belső sarkok feszültségnövelők az öntvényben és a hőellenőrzési helyek a szerszámban. A bordáknak a névleges fal körülbelül 0.6-szorosának kell lenniük, hogy ne süllyedjenek be, oldalanként 1-2°-os huzattal. A minimális maggal ellátott átmérő alumíniumban körülbelül 2.5 mm, cinkben pedig 1.5 mm, a magmélységet pedig az átmérő körülbelül 4-szerese alatt kell tartani; a kis vagy mély furatok fúrása öntés után olcsóbb, mint a maggal ellátottak.

Az elválasztó vonalak tűréshatárral rendelkeznek. Az elválasztó vonalat metsző méretek attól függenek, hogy a szerszámfelek milyen szorosan záródnak, és nagyobb tűréshatárral rendelkeznek, mint az egyik szerszámfelen belüli méretek, a mozgó szerszámalkatrészek pedig saját tűréshatárt adnak hozzá a lineáris tűréshatáron felül.

Alsómetszések, keresztfuratok és öntés után hozzáadott jellemzők

A MIM más úton éri el a geometriai szabadságot. Ha a fröccsöntés során további tervezési jellemzők – például alámetszések vagy keresztfuratok – nem megvalósíthatók, akkor azokat ebben a szakaszban megmunkálással vagy más másodlagos művelettel hozzáadhatják a nyers alkatrészhez, a kötésmentesítés és a szinterezés előtt. A nyers alkatrész még puha és teljesen kialakított, így ez egy praktikus módja annak, hogy olyan jellemzőket kapjunk, amelyeket a forma nem tudott volna létrehozni.

A nyomásos öntés ugyanazt a problémát kezeli az oldalsó működésű szánokkal és magokkal, amelyek a fő szerszámnyílástól eltérő irányba húzódnak. Minden oldalsó működésű mechanizmus növeli a szerszámköltségeket, a ciklusidőt és egy karbantartási pontot, ezért a nyomásos öntési tervezési útmutató a szánok számának csökkentését a költségcsökkentési lista élére helyezi. Az alkatrész átrendezése vagy egy jellemző áthelyezése az elválasztó síkra gyakran olcsóbb, mint egy szán hozzáadása.

Tolerancia, Felület kidolgozása és ismételhetőség

A présöntési tűréshatár szabványosított. Az alumínium NADCA szabványos lineáris tűréshatára ±0.010 hüvelyk (±0.25 mm) az első hüvelyken, plusz ±0.002 hüvelyk minden további hüvelykenként; a cink és a magnézium ugyanazokkal a standard értékekkel rendelkezik, míg a réz lazább, ±0.014 hüvelyk (±0.36 mm). A precíziós szerszámozás és a szigorúbb folyamatszabályozás nagyjából a felére csökkenti ezeket az értékeket. Az öntött felület minősége egy új szerszámtól számítva nagyjából 32–63 µin Ra (0.8–1.6 µm) vastag, és a szerszám hővel történő megrepedésével durvábbá válik, mivel a hőfáradásos repedésmintázat átkerül az alkatrész felületére.

MIM szinterelési zsugorodás Tipikus tartomány vs. zöld alkatrész túlméretezett

Fém fröccsöntés esetén szinterelési zsugorodásról számoltak be. A zöld alkatrészt túlméretezik, és szinterelés közben izotróp módon zsugorodik; a pontos érték a kötőanyag-térfogattól függ, ezért a kompenzáláshoz a szerszámot vágják, ahelyett, hogy a rajzot igazítanák.

A MIM-et jó mérettűrés-szabályozással rendelkező hálószerű eljárásként írják le, de a szállított anyagban szereplő konkrét számok titán-MIM kutatási értékek: egy jelentett esetben 0.1%-os variációs koefficiens, kevésbé részletes jelentésekben pedig 0.08–0.65%, a tömegváltozások pedig 0.5%-tól 1% feletti értékig terjednek. Ezek nem általános MIM szabványok, és maga az áttekintés is azt állítja, hogy a Ti-MIM potenciálisan közeledik más MIM-megközelítésekhez, ahelyett, hogy megfelelne azoknak. Egy gyártás alatt álló MIM alkatrész esetében a tervezési tűrés az, amelyre a beszállítója vállal kötelezettséget.

Zsugorodás: A szerszám tervezése a kész mérethez

A zsugorodás a meghatározó szerszámozási szempont a MIM-ben. A nyers alkatrész minden méretben körülbelül 20%-kal nagyobb, mint a kész alkatrész, a kötőanyag térfogatától függően, a szinterelési zsugorodás pedig jellemzően 18–22%, szintén a kötőanyag térfogatától függően, az alkatrész izotróp módon zsugorodik a tervezési méreteihez, mivel a pórusok megszűnnek és a fémrészecskék összeolvadnak. A szerszámot ezért túlméretesre vágják, hogy az alkatrész a szinterelés után a rajzon landoljon.

A nyomásos öntés ugyanazt a fizikát kezeli egy összehúzódási tényezővel – egy szorzóval, amelyet az öntvény méreteire alkalmaznak a szerszám méreteinek meghatározásához, figyelembe véve a szerszámacél és az ötvözet különböző hőtágulási együtthatóit, valamint a szerszám üzemi hőmérsékletét.

Mindkét folyamatban a kompenzáció a szerszámgyártót illeti, nem a megrendelőt. Az alkatrész rajza a kész méreteken marad; a formaüreg vagy a szerszámüreg tartalmazza a zsugorodási ráhagyást. A megrendelőnek egy egyértelmű rajzot kell biztosítania tűréshatárokkal és kritikus jellemzőkkel, a beszállítónak pedig egy olyan szerszámot, amelyet úgy terveztek, hogy a legyártott alkatrész megfeleljen ezeknek.

Másodlagos műveletek a tűrések szűkítésére

Egyik eljárás sem tartja be az összes jellemzőt a végső tűrésen, ahogyan azt a fröccsöntéskor megmunkálták. A MIM alkatrészek préselésen, megmunkáláson, hőkezelésen, bevonaton és egyéb másodlagos műveleteken esnek át, amikor szigorúbb tűrésekre vagy fokozott tulajdonságokra van szükség. A présöntvények vágáson, kritikus furatok megmunkálásán, sorjátlanításon, vibrációs felületkezelésen, nyomásálló alkatrészekhez való gyantázáson és bevonaton esnek át.

Ezeket a műveleteket rendszeresen alábecsülik a költségek tekintetében. A nyomásos öntésnél a vágás, a megmunkálás, a sorjátlanítás és az impregnálás gyakran többet tesz ki, mint maga az öntési ciklus, így egy olyan árajánlat, amely csak az öntési lépést hasonlítja össze, nem hasonlítja össze a ténylegesen beszerelendő alkatrészeket.

Szerszámozás, kötet és költséggazdaságtan

Szerszámgyártási mennyiség és költséggazdaságosság

A költségstruktúrák abban különböznek, hogy hova fordítják a pénzt, nem csak abban, hogy mennyit.

A nyomásos öntést a szerszám uralja. A gyártószerszám egy edzett H13-as szerelvény, amelynek összeszerelése és mintavételezése nagyjából 10-16 hetet vesz igénybe, ezt követően pedig gyártásonként 2-4 hetet. Évente nagyjából 5,000 alkatrész alatt a szerszámozás ritkán térül meg, ehelyett a beruházási öntés, a homoköntés vagy a bugából történő megmunkálás a nyerő. 10 000 és 100 000 alkatrész között az egy- vagy kétfészkes szerszám a normális; 250 000 felett a többfészkes szerszámok és a nagyobb kapacitású gépek arányosan csökkentik az alkatrészenkénti megmunkálási időt. A szerszámköltség a kész alumínium nyomásos öntvény teljes költségének nagyságrendileg 10-20%-át teszi ki, és maga a szerszámacél a szerszámköltségnek csak 5-15%-át teszi ki - a többit a megmunkálás, a hőkezelés és az összeszerelés teszi ki.

A MIM gazdaságossága a többfészkes szerszámozáson alapul, amely lehetővé teszi a magas termelési rátát, ezért a folyamatot összetett alakú alkatrészek tömeggyártására pozícionálják. Az idézett anyag nem biztosít MIM mennyiségi nullszaldós értéket, így az őszinte kijelentés iránymutató: a MIM fix szerszámköltségekkel és alacsony alkatrészenkénti költséggel jár nagy volumenben, és ez javul a mennyiség növekedésével és a geometria összetettségének növekedésével.

Hová kerül a pénz az egyes folyamatokban

A nyomásos öntésnél az alkatrészenkénti költség a gépi másodpercek száma, plusz az ötvözet súlya, plusz a másodlagos műveletek. A gépi idő rövid – 15–60 másodperces ciklusok, a zárófröccsöntés 20–100 milliszekundum alatt zajlik –, így az öntési lépés ritkán a legdrágább rész. A másodlagos műveletek a következők: vágás, megmunkálás, sorjátlanítás és impregnálás, amelyek gyakran többet adnak hozzá, mint maga az öntési ciklus. Az ötvözet megválasztása is befolyásolja a számot, mivel a cink szerszámok nagyjából egy nagyságrenddel tovább tartanak, mint az alumínium szerszámok, és gyorsabban ciklusonként változnak, ami gyakran ellensúlyozza a kisebb alkatrészek magasabb fémköltségét.

A MIM esetében a költségtényezők az alapanyag, a hőkezelés és a másodlagos anyagok. Az alapanyag finom por plusz kötőanyag, a kötőanyag jellemzően 40 térfogatszázalékban. A kötőanyag eltávolítása és a szinterelés kemenceidőt és szabályozott atmoszférát igényel, a szinterelés pedig egy hosszú, pontosan ellenőrzött hőmérsékleti profil, nem pedig egy gyors ciklus. A másodlagos műveletek – préselés, megmunkálás, hőkezelés, bevonás – ehhez adódnak hozzá. Míg a nyomásos öntés fix költségei egy megmunkált acélszerszámra koncentrálódnak, a MIM költségei a szerszámozás, a por és a kemence áteresztőképessége között oszlanak meg.

Hangerősáv kiválasztása

Irány szerint: az alacsony volumen a megmunkálást, a finomöntést vagy a homoköntést részesíti előnyben, ahol kevés vagy egyáltalán nincs szerszám; a közepes volumen az egyszerű szerszámot vagy a MIM-et részesíti előnyben az ötvözettől függően, mivel az egy- vagy kétfészkes szerszám 10 000 és 100 000 alkatrész között normális, és a MIM szerszámok hasonló nagyságrendben amortizálódnak; a nagy volumen mindkét folyamatban a többfészkes szerszámozást részesíti előnyben. Ezek az idézett forrásokból levont iránysávok, nem univerzális küszöbértékek – az alkatrész mérete, az ötvözet, a tűrés és az üregek száma mind eltolják az átmenetet, és egy adott alkatrész esetében az egyetlen megbízható szám az árajánlat.

Mechanikai tulajdonságok és utófeldolgozás

Mechanikai tulajdonságok és utófeldolgozás

A MIM alkatrészek szabályozott atmoszférában szinterezéskor az elméleti sűrűség 96–99%-át érik el, és a kapott fém mechanikai és fizikai tulajdonságai hasonlóak a hagyományos fémmegmunkálással készült lágyított alkatrészekhez – hasonlóan a rúdanyagból megmunkált alkatrészekhez. Amikor jobb tulajdonságokra van szükség, a másodlagos műveletek, például a hőkezelés kiterjesztik a tartományt.

A présöntvények szerkezete eltérő. A megszilárdulás a szerszám felületén kezdődik, és befelé halad, egy finomszemcsés, alacsony porozitású, jellemzően 0.015–0.020 hüvelyk (0.38–0.50 mm) vastag héjat hozva létre, amelynek porozitása a héjak közötti magban koncentrálódik. A héj vastagsága viszonylag állandó, és nem függ a teljes falvastagságtól, így a vékony falú profilok valójában erősebbek és egyenletesebbek lehetnek, mint a vastag profilok. Ennek gyakorlati következménye, hogy a hagyományos nagynyomású présöntvények általában nem hegeszthetők vagy T6 hőkezelhetők, mert a bezárt gáz hőmérsékleten kitágul és felhólyagosítja az alkatrészt. A vákuumos présöntés, amely az üregnyomást 50 millibarra vagy az alá csökkenti, valamint a pórusmentes változatok annyira csökkentik a bezárt gázt, hogy mindkettő lehetséges, de felárral. Ha hegesztésre vagy T6 hőkezelésre van szükség, ezt a szerszám tervezése előtt jelezni kell.

Megmunkálhatók és összeszerelhetők a présöntött alkatrészek?

Igen, és mindkettő rutinfeladat. A présöntvények felületkezelésen, kritikus furatok megmunkálásán, sorjátlanításon, vibrációs felületkezelésen, nyomásálló alkatrészek gyantáztatásán és bevonaton esnek át. A présöntést az összeszerelési előnyök szempontjából is jelentős lehetőségeket kínáló termékként is leírják: a beöntött kiemelkedések, bordák és önrögzítő elemek csökkenthetik az alkatrészek számát, és a csapágyfelületek néha beépíthetők az öntvénybe, hogy kiküszöböljék a külön gyártott és összeszerelt csapágyakat.

A figyelmeztetés a megmunkálási mélység. A megmunkált felületeken körülbelül 0.010–0.030 hüvelyk (0.25–0.75 mm) távolságot kell hagyni, és nem többet a szükségesnél. A hűtőréteg az öntvény legsűrűbb, nyomásálló féme; mélyen átvágva felszín alatti porozitást hoz létre, ami a megmunkált tömítőfelületek szivárgásainak szokásos oka. Ahol a nyomásállóság számít, gondosan válassza ki a megmunkált felületeket, és határozza meg a másodlagos megmunkálás területeit, mértékét és mélységét, mielőtt megkezdi a szerszámgyártást.

Alkalmazások: Ahol az egyes folyamatok illeszkednek

Alkalmazások, ahol az egyes folyamatok illeszkednek

A présöntvények alkalmazási térképe az ötvözeteit és azok sebességét követi. Tipikus alkatrészek a házak, sebességváltó házak, konzolok, csatlakozóházak és szerelvények, néhány grammtól körülbelül 9 kg-ig. Az alumínium A380 dominál térfogatban; a cinkötvözetek, mint például a Zamak 3 és 5, vékonyabb falakat, finomabb részleteket és sokkal hosszabb szerszámélettartamot tesznek lehetővé; a magnézium AZ91D súlymegtakarítást biztosít magasabb fémköltség mellett. A présöntvények mezőgazdasági gépekben, gépjárművekben, épületgépészetben, elektromos és elektronikus berendezésekben, kéziszerszámokban, háztartási gépekben, ipari termékekben, műszerekben, gyep- és kerti berendezésekben, irodai bútorokban és gépekben, hordozható elektromos szerszámokban és szabadidős eszközökben jelennek meg.

A MIM alkatrészeket többek között az orvosi és fogászati, repülőgépipari, védelmi, autóipari és mezőgazdasági piacokon, valamint keményfém forgácsoló- és kopóalkatrészek gyártásában használják. A listák átfedésben vannak, és ez az átfedés a lényeg: egyik iparág sem tartozik kizárólag egyetlen folyamathoz sem. Az anyagválasztás, nem pedig az iparági címke határozza meg a választást.

Autóipari és ipari berendezések

Az autóipari és ipari volumenmegmunkálás – vékony falú színesfém házak, konzolok, sebességváltó házak, csatlakozóhéjak – alkalmas a nyomásos öntésre, mivel az alkatrészek elég nagyok ahhoz, hogy szerszámra legyen szükségük, elég egyszerűek a kiszereléshez, és elég sokuk ahhoz, hogy amortizálódjon. Ahol ugyanazoknak az ágazatoknak kicsi, összetett, magasabb olvadáspontú alkatrészekre van szükségük, a MIM illeszkedik: az alak szabadsága és a nettó alaktűrés szabályozása fontosabb, mint a burkológörbe mérete, és az ötvözet lehet rozsdamentes vagy alacsony ötvözetű acél, amelyet a nyomásos öntés nem tud megmunkálni.

orvosi, Fogászati ​​és precíziós műszerek

Az orvosi és fogászati ​​eszközökben található kis rozsdamentes acél és speciális ötvözetből készült alkatrészek a MIM felé mutatnak, ezért az orvostudomány és a fogászat az egyik olyan piac, amelyet ez az eljárás kiszolgál. Az öntött házak továbbra is megjelennek az eszközházakban, ahol az öntött alumínium vagy cink ház végzi a szerkezeti feladatokat. Ismét az anyagszükséglet dönt, mielőtt az iparág döntene: egy rozsdamentes műszeralkatrész és egy alumínium ház nem versenyez ugyanabban az eljárásban.

Alternatívák, ha sem a fém fröccsöntés, sem a présöntés nem megfelelő

Alternatívák, ha sem a fém fröccsöntés, sem a présöntés nem megfelelő

Amikor az ötvözet kizárja a nyomásos öntést, a térfogat vagy a geometria pedig a MIM-et, a válasz általában öt alternatíva egyike. Ezek inkább átfedésben vannak, mintsem fix sorrendben rangsorolódnának.

A tuskóból történő CNC megmunkálás kis volumenű gyártásnál, szűk tűréseknél és szerszámköltségvetés hiányában a leghatékonyabb. Szinte nulla szerszámigény és magas alkatrészenkénti költség jellemzi, valamint az alkatrészeket még a szerszám megmunkálása előtt leszállítja.

A befektetési öntés acél, rozsdamentes acél és szuperötvözetek esetében, kisebb volumen esetén, valamint olyan geometriák esetén, amelyeknél alámetszések vagy nulla huzat van, és amelyeket az acél szerszám nem tud kioldani. Az ötvözettől függően akár 0.25–1 mm (0.010–0.040 hüvelyk) vékony falakat is képes előállítani, és a szerszámköltsége jóval a nyomásos öntés költségei alatt van.

A homoköntés a nagy, egyszerű, kis volumenű alkatrészek esetében a legalacsonyabb szerszámigényű öntési útvonalak és másodlagos műveletek költségei miatt a legalacsonyabb, ahol precizitásra van szükség.

A porkohászati ​​préselés és szinterelés az egyszerűbb geometriák esetében a legjobb megoldás nagy térfogatban, ahol a szerszám közvetlenül préselheti az alakot, és nincs szükség a MIM alakszabadságára.

A műanyag fröccsöntés akkor előnyös, ha az alkatrésznek egyáltalán nem kell fémből lennie.

Megmunkálás és öntés áthidaló lehetőségként

A megmunkálás különleges szerepet játszik az öntési vagy MIM programokban: a szerszámok elkészülte előtt leszállítja az alkatrészeket, így a terv tesztelhető és felülvizsgálható, miközben a gyártószerszámot árajánlatot készítik vagy gyártják. Miután a terv stabil, a megmunkált alkatrész öntési vagy MIM eljárással helyettesíthető. A présöntési útmutató ugyanezt a szempontot helyezi előtérbe a másik oldalról – ahol először a tervezési kérdéseket kell megoldani, vagy a gyártási idők rövidek, prototípus-készítési alternatívákat, például gravitációs öntést vagy raktárról történő megmunkálást alkalmaznak a présöntvény végtermékének megközelítőlegi előállítására.

A befektetéses öntés lefedi azt az ötvözettartományt, amelyet a nyomásos öntés nem tud, és a geometria miatt a MIM szerszámozás nem feltétlenül indokolt kis volumen esetén. Ez a természetes átmenet akkor, ha egy alkatrésznek rozsdamentesnek vagy szuperötvözetnek kell lennie, a térfogat a MIM szerszámozási küszöb alatt van, és a geometria alámetszett vagy nulla huzatú felületekkel rendelkezik.

Műanyag fröccsöntés, ha nincs szükség fémre

Ha a funkció polimert tesz lehetővé, a műanyag fröccsöntés osztozik a fröccsöntőgép architektúráján a MIM-mel, de elhagyja a kötőanyag-eltávolítási és szinterelési lépéseket, valamint a fémpor költségét. Ezért érdemes megkérdezni, mielőtt bármilyen fémfeldolgozási folyamatot említenénk, hogy az alkatrésznek egyáltalán fémnek kell-e lennie – és ha igen, akkor a fémigény szerkezeti, termikus, elektromos vagy esztétikai jellegű-e, mivel minden válasz egy másik folyamatra mutat.

A NOBLE kiválasztása fém fröccsöntési és nyomásos öntési projektjei támogatására

A NOBLE kiválasztása fém fröccsöntési és nyomásos öntési projektjei támogatására

A NOBLE egy kínai székhelyű szerződéses gyártó és kínai-brit közös vállalat, amelyet a kormány „nemzeti csúcstechnológiai vállalkozásként” ismer el. Szolgáltatásaink mélysége és folyamatszakértelmünk segíti ügyfeleinket abban, hogy hatékonyan áttérjenek a prototípusgyártásról a tömeggyártásra a fém fröccsöntési és nyomásos öntési programokban – valamint az ezeket körülvevő megmunkálási, kikészítési és összeszerelési munkákban.

Egy MIM, vagyis nyomásos öntési program ritkán csupán egy öntési lépésből áll. A szerszám megmunkálása előtt gyártási tervezési bemenetre, szerszámkoordinációra, másodlagos megmunkálásra van szükség a kritikus jellemzők tűréshatárba hozásához, felületkezelésre, a rajz szerinti ellenőrzésre és összeszerelésre, ha az alkatrész részegységként kerül kiszállításra. A NOBLE szerepe, hogy ezt a teljes területet lefedje, így a program nem töredeződik szét a beszállítók között, minden egyes átadással növelve az időt és a tűréshatárokat.

Prototípustól a sorozatgyártásig

Az út a tervfelülvizsgálaton és a gyárthatósági elemzésen, az árajánlaton, a mintavételen, majd a sorozatgyártáson keresztül halad, minden szakaszban ugyanazt a minőségbiztosítási rendszert alkalmazva. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy feltöltünk CAD fájlokat és benyújtunk egy árajánlatkérést a szükséges információkkal, megkapjuk a tervelemzést és az átlátható árazást, majd továbblépünk a gyártásra és a szállításra. A NOBLE gyors prototípus-készítési és kis volumenű gyártási szolgáltatásai úgy lettek kialakítva, hogy áthidalják az első cikk és a végső gyártás közötti szakadékot, így a terv ellenőrizhető, mielőtt a sorozatgyártás megtörténne.

Minőségbiztosítási rendszerek és teljes körű szolgáltatás

A NOBLE ISO 9001:2015 és ISO 13485:2016 tanúsítvánnyal rendelkezik. A vevő számára az ISO 9001:2015 egy dokumentált minőségirányítási rendszert jelent, amely szabályozza az alkatrészek tervezését, gyártását és ellenőrzését; az ISO 13485:2016 egy orvostechnikai eszközökre orientált minőségirányítási rendszert is tartalmaz, amely akkor fontos, ha az alkatrész egy szabályozott eszközprogramba kerül. A gyártás során a NOBLE teljes körű IQC, IPQC és FQC/OQC ellenőrzési folyamatot futtat, házon belüli teszt- és mérőberendezésekkel, amelyekkel az alkatrészeket a specifikációnak megfelelően ellenőrzik.

A teljes körű ajánlat a tervezéstől az összeszerelésig terjed – nem csak a gyártásig. Egy MIM vagy fröccsöntési projekt esetében ez azt jelenti, hogy egyetlen partner kezeli a DFM bemenetet, a szerszámozás koordinációját, a másodlagos megmunkálást, a befejezést, az ellenőrzést és az összeszerelést, ami csökkenti a beszállítók közötti átadások számát, és egy helyen tartja az elszámoltathatóságot. Egy projekt megkezdéséhez ossza meg rajzait, ötvözetét, mennyiségeit és minőségi követelményeit, és a NOBLE csapata visszajelzést ad a gyárthatóságról és az árakról.

Gyakran ismételt kérdések a fém fröccsöntésről és a présöntésről

Melyik eljárást válasszam egy kis, összetett rozsdamentes acél alkatrészhez, amelyből évente több tízezer darabot gyártanak?

A rozsdamentes acél olvadási hőmérséklete alapján kizárja a hagyományos nyomásos öntést, így az igazi összehasonlítás a MIM és a megmunkálás, valamint a finomöntés között van. Évente több tízezer darab gyártása esetén, komplex geometriával, a MIM szerszámozása a mennyiség felett amortizálódik, és az alakváltozási szabadsága, valamint a nettó alaktűrés-szabályozása is ezt a megoldást részesíti előnyben. A megmunkálás továbbra is az alacsony szerszámigényű alternatíva, a finomöntés pedig a kis volumenű vagy nulla huzatú geometriát fedi le. A vállalás előtt erősítse meg a tűréshatárokat és a felületkezelési követelményeket a beszállítóval, mivel ezek határozzák meg, hogy mennyi másodlagos megmunkálásra van szükség az alkatrészhez.

Miért nem lehet általában rozsdamentes acél alkatrészeket előállítani a présöntéssel?

A melegkamrás gépek csak alacsony olvadáspontú cink-, magnézium- és ólomötvözetekkel működnek. A nagyjából 620–675 °C-os alumíniumot hidegkamrában kell önteni, mert feloldana egy elmerült hengert. A rozsdamentes acél jóval e felett olvad, és a hőterhelés meghaladná a H13-as kokillaacél által elviselt szintet – a kokilla élettartama már így is lecsökken: alumíniumban körülbelül 60 000–200 000 lövésről körülbelül 700 °C-on réz/sárgarézben körülbelül 5 000–50 000-re körülbelül 970 °C-on. Rozsdamentes acél hőmérsékletén a kokilla gazdaságossága összeomlik, ezért a folyamatot nemvasfém-útvonalként kezelik.

Mekkora termelési volumennél válik gazdaságilag előnyösebbé a fém fröccsöntése a megmunkálással vagy a finomöntéssel szemben?

Nincs fix szám. A MIM fix szerszámköltségekkel jár, de alacsony az alkatrészenkénti költsége a nagy tételben, így ez javul a mennyiség növekedésével és a geometria összetettségének növekedésével. A megmunkálás szinte nulla szerszámköltséggel és magas alkatrészenkénti költséggel jár; a beruházási öntés a kettő között helyezkedik el. Az átfedés az alkatrész méretétől, ötvözetétől, tűréshatárától és üregszámától függ, és az adott alkatrészre vonatkozó árajánlat az egyetlen megbízható adat.

Mekkora zsugorodást kell betervezni egy MIM eszközbe, és ki kompenzálja azt?

A zöld alkatrész minden méretben körülbelül 20%-kal nagyobb, mint a kész alkatrész, a szinterelési zsugorodás pedig jellemzően 18–22%, a kötőanyag térfogatától függ és izotróp. A szerszámgyártó a formaüregben kompenzálja a szinterelt alkatrészt, hogy az megfeleljen a rajznak. Ön megadja a kész méreteket; a szerszám viseli a ráhagyást.

Megmunkálhatók és összeszerelhetők-e a présöntött alkatrészek egy kész egységgé?

Igen. A présöntvények rendszeresen esnek át felületmegmunkáláson, kritikus furatok megmunkálásán, sorjátlanításon, vibrációs felületkezelésen, impregnáláson és bevonaton, a beöntött kiemelkedések, bordák és önrögzítő elemek pedig csökkenthetik az alkatrészek számát az összeszerelés során. Hagyjon körülbelül 0.010–0.030 hüvelyk (0.25–0.75 mm)nyi megmunkálási anyagot, és kerülje a hűtőrétegen túli mély forgácsolást, amely felfedi a felület alatti porozitást és szivárgásokat okoz a tömítőfelületeken.

Milyen alternatívák vannak, ha sem a MIM, sem a nyomásos öntés nem megfelelő?

  • CNC megmunkálás tuskóból — kis mennyiség, szűk tűréshatár, nincs szerszámköltségvetés.
  • Befektetési casting — acél, rozsdamentes acél és szuperötvözetek; kisebb térfogatrészek; alámetszések vagy nulla huzatú geometria.
  • Homoköntés — nagy, egyszerű, kis darabszámú alkatrészek.
  • Porkohászati ​​prés-szinter — egyszerűbb geometriák térfogatban.
  • Műanyag fröccsöntés — amikor az alkatrésznek nem kell fémből lennie.

Mit kell előkészítenem, mielőtt árajánlatot kérek egy MIM vagy fröccsöntött projektre?

  • 3D CAD és 2D rajzok tűréshatárokkal és kritikus jellemzőkkel
  • Ötvözet és anyagspecifikáció
  • Éves és csúcsforgalmi volumenek
  • Felületkezelési és utófeldolgozási követelmények
  • Összeszerelési terjedelem, ha az alkatrész részegységként kerül szállításra
  • Minőségi és tanúsítási követelmények
  • Célzott ütemterv

A szerszámköltségeket leginkább befolyásoló tényezők a geometria összetettsége és a mellékhatások a nyomásos öntésnél, valamint az alkatrész mérete és az alakzatok száma a MIM-nél; mindkettőnél a térfogat- és tűréshatár-követelmények határozzák meg az alkatrészenkénti összehasonlítást.

Piscary Herskovic-1

Írta

Piscary Herskovic

Piscary Herskovic a NOBLE tartalommarketing-igazgatója, és több mint 20 éves tartalomírási tapasztalattal rendelkezik. Jártas a 3D modellezésben, a CNC megmunkálásban és a precíziós fröccsöntésben. Tanácsot tud adni a projekteddel kapcsolatban, a megfelelő gyártási folyamat kiválasztásában a szükséges alkatrészekhez, a költségek csökkentésében és a projektciklusok lerövidítésében.

Üdvözöljük az oldal megosztásában:
Legfrissebb hírek
Kérjen ingyenes árajánlatot most!
Kapcsolatfelvételi űrlap bemutatója (#3)

Kérjük, csatolja a 3D-s rajzát. Tiszteletben tartjuk szellemi tulajdonjogait, és támogatjuk a titoktartási megállapodás aláírását. Vagy küldje el árajánlatkérését e-mailben az IM@nobleai.cn címre .

Kapcsolódó termékek

[bloghoz kapcsolódó_termékek]

Kapcsolódó hírek

Egy műanyag alkatrész ritkán kerül egyetlen lépésben a CAD-fájlból a szállítódobozba. Valahol az első…

A betétes öntés és a ráfröccsöntés a két legfontosabb és leggyakrabban használt eljárás a fröccsöntésben. De hasonlóak

A fröccsöntésben a betétes öntés egy gyakran használt eljárás. Amikor ezzel az eljárással készült alkatrészeket vásárolunk, a költség csökken.

Bevezetés: Miért fontos az ABS gyors prototípusgyártás a termékfejlesztéshez? Az ABS mindenhol jelen van. Szívós és tartós, megőrzi eredeti állapotát.

Bevezetés Sétálj be bármelyik gyárba ma. Mindenhol műanyagot látsz. Ott van autók műszerfalában, orvostechnikai eszközökben és telefontokokban is. A

Mi a fröccsöntés? A fröccsöntés, más néven fröccsöntésformázás, életünk minden területére beépült.

A fémöntés világában az alacsony nyomású és a nagynyomású öntés két népszerű technika, amelyek mindegyike megvannak a maga előnyeivel és hátrányaival.

Fröccsöntő gépeket kezel? Ismerje meg az 5 kritikus biztonsági lépést a munkavállalók védelme, a balesetek megelőzése és a termelékenység növelése érdekében 2025-ben.

Lapozzon a lap tetejére

Hagyj üzenetet!

Kapcsolatfelvételi űrlap bemutatója (#3)

Kérjük, csatolja a 3D-s rajzát. Tiszteletben tartjuk szellemi tulajdonjogait, és támogatjuk a titoktartási megállapodás aláírását. Vagy küldje el árajánlatkérését e-mailben az IM@nobleai.cn címre .

Ha bármilyen kérdése van, kérjük, ne habozzon kapcsolatba lépni velünk.
Ügyfél-együttműködési esetek