< img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=28308886678697114&ev=PageView&noscript=1" />

Tuota tarkkuusosia, jotka ylittävät alan standardit.

Tarjoaa tehokasta tuotantoa ja nopeampaa suunnittelua toimitukseen.

Valmistaa prototyyppejä ja tuotteita, jotka täyttävät lääketieteelliset turvallisuusstandardit kilpailukykyiseen hintaan.

Paranna tehokkuutta tarkan, nopean ja tasaisen osien laadun avulla.

Luo ja testaa tuotteita nopeasti markkinoille tuomiseksi.

Toimita koneita, jotka voittavat kilpailijat.

Mahdollisuus innovoida nopeammin ja maksimoida suorituskyky.

Nopeuta innovaatioita ja kehitystä.

Tuo uusia, edullisia tuotteita markkinoille nopeammin.

Tuota tarkkuusosia, jotka ylittävät alan standardit.

Tarjoaa tehokasta tuotantoa ja nopeampaa suunnittelua toimitukseen.

Valmistaa prototyyppejä ja tuotteita, jotka täyttävät lääketieteelliset turvallisuusstandardit kilpailukykyiseen hintaan.

Paranna tehokkuutta tarkan, nopean ja tasaisen osien laadun avulla.

Luo ja testaa tuotteita nopeasti markkinoille tuomiseksi.

Toimita koneita, jotka voittavat kilpailijat.

Mahdollisuus innovoida nopeammin ja maksimoida suorituskyky.

Nopeuta innovaatioita ja kehitystä.

Tuo uusia, edullisia tuotteita markkinoille nopeammin.

Metallin ruiskuvalu vs. painevalu: prosessi, materiaalit, sovellukset ja vaihtoehdot

Metallin ruiskuvalu vs. painevaluprosessimateriaalien sovellukset ja vaihtoehdot

Sekä metallin ruiskuvalu että painevalu muuttavat CAD-mallin valmiiksi metalliosaksi ilman, että sitä veistetään kappaleesta, ja molempia myydään lupauksella nettomuodon mukaisesta tuotannosta suuria määriä. Tämä pinnan samankaltaisuus on syy siihen, miksi niin monet hankintakeskustelut alkavat hintavertailusta ja päättyvät väärään prosessiin. Nämä kaksi tietä eroavat toisistaan ​​kysymyksessä, joka ratkaisee useimmat projektit ennen kuin kustannuksilla on edes merkitystä: mitä seoksia kukin voi käyttää. Painevalussa käytetään matalammassa lämpötilassa sulavia ei-rautametalleja; metallin ruiskuvalussa käytetään hienojakoisia jauheita ja korkean lämpötilan sintrausta, jotka avaavat ruostumattomia teräksiä ja muita rautapitoisia järjestelmiä.

Tämä vertailu on järjestetty ostajan tosiasiallisesti arvioimien kriteerien – seoksen yhteensopivuuden, osan koon ja geometrian, toleranssin ja viimeistelyn, työkalujen ja tilavuuden taloudellisuuden, mekaanisten ominaisuuksien ja jälkikäsittelyn – ympärille eikä prosessien nimien ympärille. Päätöstä lähellä oleville lukijoille on ensin yhteenvetomatriisi, jota seuraa kukin kriteeri vuorollaan, vaihtoehdot, kun kumpikaan prosessi ei sovi, miten NOBLE tukee ohjelmia molemmilla tavoilla, ja vastaukset useimmin esiin tuleviin kysymyksiin.

Metallin ruiskuvalu vs. painevalu yhdellä silmäyksellä

Kriteeri Metallin ruiskuvalu (MIM) painevalu
Seosperhe Hieno metallijauhe ja sideaine; ruostumattomat teräkset, niukkaseosteiset teräkset, erikoisjärjestelmät, mukaan lukien titaani ja kovametalli tutkimuksessa ja tuotannon kehityksessä Alhaisemmassa lämpötilassa sulavat ei-rautametalliseokset: alumiini, sinkki, magnesium, kupari/messinki, lyijy ja tinapohjaiset seokset
Tyypillinen osan koko Pienet, monimutkaiset komponentit; prosessin kuvataan tarjoavan lähes rajattomat muoto- ja ominaisuusmahdollisuudet, mutta mainituissa viitteissä ei mainita vastaavaa kokokattoa Unssin murto-osasta noin 454 grammaan miniatyyriharjoittelussa; jopa noin 9 kiloon yleisharjoittelussa
Tyypillinen seinä Ei määritelty mainituissa MIM-viittauksissa Alumiinin nimellispaksuus 2–3 mm, käytännöllinen pienille osille 1.2 mm; sinkin nimellispaksuus 1–1.5 mm, saavutettavissa 0.030 tuumaa
Toleranssi Verkkomuotoiluprosessi, jossa on hyvä mittatoleranssien hallinta; toimitetussa materiaalissa julkaistut tiedot ovat titaani-MIM-tutkimusarvoja, eivät yleistä MIM-standardia NADCA-standardin mukainen lineaarinen toleranssi ±0.010 tuumaa (±0.25 mm) ensimmäisellä tuumalla ja ±0.002 tuumaa jokaista lisätuumaa kohden alumiinille; tarkkuustyökalut puolittavat sen suunnilleen
Pintakäsittely Sintrattu pinta; Ti-MIM-tutkimus toteaa karheamman pinnan kuin muut MIM-menetelmät suuremman hiukkaskoon vuoksi Noin 32–63 µin Ra (0.8–1.6 µm) uudesta muotista valettuna, karhenee muotin lämmönkestävyyden myötä
työkalut Monipesäinen työkalujärjestelmä mahdollistaa korkean tuotantonopeuden; vihreät osat muovataan ylisuuriksi ja kutistuvat sintrauksen aikana Karkaistu H13-muotin kokoonpano; noin 10–16 viikkoa rakentamiseen ja näytteenottoon
Taloudellinen volyymiluokka Suunniteltu monimutkaisten muotoisten osien massatuotantoon; mainittu materiaali ei anna MIM:n kannattavuusrajaa Työkalujen valmistus maksaa itsensä takaisin harvoin alle noin 5 000 osan vuosivauhdissa; yksi- tai kaksipesäisten muottien valmistus on normaalia 10 000–100 000 kappaleen vuosivauhdissa; monipesäisten muottien valmistus yli 250 000 kappaleen vuosivauhdissa.
Syklinopeus Perinteinen ruiskuvalukone; syklin kestoa ei ole mainittu mainituissa MIM-viitteissä 15–60 sekuntia laukausta kohden; portin täyttöaika 20–100 millisekuntia
Saavutettava geometria Lähes rajattomat muoto- ja geometristen ominaisuuksien mahdollisuudet; tuoreeseen osaan voidaan lisätä alaleikkauksia ja poikkireikiä koneistamalla Monimutkaiset muodot valetuilla kohoumilla ja rivoilla; vaatii vetoa, sivuliikkeet lisäävät työkalukustannuksia ja sykliaikaa
Jälkikäsittelyä Kohoava työstö, koneistus, lämpökäsittely, pinnoitus ja muut toissijaiset työvaiheet tiukempien toleranssien tai parempien ominaisuuksien saavuttamiseksi Kriittisten reikien leikkaus, koneistus, purseenpoisto, täryviimeistely, kyllästys ja pinnoitus

Yksi varoitus ennen taulukon käyttöä: kahta saraketta ei mitata samalla tavalla. Painevalun toleranssi- ja viimeistelyarvot ovat peräisin NADCA-standardeista ja tuotantopainevalulle kirjoitetuista prosessiviitteistä. Mainitussa materiaalissa esitetyt MIM-toleranssiarvot ovat peräisin titaani-MIM:n tutkimuskatsauksesta, jonka kirjoittaja huomauttaa, että toleranssikapasiteetti ei ole vielä muiden MIM-teknologioiden tasolla. Käsittele MIM-riviä suuntaa antavana ja varmista tärkeät numerot toimittajalta, joka antaa tarjouksen osastasi.

Arviointikriteerit: Kuinka vertailla metallin ruiskuvalua ja Die Casting

Tyhjiömuovaustekniikan käytännön sovellukset

Viisi kriteeriä ratkaisevat suurimman osan metallin ruiskuvalu- ja painevalumuottien valintapäätöksestä, ja niitä tulisi soveltaa järjestyksessä.

Seosten yhteensopivuus on etusijalla, koska se on portti, ei pisteytys. Jos osan on oltava ruostumatonta terästä, perinteinen painevalu on sulamislämpötilassa heikko, eikä mikään työkalujen optimointi muuta sitä. Jos osa on alumiinikotelo, MIM ei ole luonnollinen vaihtoehto. Ratkaise seoskysymys ennen kuin vertailet mitään muuta.

Osan koko ja geometria määrittävät fyysiset rajat. Painevalussa on julkaistu kokoluokat ja seinämän paksuussäännöt; MIM:n vahvuus on muodon vapaus pienessä mittakaavassa, eivätkä mainitut lähteet anna vertailukelpoista kokokattoa. Tässä päätetään, onko osa liian suuri yhdelle prosessille tai onko sillä ominaisuuksia, joita toisella ei voida muovata.

Toleranssi ja pinnanlaatu määräävät, kuinka paljon jälkityötä osa tarvitsee. Valetut tai sintratut mitat harvoin täyttävät kaikkia ominaisuuksia, joten todellinen kysymys on, mitkä ominaisuudet on koneistettava ja mitä se lisää.

Työkalu- ja volyymitalous muuntaa edellä mainitun rahaksi. Molempiin prosesseihin liittyy huomattavat kiinteät työkalukustannukset ja alhaiset kappalekohtaiset kustannukset volyymituotannossa, minkä vuoksi volyymihaarukalla on yhtä suuri merkitys kuin yksikköhinnalla.

Mekaaniset ominaisuudet ja jälkikäsittely ratkaisevat, käyttäytyykö valmis osa vaaditulla tavalla – tiheys, huokoisuus, hitsattavuus, lämpökäsiteltävyys – ja mitä viimeistelyvaiheita sovellus vaatii.

Kriteereiden suorittaminen tässä järjestyksessä välttää yleisen virheen, jossa käytetään kahta prosessia osalle, jonka vain toinen voi fyysisesti tuottaa.

Seos- ja materiaaliyhteensopivuus

Painevalussa käytetään seoksia, joiden sulamispisteet sekä kone että muotti kestävät. Useimmat painevalut on valmistettu ei-rautametalleista – sinkistä, kuparista, alumiinista, magnesiumista, lyijystä, tinasta ja tinapohjaisista seoksista – ja koneen arkkitehtuuri seuraa sulamislämpötilaa.

Normaali muotin käyttöikä CastingAlloyn muotilla vs. ydinlaukaukset

Normaali muotin käyttöikä valumetallilla Uddeholmin painevaluoppaan mukaan. Arvot ovat tyypillisiä vaihteluvälejä tuotantomuoteille ja keernoille; todellinen käyttöikä riippuu muotin materiaalista, lämpökäsittelystä ja prosessinohjauksesta, eikä se ole takuu.

Kuumakammiokoneet pitävät ruiskutussylinterin upotettuna sulaan. Ne käyttävät sinkki-, magnesium- ja lyijyseoksia, joiden sulamispisteet ovat riittävän alhaiset, jotta ne eivät vaikuta teräsmäntään; Zamak 3 sulaa noin 390 °C:ssa. Kylmäkammiokoneet pitävät uunin erillään ja kauhovat mitatun ruiskutusannoksen lämmittämättömään holkkiin joka sykli. Noin 620–675 °C:n lämpötilassa kaadettu alumiini liuottaisi upotetun kuumakammiosylinterin, joten alumiini valetaan aina kylmäkammiossa.

Metallin ruiskuvalu alkaa eri lähtökohdista. Hyvin hienojakoisia alkuaine- tai esiseostettuja metallijauheita – yleensä alle 30 mikrometriä – sekoitetaan kuumana termoplastisen sideaineen kanssa, kunnes jokainen hiukkanen on päällystetty, minkä jälkeen ne rakeistetaan raaka-ainepelleteiksi. Sideaineet muodostavat tyypillisesti 40 tilavuusprosenttia raaka-aineesta. Osa muovataan tavanomaisella ruiskuvalukoneella, siitä poistetaan sideaine ja sintrataan kontrolloidussa ilmakehässä noin 85 prosentissa metallin sulamislämpötilasta. Ruostumattomasta teräksestä valmistettu osa voidaan lämmittää 1 350–1 400 °C:seen.

Tuo sintrausreitti on se, mikä mahdollistaa MIM:n saavuttaa seoksia, joita painevalu ei käytännössä voi suorittaa. Kompromissi on monivaiheinen prosessi – sekoittaminen, muovaus, sideaineen poisto, sintraus – jossa sideaineen poistoa kuvataan kirjallisuudessa kriittisimmäksi vaiheeksi, koska se määrittää prosessin onnistumisen vai epäonnistumisen.

Miksi painevalu ei normaalisti käytä ruostumatonta terästä

Ruostumattoman teräksen sulamislämpötila on huomattavasti korkeampi kuin mitä upotettu kuumakammiojärjestelmä sietää, ja jopa kylmäkammioruiskutus tuossa lämpötilassa aiheuttaisi suulaketeräkselle vakavan lämpökuormituksen. Suulakkeen käyttöiän tiedot osoittavat tämän selvästi. Noin 700 °C:ssa valetussa alumiinissa lämpöhalkeilu, halkeilu, eroosio ja painaumat rajoittavat suulakkeen normaalin käyttöiän noin 60 000–200 000 laukaukseen suulakkeeseen ja 40 000–150 000 laukaukseen ytimeen. Kuparissa/messingissä noin 970 °C:ssa samat mekanismit lyhentävät normaalin käyttöiän 5 000–50 000 laukaukseen suulakkeeseen ja 1 000–5 000 laukaukseen ytimeen. Ruostumaton teräs sulaa selvästi molempien yläpuolella.

Rajoitus on pikemminkin käytännöllinen kuin absoluuttinen: muotin käyttöikä lyhenee valun lämpötilan noustessa, ja ruostumattoman teräksen lämpötiloissa karkaistun muotin taloudelliset edut romahtavat. Tästä syystä prosessia kuvataan ei-rautametalliseosten ajona ja miksi teräsvalut on prosessivertailutaulukoissa listattu painevaluun soveltumattomiksi.

Mitä metallin ruiskuvalu voi tehdä rauta- ja erikoisseoksilla

MIM:n materiaalitoimiala keskittyy rautapitoisiin järjestelmiin – ruostumattomiin teräksiin ja niukkaseosteisiin teräksiin – sekä erikoismateriaaleihin. MIM on tuottanut kovametalliseosta (WC-Co), ja tutkimus on keskittynyt sintrausmenetelmiin, kuten mikroaaltosintraukseen, jotka rajoittavat raekasvua ja säilyttävät kovuuden. Titaani-MIM on aktiivinen tutkimuksen eturintamassa: Ti-6Al-4V on ylivoimaisesti yleisin seos, ja katsauksessa todetaan, että kuumaisostaattisella puristuksella Ti-6Al-4V on saavuttanut 975 MPa:n vetolujuuden ja 14 %:n venymän, mikä on samanlainen kuin taotulla materiaalilla, kun taas sintrattu titaani saavutti parhaassa raportoidussa tapauksessa 920 MPa:n vetolujuuden ja 11 %:n venymän 98 %:n tiheydellä. Väsymis- ja murtumissitkeys olivat tyypillisesti alhaisemmat kuin vastaavalla taotulla tuotteella.

Pysytään rehellisenä: nuo titaania koskevat luvut ovat peräisin erityisesti Ti-MIM:iä koskevasta katsauksesta, ja samassa katsauksessa todetaan, että Ti-MIM:n toleranssiominaisuudet eivät ole vielä muiden MIM-tekniikoiden tasolla, sillä sintrattu pinta on karkeampi suuremman hiukkaskoon vuoksi.

Osan koko, seinämän paksuus ja geometria

Osan koko Seinän paksuus ja geometria

Painevalun kokoalueet on määritelty hyvin. Yleisesti ottaen painevaletaan osia muutamasta grammasta noin 9 kg:aan; miniatyyripainevalun osat painavat unssin murto-osasta noin 454 grammaan. Seinämän paksuus seuraa seosta: alumiinivalujen nimellisseinämän paksuus on 2–3 mm, ja pienille osille käytännöllinen seinämän paksuus on 1.2 mm, kun taas sinkki ohenee 1–1.5 mm:n nimellisseinämän paksuudella ja 0.75 mm:n saavutettavissa. Paksut profiilit ovat tässä huonompia kuin ohuet, koska raskaat profiilit jähmettyvät viimeiseksi ja säilyttävät kutistumishuokoisuuden; kaikki yli noin 1.5 kertaa nimellisseinämän paksuiset profiilit tulisi porata.

MIM:n kuvaillaan tarjoavan lähes rajattomat muodon ja geometristen ominaisuuksien mahdollisuudet, ja monipesätyökaluilla on mahdollista saavuttaa korkea tuotantonopeus. Mainitut viitteet eivät anna vertailukelpoista kokokattoa MIM:lle, joten tämä vertailu ei pysty tarjoamaan sellaista. Voidaan kuitenkin sanoa, että MIM:n etuna on monimutkaisuus pienessä mittakaavassa, ei kuoren koko.

Syväys, kylkiluut ja täytelangan ominaisuudet painevalussa

Painevalun suunnittelusäännöt muokkaavat kappaleen ennen kuin työkalu leikataan. Alumiini tarvitsee noin 1°:n vetojäykkyyden ulkoseinillä ja 2°:n keernallisilla sisäpinnoilla; sinkki, joka tarttuu keernaan vähemmän aggressiivisesti, pärjää noin puolella tästä, ja syvät keernat tarvitsevat enemmän. Pienin pyöristyssäde on noin 1.5 mm, ja viereisen seinämän kokoinen pyöristyssäde on parempi – terävät sisäkulmat toimivat jännityksen nostajina valussa ja lämpötarkistuksen aloituskohdissa muotissa. Urien tulisi olla noin 0.6 × nimellisseinämän pituisia, jotta ne eivät uppoa, ja vetojäykkyyden tulisi olla 1–2° sivua kohden. Keernallisen reiän vähimmäishalkaisija on noin 2.5 mm alumiinissa ja 1.5 mm sinkissä, ja keernan syvyys on pidettävä alle noin 4 × halkaisijan; pienten tai syvien reikien poraaminen valamisen jälkeen on halvempaa kuin keernallisten reikien poraaminen.

Jakoviivoilla on toleranssirajoitus. Jakoviivan ylittävät mitat riippuvat siitä, kuinka tiiviisti muotinpuolikkaat sulkeutuvat, ja niillä on suurempi toleranssi kuin yhden muotinpuolikkaan sisällä olevilla mitoilla, ja liikkuvat muotin osat lisäävät oman toleranssinsa lineaarisen toleranssin päälle.

Alileikkaukset, poikkileikkaukset ja muotoilun jälkeen lisätyt ominaisuudet

MIM saavuttaa geometrisen vapauden eri tavalla. Jos muovauksen aikana ei ole mahdollista tehdä lisäsuunnitteluominaisuuksia – esimerkiksi alireikiä tai poikkileikkauksia – ne voidaan lisätä tuoreeseen osaan tässä vaiheessa koneistamalla tai muulla toissijaisella toiminnolla ennen sideaineen poistamista ja sintrausta. Tuore osa on edelleen pehmeä ja täysin muotoiltu, joten tämä on käytännöllinen tapa saada ominaisuuksia, joita muotti ei pystynyt vapauttamaan.

Painevalu käsittelee samaa ongelmaa sivutoimisten mekanismien avulla: liukukiskoilla ja keernoilla, jotka vetävät muuhun suuntaan kuin muotin pääaukkoon. Jokainen sivutoiminen mekanismi lisää työkalukustannuksia, sykliaikaa ja huoltopisteen, minkä vuoksi painevalusuunnittelun ohjeistuksessa liukukiskoille on eniten merkitystä kustannussäästöjen listalla. Osan uudelleen suuntaaminen tai ominaisuuden siirtäminen jakotasolle on usein halvempaa kuin liukukiskolle uuden mekanismin lisääminen.

Suvaitsevaisuus, Pinnan viimeistely ja toistettavuus

Painevalun toleranssi on standardoitu. NADCA:n standardin mukainen lineaarinen toleranssi alumiinille on ±0.010 tuumaa (±0.25 mm) ensimmäisellä tuumalla ja ±0.002 tuumaa jokaista lisätuumaa kohden; sinkillä ja magnesiumilla on samat standardiarvot, kun taas kuparilla on löysempi toleranssi, ±0.014 tuumaa (±0.36 mm). Tarkkuustyökalut ja tiukempi prosessinohjaus puolittavat nämä luvut noin puoleen. Valetun pinnan viimeistely on uudesta muotista mitattuna noin 32–63 µin Ra (0.8–1.6 µm) ja karhenee muotin lämpöhalkeamien myötä, koska lämpöväsymismurtumakuvio siirtyy osan pinnalle.

MIM-sintrauskutistuminenTyypillinen alue vs. vihreän osan ylikokoinen

Metallin ruiskuvalussa raportoitu sintrauskutistuminen. Vihreä osa valetaan ylisuureksi ja kutistuu isotrooppisesti sintrauksen aikana; tarkka arvo riippuu sideaineen tilavuudesta, joten työkalua leikataan kompensoimaan piirustuksen säätämisen sijaan.

MIM:iä kuvataan verkkomuotoiluprosessiksi, jolla on hyvä mittatoleranssien hallinta, mutta toimitetun materiaalin tarkat luvut ovat titaani-MIM-tutkimusarvoja: variaatiokerroin 0.1 % yhdessä raportoidussa tapauksessa ja 0.08–0.65 % vähemmän yksityiskohtaisissa raporteissa, ja massavaihtelut 0.5 prosentista yli 1 prosenttiin. Nämä eivät ole yleisiä MIM-standardeja, ja itse katsauksessa todetaan, että Ti-MIM on mahdollisesti lähestymässä muita MIM-menetelmiä sen sijaan, että se vastaisi niitä. Tuotanto-MIM-osan suunnittelutoleranssi on se, johon toimittajasi sitoutuu.

Kutistuminen: Työkalun suunnittelu valmiille mitoille

Kutistuminen on MIM-menetelmässä työkalujen valinnassa ratkaiseva tekijä. Tuore osa on kaikissa mitoissa noin 20 % suurempi kuin valmis osa, sideaineen määrästä riippuen, ja sintrauskutistuminen on tyypillisesti 18–22 %, myös sideaineen määrästä riippuen. Osa kutistuu isotrooppisesti suunniteltuihin mittoihinsa, kun huokoset poistuvat ja metallihiukkaset sulautuvat yhteen. Siksi työkalu leikataan ylisuureksi, jotta osa päätyy piirustukseen sintrauksen jälkeen.

Painevalu käsittelee samaa fysiikkaa supistumiskertoimella – kertoimella, jota sovelletaan valumittoihin muotin mittojen saamiseksi, ottaen huomioon muotin teräksen ja seoksen erilaiset lämpölaajenemiskertoimet sekä muotin käyttölämpötilan.

Molemmissa prosesseissa korvaus kuuluu työkalunvalmistajalle, ei asiakkaalle. Osan piirustus pysyy valmiiden mittojen mukaisena; muotin tai muottipesän mitoissa on kutistumisvara. Asiakkaan on toimitettava selkeä piirustus toleransseineen ja kriittisine ominaisuuksineen, ja toimittajan on toimitettava työkalu, joka on suunniteltu siten, että tuotettu osa vastaa niitä.

Toissijaiset toimenpiteet toleranssien kiristämiseksi

Kummassakaan prosessissa ei pidetä kaikkia ominaisuuksia lopullisten toleranssien mukaisina muovaushetkellä. MIM-osat käyvät läpi puristuksen, koneistuksen, lämpökäsittelyn, pinnoituksen ja muita toissijaisia ​​työvaiheita, kun tarvitaan tiukempia toleransseja tai parempia ominaisuuksia. Painevaletut osat käyvät läpi leikkauksen, kriittisten reikien koneistuksen, purseenpoiston, täryviimeistelyn, hartsikyllästyksen paineenkestoisia osia varten ja pinnoituksen.

Näiden toimenpiteiden kustannukset aliarvioidaan rutiininomaisesti. Painevalussa leikkaus, koneistus, purseenpoisto ja kyllästys lisäävät usein kustannuksia enemmän kuin itse valuprosessi, joten tarjous, joka vertaa vain valuvaihetta, ei vertaa osia, jotka todellisuudessa asennetaan.

työkalut, tilavuus ja kustannustaloustiede

Työkalujen määrä ja kustannustaloustiede

Kustannusrakenteet eroavat toisistaan ​​sen suhteen, mihin rahat sidotaan, eivätkä vain kuinka paljon.

Painevalusta suurin osa on muotti. Tuotantomuotti on karkaistu H13-kokoonpano, jonka rakentaminen ja näytteenotto kestää noin 10–16 viikkoa, ja sen jälkeen 2–4 viikkoa tuotantoerää kohden. Alle noin 5 000 osan vuosituotannossa työkalut maksavat harvoin takaisin, ja sen sijaan investment casting, ransom valu tai koneistus aihiosta voittaa. 10 000–100 000 osan tuotantomäärästä yksi- tai kaksipesäinen muotti on normaali; yli 250 000 osan tuotantomäärästä monipesäiset muotit ja suurempien tonnien koneet leikkaavat osaa kohden koneistusajan suhteessa. Työkalukustannukset ovat luokkaa 10–20 % valmiin alumiinipainevaloksen kokonaiskustannuksista, ja itse muottiteräs muodostaa vain 5–15 % muotin kustannuksista – loput on koneistusta, lämpökäsittelyä ja valmistusta.

MIM:n talous perustuu monipesäisiin työkaluihin, jotka mahdollistavat korkean tuotantonopeuden, minkä vuoksi prosessi on suunnattu monimutkaisten muotoisten osien massatuotantoon. Mainittu materiaali ei anna MIM:n volyymikustannusta, joten rehellinen lausunto on suuntaa antava: MIM:llä on kiinteät työkalu- ja raaka-ainekustannukset ja alhaiset osakohtaiset kustannukset volyymituotannossa, ja se paranee volyymin kasvaessa ja geometrian monimutkaisuuden kasvaessa.

Mihin rahat menevät kussakin prosessissa

Painevalussa osakohtainen kustannus on konesekuntia plus seoksen paino plus toissijaiset työvaiheet. Koneen käyttöaika on lyhyt – 15–60 sekunnin syklit, portin täyttö 20–100 millisekuntia – joten valuvaihe on harvoin kallein osa. Toissijaiset vaiheet ovat: leikkaus, koneistus, purseenpoisto ja kyllästys lisäävät usein enemmän kuin itse valusykli. Myös seosvalinnan vaikutus on suurempi, koska sinkkimuotit kestävät alumiinimuottia noin kertaluokkaa pidempään ja työvaiheet ovat nopeampia, mikä usein kompensoi pienten osien korkeampia metallikustannuksia.

MIM-menetelmässä kustannustekijöitä ovat raaka-aine, lämpökäsittely ja toissijaiset prosessit. Raaka-aine on hienojakoinen jauhe ja sideaine, sideaineen pitoisuus on tyypillisesti 40 tilavuusprosenttia. Sideaineen poisto ja sintraus vievät uuniaikaa ja kontrolloitua ilmakehää, ja sintraus on pitkä, tarkasti valvottu lämpötilaprofiili eikä nopea sykli. Toissijaiset prosessit – valaminen, koneistus, lämpökäsittely ja pinnoitus – lisäävät kaiken. Painevalun kiinteät kustannukset keskittyvät koneistettuun teräsmuottiin, kun taas MIM-menetelmän kustannukset jakautuvat työkalujen, jauheen ja uunin läpimenon kesken.

Äänenvoimakkuusalueen valitseminen

Suuntasuuntautuneesti: pieni volyymi suosii koneistusta, tarkkuusvalua tai hiekkavalua, joissa työkaluja on vähän tai ei ollenkaan; keskikokoinen volyymi suosii yksinkertaista muottia tai MIM:iä seoksesta riippuen, koska yksi- tai kaksipesäinen muotti on normaali 10 000–100 000 osan valmistusprosesseissa ja MIM-työkalut kuolevat samassa suuruusluokassa; suuri volyymi suosii monipesäistä työkalua kummassakin prosessissa. Nämä ovat suuntaa antavia arvoja, jotka on johdettu mainituista lähteistä, eivätkä yleisiä kynnysarvoja – osan koko, seos, toleranssi ja onteloiden lukumäärä muuttavat kaikki raja-arvoa, ja tarjous on ainoa luotettava luku tietylle osalle.

Mekaaniset ominaisuudet ja jälkikäsittely

Mekaaniset ominaisuudet ja jälkikäsittely

MIM-osat saavuttavat 96–99 % teoreettisesta tiheydestä sintrattaessa kontrolloidussa ilmakehässä, ja tuloksena olevalla metallilla kuvataan olevan mekaanisia ja fysikaalisia ominaisuuksia, jotka ovat samanlaisia ​​kuin tavanomaisella metallintyöstöllä valmistetuilla hehkutetuilla osilla – samanlaisia ​​kuin tankomateriaalista koneistetuilla osilla. Kun tarvitaan parempia ominaisuuksia, toissijaiset toimenpiteet, kuten lämpökäsittely, laajentavat tätä aluetta.

Painevalukappaleilla on erilainen rakenne. Jähmettymisprosessi alkaa muotin pinnasta ja etenee sisäänpäin, jolloin muodostuu hienorakeinen, vähähuokoinen pintakerros, joka on tyypillisesti 0.015–0.020 tuumaa (0.38–0.50 mm) paksu ja jonka huokoisuus keskittyy ytimeen pintakerrosten väliin. Pintakerroksen paksuus on suhteellisen vakio eikä se ole riippuvainen seinämän kokonaispaksuudesta, joten ohutseinäiset profiilit voivat itse asiassa olla vahvempia ja tasaisempia kuin paksut profiilit. Käytännössä tästä on seurauksena, että perinteisiä korkeapainevalukappaleita ei yleensä voida hitsata tai lämpökäsitellä T6-menetelmällä, koska loukkuun jäänyt kaasu laajenee lämpötilassa ja kuplittaa osaa. Tyhjiömuovaus, joka alentaa ontelon paineen 50 millibaariin tai alle, ja huokosettomat versiot vähentävät loukkuun jääneen kaasun määrää riittävästi, jotta molemmat ovat mahdollisia, mutta prosessikustannuksissa. Jos hitsaus tai T6-lämpökäsittely on tarpeen, siitä on ilmoitettava ennen muotin suunnittelua.

Voidaanko painevalettuja osia koneistaa ja koota?

Kyllä, ja molemmat ovat rutiinitehtäviä. Painevaletut osat käyvät läpi seuraavat vaiheet: leikkauksen, kriittisten reikien koneistuksen, purseenpoiston, täryviimeistelyn, hartsikyllästyksen paineenkestoa varten ja pinnoituksen. Painevalun kuvataan myös tarjoavan merkittäviä mahdollisuuksia kokoonpanoetujen kannalta: valetut kohoumat, rivat ja itsekiinnittyvät ominaisuudet voivat vähentää osien määrää, ja laakeripinnat voidaan joskus sisällyttää valuun erikseen valmistettujen ja koottujen laakereiden välttämiseksi.

Varoitus on työstösyvyydessä. Koneistetuille pinnoille on jätettävä noin 0.010–0.030 tuumaa (0.25–0.75 mm), eikä enempää kuin on tarpeen. Jäähdykepinta on valukappaleen tihein ja paineenpitävin metalli; sen syvä läpi leikkaaminen paljastaa pinnanalaisen huokoisuuden, joka on tavallinen syy koneistettujen tiivistyspintojen vuotoihin. Kun paineenpitävyydellä on merkitystä, valitse koneistetut pinnat huolellisesti ja määritä toissijaisen työstön alueet, laajuus ja syvyys ennen muotin rakentamisen aloittamista.

Sovellukset: Mihin kukin prosessi sopii

Sovellukset, joihin kukin prosessi sopii

Painevalujen sovelluskartta seuraa sen seoksia ja nopeutta. Tyypillisiä osia ovat kotelot, vaihteistokotelot, kiinnikkeet, liitinkuoret ja metalliosat, muutamasta grammasta noin 9 kiloon. Alumiini A380 on tilavuudeltaan hallitseva; sinkkiseokset, kuten Zamak 3 ja 5, mahdollistavat ohuemmat seinämät, hienommat yksityiskohdat ja huomattavasti pidemmän muotin käyttöiän; magnesium AZ91D tuo painonsäästöä korkeammilla metallikustannuksilla. Painevaluja käytetään maatalouskoneissa, autoissa, rakennustarvikkeissa, sähkö- ja elektroniikkalaitteissa, käsityökaluissa, kodinkoneissa, teollisuustuotteissa, instrumentoinnissa, nurmikko- ja puutarhalaitteissa, toimistokalusteissa ja -koneissa, kannettavissa sähkötyökaluissa ja vapaa-ajan laitteissa.

MIM-komponentteja käytetään muun muassa lääketieteen ja hammaslääketieteen, ilmailu- ja avaruusteollisuuden, puolustusteollisuuden, autoteollisuuden ja maatalouden markkinoilla, sekä kovametallista valmistettujen leikkaus- ja kulutusosien yhteydessä. Luettelot ovat päällekkäisiä, ja juuri tämä päällekkäisyys on asian ydin: kumpikaan teollisuudenala ei kuulu yksinomaan yhteen prosessiin. Materiaalivalinta, ei teollisuudenalamerkintä, ohjaa valintaa.

Automotive ja teollisuuslaitteet

Autoteollisuuden ja teollisuuden volyymityöt – ohutseinäiset ei-rautametallikotelot, kiinnikkeet, vaihteistokotelot, liitinkuoret – sopivat painevalettavaksi, koska osat ovat riittävän suuria tarvitsemaan muotin, riittävän yksinkertaisia ​​irrottaa ja riittävän lukuisia kuolettamaan sen. Kun samoilla aloilla tarvitaan pieniä, monimutkaisia ​​ja korkeammassa sulamispisteessä olevia komponentteja, MIM sopii: muodon vapaus ja nettomuodon toleranssi ovat tärkeämpiä kuin kuoren koko, ja seos voi olla ruostumatonta tai niukkaseosteista terästä, jota painevalu ei voi käyttää.

lääketieteellinen, Hammas- ja tarkkuusinstrumentit

Lääketieteellisten ja hammaslääketieteellisten laitteiden pienet ruostumattomasta teräksestä ja erikoisseoksista valmistetut komponentit viittaavat MIM-tekniikkaan, minkä vuoksi lääketiede ja hammashoito ovat yksi markkina-alueista, joita prosessi palvelee. Painevalettuja koteloita käytetään edelleen laitekoteloissa, joissa alumiini- tai sinkkikotelo valetuilla ominaisuuksilla hoitaa rakenteellisen työn. Jälleen kerran materiaalivaatimukset ratkaisevat ennen teollisuutta: ruostumaton instrumenttikomponentti ja alumiinikotelo eivät kilpaile samasta prosessista.

Vaihtoehtoja, kun kumpikaan ei sovi metallin ruiskuvalussa eikä painevalussa

Vaihtoehtoja, kun kumpikaan ei sovi metallin ruiskuvalussa eikä painevalussa

Kun seos sulkee pois painevalun ja tilavuus tai geometria sulkee pois MIM:n, vastaus on yleensä yksi viidestä vaihtoehdosta. Ne ovat päällekkäisiä sen sijaan, että ne olisivat kiinteässä järjestyksessä.

CNC-työstö aihiosta on parasta pienillä volyymeilla, tiukoilla toleranssialueilla ja ilman työkalubudjettia. Siinä ei juurikaan työkaluja tarvita, osakohtaiset kustannukset ovat korkeat ja osat toimitetaan ennen kuin yhtäkään työkalua on edes leikattu.

Investointivalaminen on voittoa teräkselle, ruostumattomalle teräkselle ja superseoksille, pienille volyymeille sekä geometrioille, joissa on alileikkaus tai ei lainkaan syväystä, joita teräsmuotti ei pysty irrottamaan. Se voi tuottaa jopa noin 0.25–1 mm:n (0.010–0.040 tuumaa) ohuita seinämiä seoksesta riippuen, ja sen työkalukustannukset ovat selvästi painevalun kustannuksia alhaisemmat.

Hiekkavalu on erinomainen valinta suurille, yksinkertaisille ja pienivolyymisille osille, sillä valureiteillä ja toissijaisissa työvaiheissa tarvittavat työkalut ovat mahdollisimman alhaisia ​​ja lisäävät kustannuksia siellä, missä tarkkuutta tarvitaan.

Jauhemetallurgian puristus- ja sintrausmenetelmä on ykskertaisempien geometrioiden kannalta suurissa tilavuuksissa, joissa suutin voi puristaa muodon suoraan eikä MIM:n muodonvapautta tarvita.

Muovin ruiskuvalu on menestys silloin, kun osan ei tarvitse olla lainkaan metallia.

Koneistus ja tarkkuusvalu siltavaihtoehtoina

Koneistuksella on erityinen rooli valu- tai MIM-ohjelmassa: se toimittaa osat ennen kuin työkaluja on olemassa, joten suunnittelua voidaan testata ja tarkistaa tuotantotyökalun tarjouksen tai rakentamisen aikana. Kun suunnittelu on vakaa, koneistettu osa voidaan korvata valu- tai MIM-prosessilla. Painevaluohjeistus tuo saman asian esiin toiselta puolelta – jos suunnittelukysymykset on ratkaistava ensin tai toimitusajat ovat lyhyitä, käytetään prototyyppien vaihtoehtoja, kuten painovoimavalua tai koneistusta varastosta, painevaletun lopputuotteen arvioimiseksi.

Painevalu kattaa seosalueen, jota painevalu ei pysty tekemään, ja MIM-työkalujen geometria ei välttämättä oikeuta pieniin volyymeihin. Se on luonnollinen ratkaisu, kun osan on oltava ruostumatonta terästä tai superseosta, tilavuus on MIM-työkalukynnyksen alapuolella ja geometriassa on alileikkauksia tai vetovapaita pintoja.

Muovin ruiskuvalu, kun metallia ei tarvita

Jos funktio sallii polymeerin käytön, muovin ruiskuvalu jakaa ruiskuvalukoneen arkkitehtuurin MIM:n kanssa, mutta poistaa sideaineenpoisto- ja sintrausvaiheet sekä metallijauheen kustannukset. Siksi on syytä kysyä ennen minkään metalliprosessin mainitsemista, onko osan oltava lainkaan metallia – ja jos on, onko metallivaatimus rakenteellinen, terminen, sähköinen vai kosmeettinen, koska jokainen vastaus viittaa eri prosessiin.

NOBLEN valitseminen metallin ruiskuvalu- ja painevaluprojektiesi tueksi

NOBLEN valitseminen metallin ruiskuvalu- ja painevaluprojektiesi tueksi

NOBLE on Kiinassa toimiva sopimusvalmistaja ja kiinalais-brittiläinen yhteisyritys, jonka hallitus on tunnustanut "kansalliseksi korkean teknologian yritykseksi". Palvelujemme laajuus ja prosessiosaamisemme auttavat asiakkaita siirtymään tehokkaasti prototyypistä volyymituotantoon metallin ruiskuvalu- ja painevalumuoteissa – sekä niihin liittyvässä koneistuksessa, viimeistelyssä ja kokoonpanossa.

MIM- eli painevaluohjelma on harvoin pelkkä muovausvaihe. Se vaatii suunnittelun ja valmistuksen välisen analyysin ennen työkalun leikkaamista, työkalujen koordinointia, toissijaista koneistusta kriittisten ominaisuuksien toleranssien saavuttamiseksi, pinnan viimeistelyä, tarkastusta piirustusta vasten ja kokoonpanoa, jos osa toimitetaan osakokoonpanona. NOBLEn tehtävänä on kattaa tämä koko laajuus, jotta ohjelma ei pirstoudu eri toimittajien kesken ja jokainen luovutus lisää aikaa ja toleranssien kasautumista.

Prototyypistä erätuotantoon

Polku kulkee suunnittelukatselmuksen ja valmistettavuusanalyysin, tarjousten, näytteenoton ja sitten sarjatuotannon kautta, ja samaa laatujärjestelmää sovelletaan jokaisessa vaiheessa. Käytännössä tämä tarkoittaa CAD-tiedostojen lataamista ja tarvittavien tietojen sisältävän tarjouspyynnön lähettämistä, suunnitteluanalyysin ja läpinäkyvän hinnoittelun vastaanottamista sekä siirtymistä valmistukseen ja toimitukseen. NOBLEN nopea prototyyppien valmistus ja pienten tuotantomäärien valmistuspalvelut on rakennettu kuromaan umpeen kuilu ensimmäisen artikkelin ja lopullisen tuotannon välillä, jotta suunnittelu voidaan varmistaa ennen sarjatuotantotyökalujen käyttöönottoa.

Laatujärjestelmät ja kokonaisvaltainen palvelu

NOBLElla on ISO 9001:2015- ja ISO 13485:2016 -sertifikaatit. Ostajalle ISO 9001:2015 tarkoittaa dokumentoitua laatujärjestelmää, joka ohjaa osien suunnittelua, tuotantoa ja tarkastusta. ISO 13485:2016 lisää lääkinnällisiin laitteisiin keskittyvän laatujärjestelmän, jolla on merkitystä silloin, kun osa syötetään säänneltyyn laiteohjelmaan. Tuotannossa NOBLE käyttää täydellistä IQC-, IPQC- ja FQC/OQC-tarkastusprosessia, jossa käytetään sisäisiä testaus- ja mittauslaitteita komponenttien spesifikaatioiden mukaisuuden tarkistamiseen.

Täysi valikoima kattaa suunnittelusta kokoonpanoon – ei pelkästään tuotantoon. MIM- tai painevaluprojektissa tämä tarkoittaa yhtä kumppania DFM-syötteelle, työkalujen koordinoinnille, toissijaiselle koneistukselle, viimeistelylle, tarkastukselle ja kokoonpanolle, mikä vähentää toimittajien välisiä luovutuksia ja pitää vastuun yhdessä paikassa. Aloita projekti jakamalla piirustukset, seos, määrät ja laatuvaatimukset, niin NOBLEn tiimi vastaa valmistettavuuspalautteella ja hinnoittelulla.

Usein kysytyt kysymykset metallin ruiskuvalusta vs. painevalusta

Minkä prosessin minun pitäisi valita pienelle ja monimutkaiselle ruostumattomasta teräksestä valmistetulle osalle, jota valmistetaan kymmeniä tuhansia kappaleita vuodessa?

Ruostumaton teräs sulkee pois perinteisen painevalun sulamislämpötilan suhteen, joten todellinen vertailukohta on MIM verrattuna koneistukseen ja tarkkuusvaluihin. Kymmenien tuhansien kappaleiden vuosituotannolla ja monimutkaisella geometrialla MIM:n työkalut kuolevat tilavuuden mukaan, ja niiden muodon vapaus ja muodon toleranssinhallinta suosivat sitä. Koneistus on edelleen vähän työkaluja vaativa vaihtoehto, ja tarkkuusvalu kattaa pienen volyymin tai nollavedon geometrian. Vahvista toleranssi- ja viimeistelyvaatimukset toimittajan kanssa ennen sitoutumista, koska ne vaikuttavat siihen, kuinka paljon osan toissijaista koneistusta tarvitaan.

Miksi painevalulla ei yleensä voida tuottaa ruostumattomasta teräksestä valmistettuja osia?

Kuumakammiokoneet käyttävät vain matalassa lämpötilassa sulavia sinkki-, magnesium- ja lyijyseoksia. Noin 620–675 °C:n lämpötilassa valmistettu alumiini on valattava kylmäkammiossa, koska se liuottaisi upotetun sylinterin. Ruostumaton teräs sulaa paljon tätä korkeammassa lämpötilassa, ja lämpökuorma ylittäisi H13-muottiteräksen sietokyvyn – muotin käyttöikä laskee jo nyt noin 60 000–200 000 laukauksesta alumiinissa noin 700 °C:ssa 5 000–50 000 laukaukseen kuparissa/messingissä noin 970 °C:ssa. Ruostumattoman teräksen lämpötiloissa muotin taloudellisuus romahtaa, minkä vuoksi prosessia käsitellään ei-rautametallien valmistusmenetelmänä.

Millä tuotantomäärällä metallin ruiskuvalu on taloudellisesti edullisempaa kuin koneistus tai tarkkuusvalu?

Kiinteää lukua ei ole. MIM:ssä työkalu- ja raaka-ainekustannukset ovat kiinteät, mutta volyymituotannon osakohtaiset kustannukset ovat alhaiset, joten ne paranevat volyymin kasvaessa ja geometrian monimutkaisuuden lisääntyessä. Koneistuksessa työkaluja ei juurikaan tarvita ja osakohtaiset kustannukset ovat korkeat; investointivalu sijoittuu näiden kahden välille. Ylimenosuhde riippuu osan koosta, seoksesta, toleranssista ja onteloiden lukumäärästä, ja ainoa luotettava luku on antaa tarjous tietylle osalle.

Kuinka paljon kutistumista MIM-työkaluun on suunniteltava, ja kuka sen korvaa?

Vihreä osa on kaikissa mitoissa noin 20 % suurempi kuin valmis osa, ja sintrauskutistuminen on tyypillisesti 18–22 %, sideaineen tilavuudesta riippuva ja isotrooppinen. Työkalunvalmistaja kompensoi muottipesässä niin, että sintrattu osa vastaa piirustusta. Sinä annat valmiit mitat; työkalulla on työvara.

Voidaanko painevalettuja osia koneistaa ja koota valmiiksi kokoonpanoksi?

Kyllä. Painevalukappaleet käyvät läpi rutiininomaisesti leikkauksen, kriittisten reikien koneistuksen, purseenpoiston, täryviimeistelyn, kyllästyksen ja pinnoituksen, ja valetut kohoumat, harjat ja itsekiinnittyvät ominaisuudet voivat vähentää osien määrää kokoonpanossa. Varaa noin 0.010–0.030 tuumaa (0.25–0.75 mm) työstettävää materiaalia ja vältä leikkaamista syvälle kylmäpinnan yli, sillä se paljastaa pinnanalaisen huokoisuuden ja aiheuttaa vuotoja tiivistyspinnoilla.

Mitä vaihtoehtoja on, kun kumpikaan ei sovi MIM- tai painevalukappaleeseen?

  • CNC-työstö aihiosta — pieni määrä, tiukka toleranssi, ei työkalubudjettia.
  • Investointi valu — teräs, ruostumaton teräs ja superseokset; pienemmät volyymit; alileikkaukset tai vetolujuusongelmaton geometria.
  • Hiekkavalu — suuret, yksinkertaiset ja pienimuotoiset osat.
  • Jauhemetallurgian puristin- ja sintrauslaite — yksinkertaisemmat geometriat tilavuudessa.
  • Muoviset ruiskuvalu — kun osan ei tarvitse olla metallia.

Mitä minun tulisi valmistella ennen tarjouksen pyytämistä MIM- tai painevaletusta projektista?

  • 3D CAD- ja 2D-piirustukset, joihin on merkitty toleranssit ja kriittiset ominaisuudet
  • Seos- ja materiaalispesifikaatio
  • Vuosittaiset ja huippumäärät
  • Pinnan viimeistely- ja jälkikäsittelyvaatimukset
  • Kokoonpanon laajuus, jos osa toimitetaan osakokoonpanona
  • Laatu- ja sertifiointivaatimukset
  • Tavoiteaikataulu

Työkalukustannuksiin eniten vaikuttavia tekijöitä ovat geometrian monimutkaisuus ja sivuvaikutukset painevalussa sekä osan koko ja osien lukumäärä MIM:ssä; molemmissa kappalekohtaista vertailua ohjaavat tilavuus- ja toleranssivaatimukset.

Piscary Herskovic-1

Kirjoittanut

Piscary Herskovic

Piscary Herskovic on NOBLEn sisällönmarkkinointijohtaja ja hänellä on yli 20 vuoden kokemus sisällöntuottamisesta. Hän on taitava 3D-mallinnuksessa, CNC-koneistuksessa ja tarkkuusruiskuvaluksessa. Hän voi neuvoa projektiasi, valita oikean prosessin tarvitsemiesi osien valmistamiseksi, vähentää kustannuksia ja lyhentää projektisyklejä.

Tervetuloa jakamaan tätä sivua:
Uusimmat uutiset
Pyydä ilmainen tarjous nyt!
Yhteydenottolomakkeen esittely (#3)

Liitä mukaan 3D-piirustuksesi. Kunnioitamme immateriaalioikeuksiasi ja tuemme salassapitosopimuksen allekirjoittamista. Voit myös lähettää tarjouspyynnön sähköpostitse osoitteeseen IM@nobleai.cn .

Liittyvät tuotteet

[blogiin liittyvät_tuotteet]

Liittyvät uutiset

Muoviosa siirtyy harvoin CAD-tiedostosta kuljetuslaatikkoon yhdessä vaiheessa. Jossain ensimmäisen ja toisen välissä

Ruiskuvalussa kaksi tärkeintä ja eniten käytettyä prosessia ovat muottivalu ja päällevalu. Ne ovat kuitenkin samankaltaisia.

Ruiskuvalussa inserttivalu on yleisesti käytetty prosessi. Kun ostamme tällä prosessilla valmistettuja osia, kustannukset ovat

Johdanto: Miksi ABS-muovin nopea prototyyppien valmistus on tärkeää tuotekehitykselle ABS-muovia on kaikkialla. Se on kestävä ja luja, säilyttää ominaisuutensa.

Johdanto Kävele missä tahansa tehtaassa tänä päivänä. Näet muovia kaikkialla. Sitä on autojen kojelaudoissa, lääkinnällisissä laitteissa ja puhelinkuorissa.

Mitä on ruiskuvalu? Ruiskuvalu, joka tunnetaan myös ruiskuvalumuotin muovauksena, on tullut jokaiseen elämän osa-alueeseen.

Metallivalussa matalapaine- ja korkeapainevalu ovat kaksi suosittua tekniikkaa, joilla molemmilla on omat vahvuutensa ja

Käytätkö ruiskuvalukoneita? Opi viisi tärkeää turvallisuusohjetta työntekijöiden suojelemiseksi, onnettomuuksien ehkäisemiseksi ja tuottavuuden parantamiseksi vuonna 2025.

Siirry alkuun

Jätä viesti!

Yhteydenottolomakkeen esittely (#3)

Liitä mukaan 3D-piirustuksesi. Kunnioitamme immateriaalioikeuksiasi ja tuemme salassapitosopimuksen allekirjoittamista. Voit myös lähettää tarjouspyynnön sähköpostitse osoitteeseen IM@nobleai.cn .

Jos sinulla on kysyttävää, älä epäröi ottaa meihin yhteyttä.
Asiakasyhteistyötapaukset