< img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=28308886678697114&ev=PageView&noscript=1" />

Producer præcisionsdele, der overgår branchestandarder.

Sørg for effektiv produktion og hurtigere design til levering.

Fremstil prototyper og produkter, der opfylder medicinske sikkerhedsstandarder, til konkurrencedygtige priser.

Forbedr effektiviteten med præcis, hurtig og konstant delkvalitet.

Skab og test produkter hurtigt for at bringe dem på markedet.

Lever maskiner, der slår konkurrenterne.

Giv dig mulighed for at innovere hurtigere og maksimere ydeevnen.

Sæt fart på innovation og udvikling.

Bring nye, overkommelige produkter hurtigere på markedet.

Producer præcisionsdele, der overgår branchestandarder.

Sørg for effektiv produktion og hurtigere design til levering.

Fremstil prototyper og produkter, der opfylder medicinske sikkerhedsstandarder, til konkurrencedygtige priser.

Forbedr effektiviteten med præcis, hurtig og konstant delkvalitet.

Skab og test produkter hurtigt for at bringe dem på markedet.

Lever maskiner, der slår konkurrenterne.

Giv dig mulighed for at innovere hurtigere og maksimere ydeevnen.

Sæt fart på innovation og udvikling.

Bring nye, overkommelige produkter hurtigere på markedet.

Metalsprøjtestøbning vs. trykstøbning: Proces, materialer, anvendelser og alternativer

Metalindsprøjtestøbning vs. støbeprocesmaterialer, anvendelser og alternativer

Både metalsprøjtestøbning og trykstøbning forvandler en CAD-model til en færdig metaldel uden at udskære den fra en blok, og begge sælges på løftet om nettoformet produktion i store mængder. Denne overfladelighed er grunden til, at så mange sourcing-samtaler starter med en prissammenligning og ender i den forkerte proces. De to ruter divergerer på det spørgsmål, der afgør de fleste projekter, før omkostningerne overhovedet er relevante: hvilke legeringer hver især kan køre. Trykstøbning foregår i lavtsmeltende ikke-jernholdige metaller; metalsprøjtestøbning foregår i fint pulver og højtemperatursintring, hvilket åbner rustfrit stål og andre jernholdige systemer.

Denne sammenligning er organiseret omkring de kriterier, som en køber rent faktisk evaluerer – legeringskompatibilitet, emnestørrelse og geometri, tolerance og finish, værktøjs- og volumenøkonomi, mekaniske egenskaber og efterbehandling – snarere end omkring procesnavne. En opsummerende matrix kommer først for læsere, der er tæt på en beslutning, efterfulgt af hvert kriterium efter tur, alternativerne, når ingen af ​​processerne passer, hvordan NOBLE understøtter programmer i begge retninger, og svar på de spørgsmål, der oftest opstår.

Metalindsprøjtning vs. støbning – et overblik

Kriterium Metalsprøjtestøbning (MIM) Die casting
Legeringsfamilie Fint metalpulver plus bindemiddel; rustfrit stål, lavlegeret stål, specialsystemer herunder titanium og hårdmetal i forskning og produktionsudvikling Lavtsmeltende ikke-jernholdige legeringer: aluminium, zink, magnesium, kobber/messing, bly og tinbaserede legeringer
Typisk delstørrelse Små, komplekse komponenter; processen beskrives som at tilbyde næsten ubegrænsede form- og funktionsmuligheder, men de citerede referencer angiver ikke et sammenligneligt størrelsesloft Fra en brøkdel af en ounce til omkring 454 g i miniaturepraksis; op til cirka 9 kg i almen praksis
Typisk væg Ikke specificeret i de citerede MIM-referencer Aluminium nominelt 2-3 mm, 1.2 mm praktisk på små dele; zink 1-1.5 mm nominelt, 0.75 mm opnåeligt
Tolerance Netformproces med god dimensionstolerancekontrol; specifikke offentliggjorte tal i det leverede materiale er titanium-MIM-forskningsværdier, ikke en generel MIM-standard NADCA standard lineær tolerance ±0.010 tommer (±0.25 mm) på den første tomme plus ±0.002 tommer pr. yderligere tomme for aluminium; præcisionsværktøj halverer det omtrent
Overfladebehandling Sintret overflade; Ti-MIM-forskning bemærker en ruere finish end andre MIM-tilgange på grund af større partikelstørrelse Omtrent 32-63 µin Ra (0.8-1.6 µm) som støbt fra en ny matrice, grovere efterhånden som matricen varmekontrolleres
Tooling Multi-kavitetsværktøj muliggør høje produktionshastigheder; grønne dele støbes i overstørrelse og krymper under sintring Hærdet H13-matricesamling; cirka 10-16 uger til fremstilling og prøveudtagning
Økonomisk volumenbånd Placeret til masseproduktion af komplekse formede dele; det nævnte materiale giver ingen MIM break-even volumen Værktøjsfremstilling betaler sig sjældent tilbage under omkring 5,000 dele om året; matricer med én eller to kaviteter er normalt fra 10,000 til 100,000; flerkaviteter over 250,000
Cyklushastighed Konventionel sprøjtestøbemaskine; cyklustid ikke angivet i de citerede MIM-referencer 15-60 sekunder pr. skud; gate fill på 20-100 millisekunder
Opnåelig geometri Næsten ubegrænsede muligheder for former og geometriske egenskaber; underskæringer og tværhuller kan tilføjes til den grønne del ved bearbejdning Indviklede konturer med indstøbte buer og ribber; træk kræves, sidegreb øger værktøjsomkostninger og cyklustid
Efterbehandling Prægning, bearbejdning, varmebehandling, belægning og andre sekundære operationer for snævrere tolerancer eller forbedrede egenskaber Trimning, bearbejdning af kritiske boringer, afgratning, vibrationsbehandling, imprægnering og coating

En advarsel før brug af tabellen: De to kolonner måles ikke på samme måde. Tolerance- og finishtal for trykstøbning stammer fra NADCA-standarder og procesreferencer skrevet til produktionstrykstøbning. MIM-tolerancetallene, der er tilgængelige i det citerede materiale, stammer fra en forskningsgennemgang af titanium-MIM, hvis forfatter bemærker, at tolerancekapaciteten der endnu ikke er på niveau med andre MIM-teknologier. Betragt MIM-rækken som retningsbestemt, og bekræft de tal, der er vigtige, med den leverandør, der citerer din del.

Evalueringskriterier: Sådan sammenligner du metalsprøjtestøbning og Die Casting

Praktiske anvendelser af vakuummetalstøbning

Fem kriterier gør det meste af arbejdet i en beslutning om metalsprøjtestøbning kontra trykstøbning, og de bør anvendes i rækkefølge.

Legeringskompatibilitet kommer først, fordi det er en port, ikke en rille. Hvis emnet skal være rustfrit stål, er konventionel trykstøbning ude af smeltetemperatur, og ingen mængde værktøjsoptimering ændrer det. Hvis emnet er et aluminiumshus, er MIM ikke den naturlige vej. Afgør legeringsspørgsmålet, før du sammenligner noget andet.

Delstørrelse og geometri sætter den fysiske ramme. Støbning har offentliggjort størrelsesintervaller og regler for vægtykkelse; MIM's styrke er formfrihed i lille skala, og de citerede referencer giver ikke et sammenligneligt størrelsesloft. En del, der er for stor til én proces eller har funktioner, som den anden ikke kan støbe, afgøres her.

Tolerance og overfladefinish bestemmer, hvor meget sekundært arbejde emnet kræver. Dimensioner fra støbning eller sintring opfylder sjældent alle funktioner, så det virkelige spørgsmål er, hvilke funktioner der skal bearbejdes, og hvad det tilføjer.

Værktøjs- og volumenøkonomi omregner ovenstående til penge. Begge processer har en betydelig fast værktøjsomkostning og en lav pris pr. del i volumen, hvilket er grunden til, at volumenintervallet er lige så vigtigt som enhedsprisen.

Mekaniske egenskaber og efterbehandling afgør, om den færdige del opfører sig som krævet – densitet, porøsitet, svejsbarhed, varmebehandlingsevne – og hvilke efterbehandlingstrin applikationen kræver.

Ved at køre kriterierne i denne rækkefølge undgår man den almindelige fejl at citere to processer for en del, som kun den ene af dem fysisk kan producere.

Legerings- og materialekompatibilitet

Trykstøbning er bygget op omkring legeringer, hvis smeltepunkter maskinen og støbeformen kan overleve. De fleste trykstøbegods er lavet af ikke-jernholdige metaller - zink, kobber, aluminium, magnesium, bly, tin og tinbaserede legeringer - og maskinarkitekturen følger smeltetemperaturen.

Normal matricelevetid ved støbelegeringsmatrice vs. kerneskud

Normal levetid for støbeformen pr. støbelegering, fra Uddeholm-støbevejledningen. Værdierne er typiske intervaller for produktionsforme og -kerner; den faktiske levetid afhænger af formmateriale, varmebehandling og proceskontrol og er ikke en garanti.

Varmekammermaskiner holder injektionscylinderen nedsænket i smelten. De bruger zink-, magnesium- og blylegeringer, hvis smeltepunkter er lave nok til ikke at angribe stålstemplet; Zamak 3 smelter nær 390 °C. Koldkammermaskiner holder ovnen adskilt og øser et afmålt skud ned i en uopvarmet muffe i hver cyklus. Aluminium, hældt ved cirka 620-675 °C, ville opløse en nedsænket varmkammercylinder, så aluminium støbes altid i koldt kammer.

Metalsprøjtestøbning starter med en anden præmis. Meget fine elementære eller prælegerede metalpulvere - generelt under 30 mikrometer - blandes varmt med et termoplastisk bindemiddel, indtil hver partikel er belagt, og granuleres derefter til råmaterialepellets. Bindemidler udgør typisk 40 volumen% af råmaterialet. Delen støbes på en konventionel sprøjtestøbemaskine, afbindes og sintres i en kontrolleret atmosfære ved cirka 85% af metallets smeltetemperatur. En del af rustfrit stål kan opvarmes til 1,350-1,400 °C.

Det er denne sintringsrute, der gør det muligt for MIM at nå legeringer, som trykstøbning i praksis ikke kan udføres med. Afvejningen er en flertrinsproces – blanding, støbning, afbinding, sintring – hvor afbinding i litteraturen beskrives som det mest kritiske trin, fordi det afgør, om processen lykkes eller mislykkes.

Hvorfor støbegods normalt ikke kører i rustfrit stål

Rustfrit ståls smelteområde ligger langt over, hvad et nedsænket varmtkammersystem tolererer, og selv et koldkammerslag ved den temperatur ville påføre matricen en alvorlig termisk belastning. Dataene for matricens levetid viser retningen tydeligt. I aluminium støbt ved omkring 700 °C begrænser varmekontrol, revner, erosion og indrykning den normale matricelevetid til cirka 60,000-200,000 slag på matricen og 40,000-150,000 på kernen. I kobber/messing ved omkring 970 °C reducerer de samme mekanismer den normale levetid til 5,000-50,000 slag på matricen og 1,000-5,000 på kernen. Rustfrit stål smelter langt over begge dele.

Begrænsningen er praktisk snarere end absolut: støbeformens levetid falder, når støbetemperaturen stiger, og ved temperaturer i rustfrit stål kollapser økonomien ved en hærdet støbeform. Det er derfor, processen beskrives som at køre ikke-jernholdige legeringer, og hvorfor stålstøbegods er angivet som ikke-relevant til trykstøbning i processammenligningstabeller.

Hvad metalsprøjtestøbning kan gøre med jernholdige og speciallegeringer

MIMs materialeområde fokuserer på jernholdige systemer - rustfrit stål og lavtlegeret stål - samt specialmaterialer. MIM er produceret cementeret wolframcarbid (WC-Co), med forskning fokuseret på sintringsruter såsom mikrobølgesintring, der begrænser kornvækst og bevarer hårdhed. Titanium MIM er en aktiv forskningsfront: Ti-6Al-4V er langt den mest almindelige legering, og gennemgangen bemærker, at Ti-6Al-4V med varm isostatisk presning har leveret en trækstyrke på 975 MPa med 14% forlængelse, svarende til smedemateriale, mens sintret titanium i det bedst rapporterede tilfælde nåede 920 MPa med 11% forlængelse ved 98% densitet. Udmattelses- og brudstyrke var typisk lavere end det sammenlignelige smedede produkt.

Hold omfanget ærligt: ​​Disse titaniumtal stammer fra en gennemgang af Ti-MIM specifikt, og den samme gennemgang angiver, at toleranceevnen i Ti-MIM endnu ikke er på niveau med andre MIM-teknologier, med en ruere sintret overfladefinish på grund af den større partikelstørrelse.

Delstørrelse, vægtykkelse og geometri

Delstørrelse, vægtykkelse og geometri

Størrelsesintervaller for trykstøbning er veldokumenterede. Generel praksis dækker dele fra et par gram op til ca. 9 kg; miniature-trykstøbning dækker dele fra en brøkdel af en ounce til ca. 454 g. Vægtykkelsen følger legeringen: aluminiumstrykstøbninger har en nominel væg på 2-3 mm, hvor 1.2 mm er praktisk på små dele, mens zink bliver tyndere med 1-1.5 mm nominelt og 0.75 mm opnåeligt. Tykke sektioner er værre end tynde her, fordi tunge sektioner størkner sidst og bevarer krympeporøsiteten; enhver sektion, der er mere end ca. 1.5 gange den nominelle væg, bør udhules.

MIM beskrives som et produkt med næsten ubegrænsede muligheder for former og geometriske egenskaber, med høje produktionshastigheder mulige ved brug af multi-kavitetsværktøj. De citerede referencer giver ikke et sammenligneligt størrelsesloft for MIM, så denne sammenligning kan ikke give et. Det, der kan siges, er, at MIMs fordel er kompleksitet i lille skala, ikke kuvertstørrelse.

Træk-, ribbe- og kernefunktioner i trykstøbning

Regler for støbning af trykstøbning former emnet, før værktøjet skæres. Aluminium kræver cirka 1° træk på ydervægge og 2° på indvendige overflader med kerne; zink, som griber kernen mindre aggressivt, klarer sig med cirka halvdelen, og dybe kerner kræver mere. Minimum filetradius er cirka 1.5 mm, og en filet svarende til den tilstødende væg er bedre - skarpe indvendige hjørner er spændingsforøgere i støbningen og varmekontrolinitieringssteder i matricen. Ribberne skal løbe cirka 0.6 gange den nominelle væg, så de ikke synker, med 1-2° træk pr. side. Minimum kernediameter er cirka 2.5 mm i aluminium og 1.5 mm i zink, med en kernedybde på under cirka 4 gange diameteren; små eller dybe huller er billigere at bore efter støbning end huller med kerne.

Skillelinjer har en tolerancestraf. Dimensioner, der krydser skillelinjen, afhænger af, hvor tæt matricehalvdelene lukker sig, og har en større tolerance end dimensioner inden for én matricehalvdel, og bevægelige matricekomponenter tilføjer deres eget tolerancetillæg oven i den lineære tolerance.

Underskæringer, tværhuller og funktioner tilføjet efter støbning

MIM opnår geometrisk frihed ad en anden vej. Hvis yderligere designfunktioner ikke er mulige under støbning – f.eks. underskæringer eller tværhuller – kan de tilføjes til den grønne del på det tidspunkt ved bearbejdning eller en anden sekundær operation, før afbinding og sintring. Den grønne del er stadig blød og fuldt formet, så dette er en praktisk måde at få funktioner, som formen ikke kunne frigive.

Trykstøbning håndterer det samme problem med sideaktiverede mekanismer: slæder og kerner, der trækker i en anden retning end den primære dyseåbning. Hver sideaktiveret mekanisme tilføjer værktøjsomkostninger, cyklustid og et vedligeholdelsespunkt, hvilket er grunden til, at designvejledningen til trykstøbning placerer reduktion af antallet af slæder øverst på listen over omkostningsbesparelser. Det er ofte billigere at omorientere delen eller flytte en funktion til skilleplanet end at tilføje en slæde.

Tolerance, Overfladebehandling og gentagelsesnøjagtighed

Tolerancen for trykstøbning er standardiseret. NADCA's standard lineære tolerance for aluminium er ±0.010 tommer (±0.25 mm) på den første tomme plus ±0.002 tommer for hver yderligere tomme; zink og magnesium har de samme standardværdier, mens kobber er løsere med ±0.014 tommer (±0.36 mm). Præcisionsværktøj og strammere proceskontrol halverer omtrent disse tal. Overfladefinishen i støbt form løber cirka 32-63 µin Ra (0.8-1.6 µm) fra en ny form og bliver grovere, når formen varmekontrolleres, fordi revnemønsteret fra termisk træthed overføres til emnets overflade.

MIM SintringskrympningTypisk område vs. grøn delOversize

Sintringskrympning rapporteret for metalsprøjtestøbning. Den grønne del støbes i overstørrelse og krymper isotropisk under sintring; den nøjagtige værdi er afhængig af bindemiddelvolumen, så værktøjet skæres for at kompensere i stedet for at tegningen justeres.

MIM beskrives som en net-shape-proces med god dimensionstolerancekontrol, men de specifikke tal i det leverede materiale er titanium-MIM-forskningsværdier: en variationskoefficient på 0.1 % i ét rapporteret tilfælde og 0.08 %–0.65 % i mindre detaljerede rapporter, sammen med massevariationer fra 0.5 % til over 1 %. Disse er ikke en generel MIM-standard, og selve anmeldelsen siger, at Ti-MIM potentielt nærmer sig andre MIM-tilgange i stedet for at matche dem. For en MIM-produktionsdel er den tolerance, der skal designes til, den, din leverandør forpligter sig til.

Krympning: Design af værktøjet til den færdige dimension

Krympning er den afgørende værktøjsfaktor i MIM. Den grønne del er cirka 20 % større i alle dimensioner end den færdige del, afhængigt af bindemiddelvolumen, og sintringskrympningen er typisk 18 %–22 %, også afhængig af bindemiddelvolumen, hvor delen krymper isotropisk til sine designdimensioner, efterhånden som porer elimineres, og metalpartikler smelter sammen. Værktøjet skæres derfor overdimensioneret, så delen lander på tegningen efter sintring.

Trykstøbning håndterer den samme fysik med en kontraktionsfaktor - en multiplikator, der anvendes på støbedimensionerne for at opnå matricens dimensioner, der imødekommer de forskellige termiske udvidelseskoefficienter for matricestålet og legeringen plus matricens driftstemperatur.

I begge processer tilhører kompensationen værktøjsmageren, ikke kunden. Deltegningen forbliver i de færdige dimensioner; form- eller dysekaviteten bærer krympningstillægget. Det, kunden skal levere, er en tydelig tegning med tolerancer og kritiske funktioner, og det, leverandøren skal levere, er et værktøj, der er designet, så den producerede del opfylder disse.

Sekundære operationer for at stramme tolerancer

Ingen af ​​processerne holder alle funktioner inden for den endelige tolerance, når de støbes. MIM-dele gennemgår prægning, bearbejdning, varmebehandling, belægning og andre sekundære operationer, når der er behov for snævrere tolerancer eller forbedrede egenskaber. Støbegods gennemgår trimning, bearbejdning af kritiske boringer, afgratning, vibrationsbehandling, harpiksimprægnering for tryktætte dele og belægning.

Disse operationer undervurderes rutinemæssigt i omkostninger. Ved trykstøbning koster trimning, bearbejdning, afgratning og imprægnering ofte mere end selve støbecyklussen, så et tilbud, der kun sammenligner støbetrinnet, er ikke en sammenligning af de dele, du rent faktisk vil installere.

Værktøj, Bind og omkostningsøkonomi

Værktøjsvolumen og omkostningsøkonomi

Omkostningsstrukturerne varierer i, hvor pengene er forpligtet, ikke kun hvor mange.

Støbning er domineret af matricen. En produktionsmatrice er en hærdet H13-enhed, der tager cirka 10-16 uger at bygge og prøveudtage, med 2-4 uger pr. produktionsfrigivelse derefter. Under cirka 5,000 dele om året betaler værktøjet sig sjældent tilbage, og investeringsstøbning, sandstøbning eller bearbejdning fra billets vinder i stedet. Fra 10,000 til 100,000 dele er en matrice med et eller to hulrum normalt; over 250,000 reducerer matricer med flere hulrum og maskiner med højere tonnage maskintiden pr. del proportionalt. Værktøjsomkostningerne er i størrelsesordenen 10-20% af de samlede omkostninger for et færdigt aluminiumsstøbningsprodukt, og selve matricestålet tegner sig kun for 5-15% af matriceomkostningerne - resten er bearbejdning, varmebehandling og fremstilling.

MIMs økonomi hviler på værktøjsfremstilling med flere kaviteter, hvilket muliggør høje produktionshastigheder, hvilket er grunden til, at processen er positioneret til masseproduktion af komplekse formede dele. Det citerede materiale giver ikke et MIM-volumenbreak-even, så den ærlige påstand er retningsbestemt: MIM har faste værktøjs- og råmaterialeomkostninger og lave omkostninger pr. del ved volumen, og det forbedres, når volumen stiger, og geometriens kompleksitet øges.

Hvor pengene går hen i hver proces

Ved trykstøbning er omkostningerne pr. del maskinsekunder plus legeringsvægt plus sekundære operationer. Maskintiden er kort - cyklusser på 15-60 sekunder, med udfyldning på 20-100 millisekunder - så støbetrinnet er sjældent den dyre del. De sekundære omkostninger er: trimning, bearbejdning, afgratning og imprægnering tilføjer ofte mere end selve støbecyklussen. Valg af legering ændrer også tallet, da zinkforme holder omtrent en størrelsesorden længere end aluminiumforme og cykler hurtigere, hvilket ofte opvejer højere metalomkostninger på små dele.

I MIM er omkostningsdriverne råmateriale, termisk behandling og sekundære materialer. Råmaterialet er fint pulver plus bindemiddel, hvor bindemidlet typisk udgør 40 volumen%. Afbinding og sintring bruger ovntid og kontrolleret atmosfære, og sintring er en lang, præcist overvåget temperaturprofil snarere end en hurtig cyklus. Sekundære operationer - prægning, bearbejdning, varmebehandling, belægning - lægges oveni. Hvor de faste omkostninger ved trykstøbning er koncentreret i en bearbejdet stålform, er MIM's omkostninger spredt på tværs af værktøj, pulver og ovngennemstrømning.

Valg af et lydstyrkebånd

Retningsbestemt: Lav volumen favoriserer bearbejdning, investeringsstøbning eller sandstøbning, hvor værktøjsforbruget er lille eller fraværende; mellemvolumen favoriserer en simpel matrice eller MIM afhængigt af legeringen, da en matrice med et eller to hulrum er normal fra 10,000 til 100,000 dele, og MIM-værktøjsforbruget amortiseres i en lignende størrelsesorden; høj volumen favoriserer værktøjsforbrug med flere hulrum i begge processer. Disse er retningsbestemte bånd hentet fra de citerede kilder, ikke universelle tærskler - delstørrelse, legering, tolerance og antal hulrum ændrer alle overgangen, og et tilbud er det eneste pålidelige tal for en specifik del.

Mekaniske egenskaber og efterbehandling

Mekaniske egenskaber og efterbehandling

MIM-dele når 96%-99% af den teoretiske densitet, når de sintres i en kontrolleret atmosfære, og det resulterende metal beskrives som havende mekaniske og fysiske egenskaber, der ligner udglødede dele fremstillet ved konventionel metalbearbejdning - svarende til dele, der er bearbejdet af stangmateriale. Når der er behov for højere egenskaber, udvider sekundære operationer såsom varmebehandling området.

Støbegods har en anden struktur. Størkningen begynder ved matricens overflade og fortsætter indad, hvilket producerer en finkornet, lavporøs hinde, typisk 0.015-0.020 tommer (0.38-0.50 mm) tyk, med porøsitet koncentreret i kernen mellem hinderne. Hudens tykkelse er relativt konstant og er ikke en funktion af den samlede vægtykkelse, så tyndvæggede sektioner kan faktisk være stærkere og mere ensartede end tykke sektioner. Den praktiske konsekvens er, at konventionelle højtryksstøbegods generelt ikke kan svejses eller T6-varmebehandles, fordi indesluttet gas udvider sig ved temperatur og danner bobler på delen. Vakuumstøbning, som reducerer hulrumstrykket til 50 millibar eller mindre, og porefri varianter reducerer indesluttet gas nok til at tillade begge dele, til en procespræmie. Hvis svejsning eller T6-varmebehandling er påkrævet, skal det meddeles, før matricen designes.

Kan støbte dele bearbejdes og samles?

Ja, og begge dele er rutine. Støbegods gennemgår trimning, bearbejdning af kritiske boringer, afgratning, vibrationsbehandling, harpiksimprægnering for tryktætte dele og belægning. Støbning beskrives også som noget, der tilbyder store muligheder for monteringsfordele: indstøbte buer, ribber og selvfikserende funktioner kan reducere antallet af dele, og lejeoverflader kan undertiden indarbejdes i støbegodset for at eliminere separat fremstillede og samlede lejer.

Forsigtigheden gælder bearbejdningsdybden. Tillad ca. 0.25-0.75 mm (0.010-0.030 tommer) på bearbejdede overflader, og ikke mere end nødvendigt. Kuldehuden er det tætteste, tryktætte metal i støbegodset; dyb skæring gennem den blotlægger undergrundens porøsitet, hvilket er den sædvanlige årsag til lækager i bearbejdede tætningsflader. Hvor tryktæthed er vigtig, skal bearbejdede overflader omhyggeligt vælges, og områderne, omfanget og dybden af ​​den sekundære bearbejdning skal specificeres, før formkonstruktionen begynder.

Anvendelser: Hvor hver proces passer ind

Applikationer hvor hver proces passer ind

Anvendelseskortet for trykstøbning følger dets legeringer og dets vægt. Typiske dele er huse, gearkassehuse, beslag, stikskaller og hardware, fra et par gram op til ca. 9 kg. Aluminium A380 dominerer volumenmæssigt; zinklegeringer som Zamak 3 og 5 giver tyndere vægge, finere detaljer og langt længere levetid for støbeformen; magnesium AZ91D giver vægtbesparelser til en højere metalpris. Trykstøbninger bruges i landbrugsmaskiner, biler, byggebeslag, elektrisk og elektronisk udstyr, håndværktøj, husholdningsapparater, industriprodukter, instrumentering, haveudstyr, kontormøbler og -maskiner, bærbare elværktøjer og fritidsudstyr.

MIM-komponenter anvendes blandt andet inden for medicin og tandlægebranchen, luftfart, forsvar, bilindustrien og landbruget, samt skære- og sliddele i hårdmetal. Listerne overlapper hinanden, og det er netop denne overlapning, der er pointen: ingen af ​​brancherne tilhører udelukkende én proces. Materialevalg, ikke branchemærkning, er afgørende for valget.

Automotive og industrielt udstyr

Volumenarbejde inden for bilindustrien og industrien - tyndvæggede ikke-jernholdige huse, beslag, gearkassehuse, stikskaller - er velegnet til trykstøbning, fordi delene er store nok til at kræve en matrice, enkle nok til at frigøre og talrige nok til at amortisere en. Hvor de samme sektorer har brug for små, komplekse komponenter med højere smeltepunkt, passer MIM: formfriheden og nettoformtolerancekontrollen betyder mere end kuvertstørrelsen, og legeringen kan være rustfrit stål eller lavtlegeret stål, som trykstøbning ikke kan udføre.

Medicin, Tand- og præcisionsinstrumenter

Små komponenter i rustfrit stål og speciallegeringer i medicinsk og dental udstyr peger mod MIM, hvilket er grunden til, at medicinsk og dental er et af de markeder, som processen betjener. Støbte huse forekommer stadig i apparatkabinetter, hvor et aluminium- eller zinkhus med indstøbte funktioner udfører det strukturelle arbejde. Igen er det materialekravet, der afgør før industrien: en instrumentkomponent i rustfrit stål og et aluminiumskabinet konkurrerer ikke om den samme proces.

Alternativer når hverken metalsprøjtestøbning eller trykstøbning passer

Alternativer når hverken metalsprøjtestøbning eller trykstøbning passer

Når legeringen udelukker trykstøbning, og volumen eller geometrien udelukker MIM, er svaret normalt et af fem alternativer. De overlapper hinanden snarere end at rangere i en fast rækkefølge.

CNC-bearbejdning fra billetmaskiner vinder ved lav volumen, når tolerancerne er stramme, og når der ikke er noget værktøjsbudget. Den har næsten nul værktøjsforbrug og høje omkostninger pr. emne, og den leverer emner, før noget værktøj er skåret.

Investeringsstøbning er en succes for stål, rustfrit stål og superlegeringer, for lavere volumener og for geometrier med underskæringer eller nul træk, som en stålform ikke kan frigive. Den kan producere vægge så tynde som ca. 0.25-1 mm (0.010-0.040 tommer) afhængigt af legeringen, og dens værktøjsomkostninger ligger et godt stykke under trykstøbningens.

Sandstøbning er en succes, når det gælder store, enkle dele med lav volumen, med det laveste værktøjsforbrug i støberuterne og sekundære operationer, der driver omkostningerne, hvor præcision er nødvendig.

Pulvermetallurgisk pres-og-sinterteknik vinder ved enklere geometrier i volumen, hvor en matrice kan presse formen direkte, og MIM's formfrihed ikke er nødvendig.

Plastsprøjtestøbning vinder, når delen slet ikke behøver at være af metal.

Maskinbearbejdning og investeringsstøbning som bromuligheder

Bearbejdning spiller en specifik rolle i et støbe- eller MIM-program: den leverer dele, før værktøjet findes, så designet kan testes og revideres, mens produktionsværktøjet tilbydes eller bygges. Når designet er stabilt, kan den bearbejdede del erstattes af en støbning- eller MIM-proces. Vejledning i trykstøbning fremfører det samme synspunkt fra den anden side - hvor designspørgsmål skal løses først, eller leveringstiderne er korte, bruges prototypealternativer såsom tyngdekraftsstøbning eller bearbejdning fra lager til at tilnærme sig det trykstøbte slutprodukt.

Investeringsstøbning dækker det legeringssortiment, som trykstøbning ikke kan, og geometrien, som MIM-værktøj muligvis ikke kan retfærdiggøre ved lav volumen. Det er den naturlige bro, når en del skal være rustfrit eller en superlegering, volumen er under MIM-værktøjstærsklen, og geometrien har underskæringer eller overflader med nul træk.

Sprøjtestøbning af plast, når metal ikke er påkrævet

Hvis funktionen tillader en polymer, deler plastsprøjtestøbning sprøjtestøbemaskinens arkitektur med MIM, men fjerner afbindings- og sintringstrinnene samt omkostningerne til metalpulveret. Det gør det værd at spørge, før der gives et tilbud på en metalproces, om delen overhovedet skal være af metal – og hvis den skal, om metalkravet er strukturelt, termisk, elektrisk eller kosmetisk, fordi hvert svar peger på en forskellig proces.

Valg af NOBLE til at understøtte dine metalsprøjtestøbnings- og trykstøbningsprojekter

Valg af NOBLE til at understøtte dine metalsprøjtestøbnings- og trykstøbningsprojekter

NOBLE er en kinesisk-baseret kontraktproducent og et kinesisk-britisk joint venture, anerkendt af regeringen som en "national højteknologisk virksomhed". Vores servicedybde og procesekspertise hjælper kunder med effektivt at bevæge sig fra prototype til volumenproduktion på metalsprøjtestøbnings- og trykstøbningsprogrammer - og på det bearbejdnings-, efterbehandlings- og monteringsarbejde, der omgiver dem.

Et MIM- eller støbeprogram er sjældent blot et støbetrin. Det kræver input til design med henblik på fremstillingsevne, før værktøjet skæres, værktøjskoordinering, sekundær bearbejdning for at bringe kritiske funktioner inden for tolerance, overfladebehandling, inspektion mod tegningen og samling, hvis delen sendes som en delmontering. NOBLEs rolle er at dække hele dette omfang, så programmet ikke fragmenteres på tværs af leverandører, hvor hver overdragelse tilføjer tid og toleranceopbygning.

Fra prototype til batchproduktion

Vejen går gennem designgennemgang og fremstillingsbarhedsanalyse, tilbudsgivning, stikprøveudtagning og derefter volumenproduktion, med det samme kvalitetssystem anvendt i alle faser. I praksis betyder det at uploade CAD-filer og indsende en OFFQ med de nødvendige oplysninger, modtage designanalyse og transparent prisfastsættelse og derefter gå videre til produktion og levering. NOBLEs rapid prototyping- og lavvolumenproduktionstjenester er bygget til at bygge bro mellem en første artikel og den endelige produktion, så et design kan verificeres, før volumenværktøjer anvendes.

Kvalitetssystemer og komplet service

NOBLE er ISO 9001:2015- og ISO 13485:2016-certificerede. For en køber betyder ISO 9001:2015 et dokumenteret kvalitetsstyringssystem, der styrer, hvordan dele planlægges, produceres og kontrolleres; ISO 13485:2016 tilføjer et medicinsk udstyrsorienteret kvalitetssystem, hvilket er vigtigt, når delen forsyner et reguleret enhedsprogram. I produktionen kører NOBLE en komplet IQC-, IPQC- og FQC/OQC-inspektionsproces med internt test- og måleudstyr, der bruges til at verificere komponenter i forhold til specifikationen.

Det komplette tilbud strækker sig fra design til montering – ikke kun produktion. For et MIM- eller trykstøbeprojekt betyder det én partner til DFM-input, værktøjskoordinering, sekundær bearbejdning, færdigbehandling, inspektion og montering, hvilket reducerer antallet af overdragelser mellem leverandører og holder ansvarligheden samlet ét sted. For at starte et projekt skal du dele dine tegninger, legering, mængder og kvalitetskrav, og NOBLEs team vil svare med feedback om fremstillingsevne og prisfastsættelse.

Ofte stillede spørgsmål om metalsprøjtestøbning vs. trykstøbning

Hvilken proces skal jeg vælge til en lille, kompleks rustfri ståldel med titusindvis af produktion om året?

Rustfrit stål udelukker konventionel trykstøbning baseret på smeltetemperatur, så den reelle sammenligning er MIM versus bearbejdning og investeringsstøbning. Med titusindvis af eksemplarer om året med kompleks geometri amortiseres MIM's værktøjsproduktion over volumen, og dens formfrihed og nettoformtolerancekontrol favoriserer den. Bearbejdning er fortsat den alternative løsning med lavt værktøjsforbrug, og investeringsstøbning dækker geometri med lavt volumen eller nul-træk. Bekræft tolerance- og finishkravene med leverandøren, før du forpligter dig, da disse bestemmer, hvor meget sekundær bearbejdning delen har brug for.

Hvorfor kan trykstøbning normalt ikke producere rustfri ståldele?

Varmekammermaskiner bruger kun lavtsmeltende zink-, magnesium- og blylegeringer. Aluminium ved cirka 620-675 °C skal støbes i et koldt kammer, da det ville opløse en nedsænket cylinder. Rustfrit stål smelter langt over dette niveau, og den termiske belastning ville overstige, hvad H13-formstål tolererer - formens levetid falder allerede fra cirka 60,000-200,000 skud i aluminium ved cirka 700 °C til 5,000-50,000 i kobber/messing ved cirka 970 °C. Ved temperaturer i rustfrit stål kollapser formens økonomi, hvilket er grunden til, at processen behandles som en ikke-jernholdig rute.

Ved hvilken produktionsvolumen bliver metalsprøjtestøbning økonomisk at foretrække frem for maskinbearbejdning eller investeringsstøbning?

Der er intet fast tal. MIM har faste omkostninger til værktøj og råmateriale, men en lav pris pr. del ved volumen, så den forbedres, efterhånden som volumen stiger, og geometriens kompleksitet øges. Bearbejdning har næsten nul værktøjsomkostninger og høje omkostninger pr. del; investeringsstøbning ligger midt imellem. Fordelingen afhænger af delstørrelse, legering, tolerance og antal kaviteter, og et tilbud på din specifikke del er det eneste pålidelige tal.

Hvor meget krympning skal der beregnes til i et MIM-værktøj, og hvem kompenserer for det?

Den grønne del er cirka 20 % større i alle dimensioner end den færdige del, og sintringskrympningen er typisk 18 %–22 %, afhængig af bindemiddelvolumen og isotropisk. Værktøjsmageren kompenserer i formhulrummet, så den sintrede del overholder tegningen. Du angiver de færdige dimensioner; værktøjet har tillægsværdien.

Kan trykstøbte dele bearbejdes og samles til en færdig samling?

Ja. Støbegods gennemgår rutinemæssigt trimning, bearbejdning af kritiske boringer, afgratning, vibrationsbehandling, imprægnering og belægning, og indstøbte buer, ribber og selvfikserende funktioner kan reducere antallet af dele i samlingen. Tillad ca. 0.010-0.030 tommer (0.25-0.75 mm) bearbejdningsmateriale, og undgå at skære dybt forbi kølehuden, hvilket blotlægger underliggende porøsitet og forårsager lækager i tætningsfladerne.

Hvad er alternativerne, når hverken MIM eller trykstøbning passer?

  • CNC-bearbejdning fra billet — lav volumen, snæver tolerance, intet værktøjsbudget.
  • Investeringsstøbning — stål, rustfrit stål og superlegeringer; lavere volumener; underskæringer eller nul-træk geometri.
  • Sandstøbning — store, enkle dele med lavt volumen.
  • Pulvermetallurgi presse-og-sinter — enklere geometrier ved volumen.
  • Støbning af plast — når delen ikke behøver at være af metal.

Hvad skal jeg forberede, før jeg anmoder om et tilbud på et MIM- eller støbt projekt?

  • 3D CAD- og 2D-tegninger med markerede tolerancer og kritiske funktioner
  • Legerings- og materialespecifikation
  • Årlige og spidsbelastningsvolumener
  • Krav til overfladebehandling og efterbehandling
  • Samlingsomfang, hvis delen leveres som en undermontering
  • Kvalitets- og certificeringskrav
  • Måltidslinje

De elementer, der påvirker værktøjsomkostningerne mest, er geometrisk kompleksitet og sidepåvirkninger i trykstøbning samt emnestørrelse og antal funktioner i MIM; volumen- og tolerancekrav styrer sammenligningen pr. emne i begge.

Piscary Herskovic-1

Skrevet Af

Piscary Herskovic

Piscary Herskovic er Content Marketing Director hos NOBLE og har over 20 års erfaring med at skrive indhold. Han er dygtig inden for 3D-modellering, CNC-bearbejdning og præcisionssprøjtestøbning. Han kan rådgive om dit projekt, vælge den rigtige proces til at fremstille de dele, du har brug for, reducere omkostninger og forkorte projektcyklusser.

Velkommen til at dele denne side:
Seneste Nyheder
Få et gratis tilbud nu!
Kontaktformular demo (#3)

Vedhæft venligst din 3D-tegning. Vi respekterer dine immaterielle rettigheder og støtter underskrivelse af en fortrolighedsaftale. Eller send din RFQ via e-mail. IM@nobleai.cn

Relaterede Produkter

[blog_relaterede_produkter]

Relaterede nyheder

En plastikdel flyttes sjældent fra en CAD-fil til en forsendelseskarton i ét trin. Et sted mellem den første

Indstiksstøbning og overstøbning er de to vigtigste og mest anvendte processer inden for sprøjtestøbning. Men de minder om hinanden.

Inden for sprøjtestøbning er indsatsstøbning en almindeligt anvendt proces. Når vi køber dele fremstillet med denne proces, er prisen

Introduktion: Hvorfor ABS Rapid Prototyping er vigtigt for produktudvikling ABS findes overalt. Det er hårdt og holdbart, bevarer sin

Introduktion Gå gennem enhver fabrik i dag. Du ser plastik overalt. Det er i bilers instrumentbrætter, medicinsk udstyr og telefoncovers.

Hvad er sprøjtestøbning? Sprøjtestøbning, også kendt som sprøjtestøbning, er kommet ind i alle hjørner af vores liv med

I metalstøbningens verden er lavtryks- og højtryksstøbning to populære teknikker, der hver især bidrager med deres styrker og

Betjener du sprøjtestøbemaskiner? Lær de 5 kritiske sikkerhedstrin for at beskytte medarbejdere, forhindre ulykker og øge produktiviteten i 2025.

Rul til top

Skriv en besked!

Kontaktformular demo (#3)

Vedhæft venligst din 3D-tegning. Vi respekterer dine immaterielle rettigheder og støtter underskrivelse af en fortrolighedsaftale. Eller send din RFQ via e-mail. IM@nobleai.cn

Hvis du har spørgsmål, så tøv ikke med at kontakte os.
Kundesamarbejdssager